21. Yüzyılın En İyi 10 Korku Filmi

Korku türünde çekilmiş filmlerin geçmişine bakacak olursak uzun yıllardır bu türde çok başarılı filmlerin çekildiğini söyleyebiliriz. Ancak 2000’lerle birlikte çok sayıda başarılı korku filmi ortaya çıktığı için bu dönemdeki en iyi filmlerden oluşan bir listeyle karşınızdayız. 21. yüzyılda çekilmiş en iyi 10 korku filminden oluşan bu listede yer alan filmlerin her birini izlerken heyecan ve korku duyacağınıza emin olabilirsiniz. İyi seyirler!

1. The Descent (IMDb puanı: 7,2)

2005 yılında yayınlanan bu film, üzerinden 17 sene gibi bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala seyircileri en çok korkutan filmlerin başında geliyor. Filmin hikayesine kısaca göz atacak olursak filmde, hafta sonunu Apalaş Dağları’nda bir mağarada hapis kalan bir grup arkadaşın maceralarına tanık oluyoruz. Filmin başkahramanı olan Juno, diğer kadın arkadaşlarıyla birlikte gittiği bu mağarada kayaların düşmesinden dolayı kapalı kaldıktan sonra ne yazık ki korkacağı tek şey çıkış yolunu bulamamak olmayacaktır. Mağarada bulunan korkunç ve gizemli yaratıklar, kadınların labirent misali çıkış yolunu bulamadıkları bu mağarada kabus yaşamalarına yol açacaktır.

2. The Mist (IMDb puanı: 7,1)

Stephen King hikayesinden uyarlanan 2007 yapımı bu filmde, ABD’nin Maine eyaletindeki bir kasabayı göz gözü görmeyecek şekilde sis kapladıktan sonra kasabalıların yaşadıklarına şahit oluyoruz. Filmin başkahramanlarından olan David, kasabada elektriklerin gitmesiyle acil ihtiyaçlar için oğlu Billy ile bir süpermarkete gider. Bu esnada kasabada acil durum sirenleri çalar ve kasabayı saran sisin, sıradan bir doğa olayı olmadığı ortaya çıkar. Markette kapalı kalan insanlar, dışarıda sisler içerisinde pusuya yatan canavarlara karşı hayatta kalmaya çalışır. Film boyunca korkuyu iliklerinizde hissedecek ve filmin sonunda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

3. Rec (IMDb puanı: 7,4)

Yine 2007 yılında piyasaya çıkmış olan Rec de döneminin en iddialı korku filmlerinden biri. İspanyol yapımı bu filmi televizyon muhabiri Angela Vidal’in yanındaki kameraman Pablo’nun kamerasından izliyoruz. Film, dairesinde hapis kalmış yaşlı bir kadının itfaiyeyi aramasıyla başlıyor. Bu haber üzerinde olay yerine giden muhabir ve kameraman, olayların gittikçe garip bir hal almaya başladığına tanık olacaklardır. Farklı bir zombi hikayesi izleyeceğiniz bu filmde kullanılan kamera açısı, film boyunca karakterlerle birlikte korku dolu dakikalar geçirmenize neden olacak.

4. You’re Next (IMDb puanı: 6,6)

2011’in iddialı korku filmlerinden biri olarak karşımıza çıkan You’re Next, Davidson ailesinin, aile büyüklerinin evlilik yıldönümlerini kutlamak amacıyla şehir dışına yolculuğa çıkmalarıyla başlıyor. Yıldönümü yemeğinde gizemli ve hayvan maskeleri takan bir grup adamın saldırısına uğrayan aile, gece boyunca hayatta kalma mücadelesi verecek ve bu süreçte birtakım sürprizlerle karşılaşacaklardır. Kimin avcı ve kimin av olduğunu anlamada büyük zorluklar yaşayacağınız bu filmde insanların yaşadıkları korku ve hissettikleri çaresizliğe tanık olacaksınız.

5. The Others (IMDb puanı: 7,6)

Listemizde yer alan diğer filmlere göre daha eski olan The Others, tekrar tekrar izlemekten zevk alınan korku filmlerinin başında geliyor. Film, 1945 yılında geçiyor ve İkinci Dünya Savaşı’nda kocasını kaybetmiş bir kadının ve çocuklarının eski bir malikanede geçen hayatlarını ele alıyor. Filmde anne Grace ve çocukları, ışığa karşı duyarlı oldukları için sürekli olarak perdeler ve kapılar kapalı şekilde yaşamaktadır. Çocuklarını sıkı bir dini disiplin içerisinde yetiştirmeye çalışan Grace’in, evde kendisine yardımcı olmaları için hizmetçi ve bahçıvan gibi yardımcıları vardır. Bir gün aniden malikanede gizemli olaylar meydana gelmeye başlar ve Grace’in kızı, Viktor adında bir çocuğun kendisini ziyaret etmeye başladığını söyler. Grace’in gerçeği öğrenmek için yaptığı araştırmalar, onu hiç hoşlanmayacağı bir gerçekle baş başa bırakacaktır.

6. The VVitch: A New England Folktale (IMDb puanı: 6,9)

Biraz daha günümüze yakın tarihlerde çıkmış filmlere bakacak olursak The VVitch filminin, korku türünde başarılı yapımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 17. yüzyılda New England’da geçen bu filmde çiftçi William ve ailesi, Hristiyan geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olmakla birlikte kiliseyle aralarındaki görüş farklılıkları nedeniyle yaşadıkları yerden sürgün edilir. Aile, ormana yakın bir yere yerleşir ve burada küçük bir ev ile ahır inşa ederler. Bir gün ailenin kızı olan Thomasin, bebek kardeşi Samuel ile oynarken Samuel birden ortadan kaybolur. Aile, bu kayboluştan Thomasin’i sorumlu tutar ve ona kötü davranmaya başlar. Bu olayın yanı sıra ailenin diğer çocukları da garip bir şekilde davranmaya başlar. Korku ve gerilimin iç içe geçtiği bu filmde cadılığın, kara büyüye ve bir ailenin parçalanmasına şahit olacaksınız.

7. Get Out (IMDb puanı: 7,7)

2017 yılının en iddialı filmlerinden biri olan ve şimdiye kadar yapılmış korku filmleri arasında önemli bir yere sahip olan Get Out, 20’lerinin ortasında olan Chris isimli fotoğrafçı genç, kız arkadaşının ailesi ile tanışmak için New York’un kırsallarına doğru yola çıkmasıyla başlıyor. Chris, siyahi olduğu için kız arkadaşı Rose’un ailesinin kendisini yadırgayabileceği ihtimali nedeniyle gergindir. Chris, Rose’un ailesiyle tanıştığında her şeyin düzgün gidiyor gibi görünmesinden memnun olsa da kısa süre içerisinde ortada yanlış giden bir şeyler olduğunun farkına varacaktır. Olaylar güzel giderken neyin yanlış olabileceğini düşünürken birden her şeyin ters gittiğini fark edeceksiniz. Kelimenin her anlamı ile modern bir korku başyapıtı olan Get Out ile göreceksiniz. 90 dakika boyunca kendinizi korkmuş ve rahatsız hissedeceksiniz.

8. The Orphanage (IMDb puanı: 7,4)

2007 yapımı bu İspanyol film, çocukluk evine dönen Laura karakteri üzerine yoğunlaşıyor. Laura, çocukluk evini engelli çocuklar için bir yetimhane haline dönüştürmek ister. Kendisi de bir yetim olan ve evlatlık aldığı Simon’u kocasıyla birlikte yetiştirir. Simon, Laura’ya yetimhanede görünmez arkadaşları olduğunu söylese de Laura buna inanmaz. Ancak Simon küçük bir çocuk olarak pek de masumane olmayan oyunlar oynamaya başlar ve görünmez arkadaşlarının sayısı gün geçtikçe artar. Bir süre sonra Laura da çocukluğuyla ilgili yüzleşmek istemediği anıları hatırlamaya başlar. Korku türünde önemli bir film olan The Orphanage’ın hikayesinden çok etkileneceksiniz.

9. Hereditary (IMDb puanı: 7,3)

2018 yılında çıkan ve korku türünde oldukça başarılı bir film olan Hereditary’de Annie karakteri, annesi öldüğü için bir yas süreci içerisindedir. Evde sözü geçen büyükannenin hayatını kaybetmesiyle birlikte huzursuzluk yaşayan aileyi gizemli ve korkunç olaylar bekleyecektir. Büyükannenin ölümünden sonra aileyle ilgili korkunç sırlar ortaya çıkmaya başlar ve aile yavaş yavaş karanlık güçler aileyi ele geçirmeye başlar. Olay örgüsünün yanı sıra karakterler arasındaki diyaloglarla da gerilmenize neden olan bu filmde korkuyu iliklerinizde hissedeceksiniz.

10. The Babadook (IMDb puanı: 6,8)

Son olarak listemizde 2014 yapımı The Babadook’a yer verecek olursak bu filmin de seyircileri oldukça korkuttuğunu söyleyebiliriz. Filmde genç ve bekar bir anne olan Amelia, oğlu Samuel’in doğumuna giderken kocasını trafik kazasında kaybeder. Öncesinde çocuklar için kitaplar yazan Amelia artık bunu bırakmıştır ve Samuel’i tek başına yetiştirmeye çalışmaktadır. Amelia uyumadan önce genelde Samuel’e kitap okur ve bir gün Babadook kitabını bulur. İnsanlara eziyet eden bir varlığın hikayesinin anlatıldığı bu kitaptan rahatsız olup kurtulmaya çalışsalar da evde garip olaylar olmaya başlar. Yüzeysel olarak bakıldığında canavar hikayesiyle korkutan bu filmi sorguladıkça aslında altta depresyon ve yas süreçlerine göndermeler olduğunu göreceksiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!