25 m² Suriye Evi ile IKEA mağazasında duygulandıran farkındalık kampanyası

Geçtiğimiz günlerde Norveç’in Slependen şehrindeki IKEA mağazasına giden müşteriler, evleri için yaratıcı eşyalar almayı beklerlerken, oldukça zor şartlar altında yaşayan Suriyeli mülteciler için hazırlanan farkındalık kampanyasıyla karşılaştılar.

Norveç Kızılhaçı ve POL reklam ajansının ortak gerçekleştirdiği kampanyada, IKEA mağazasının içine model Suriye evi kuruluyor. Bu model ev, aslında Damascus’ta bulunan bir evin replikası. Rana isimli Suriyeli bir kadına ve çocuklarına ait olan ev, 25 metrekareden oluşuyor. 

suriye evi manşet
Norveç Kızılhaçı ve POL reklam ajansının birlikte gerçekleştirdiği Suriye Evi isimli kampanya, Suriyeli insanlar için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Rana, çocuklarıyla ilgilenmek ve onları güvende tutmak için öğretmenlik mesleğinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Suriye Kızılayı’ndan gelen yardımlar da ne yazık ki ailenin ihtiyaçlarını çok zor karşılıyor. Daha güvenli olduğunu düşündükleri için Jamarana kasabasına göç eden aile, burada tamamlanmamış ve kış için hazır olmayan cüruf briketinden yapılma evde yaşıyorlar.

İlgili yazı: Akıllı telefonlar mültecilerin tek tesellisi

Rana’nın Kızılhaç ekibine söyledikleri bir hayli çarpıcı: ‘Güvenli bir yer bulmak adına bu bölgeye kaçtığımızda, daha iyi bir yer kiralayacak, battaniye ve yorgan alacak, hatta çocuklarıma kıyafet alacak paramız dahi yoktu.’

Kampanya sayesinde 22 milyon euro bağış toplantı

Duvarda yer alan posterlerde ve fiyat etiketlerine de Suriyeli insanların ne kadar zor durumda olduğu, yeterli su, yemek ve tıbbi malzemelere ulaşmakta zorlandığı yazılıyor. Dilerseniz etiketler yoluyla da bağış yapabiliyorsunuz. 17-31 Ekim tarihlerinde 40.000 kişi tarafından ziyaret edilen IKEA mağazasında, kampanya sayesinde Kızılhaç’ın Suriye’deki yardımları için 22 milyon euro bağış toplandı. Detaylı bilgiye aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz: 

 

Kaynak:

Boredpanda.com

Edition.cnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!