Tiranların son valsi: 20 Nisan Hibrit Güneş tutulması ve etkileri

20 Nisan 2023 tarihinde Koç burcunun 29°derecesinde meydana gelecek olan Güneş tutulması… Bu tutulmayı bu kadar önemli kılan elbette ki Hibrit bir Güneş tutulması olması ve 29°derecede gerçekleşmesi.

Öncelikle Güneş ya da Ay tutulmalarının arkasındaki mantığın ve neden bu kadar önemli olduklarının yeterince anlaşılmadığını düşünüyorum. Güneş tutulmaları çok önemli göksel fenomenlerdir. Gökyüzünde yaşam kaynağımız olan Güneş, Ay tarafından engellenir ve enerjisi durdurulur. Yani aslında tutulma ne kadar sürerse, o kadar süre boyunca yaşam enerjisi kesilir, dünyaya yeterince enerji akmaz, enerji akmayınca verim azalır. Ay Güneş’in önünden çekilip tutulma sona erdiğinde ise orada engellenen enerji bir anda tüm dünyaya yayılır. Dünyanın önce yaşam kaynağı durur, akabinde de bir anda büyük bir enerjiye maruz kalır. Bu da dünya üzerinde hem toplumsal, hem de tabiat olaylarına sebebiyet verir. Güneş tutulmaları kaderseldir ve insan uygarlığını şekillendirici etkilere sahiptir.

20 Nisan’da yaşayacağımız Güneş tutulması Hibrit bir Güneş tutulması. Hibrit güneş tutulmaları çok nadir, yaklaşık olarak 10 senede bir meydana gelir. Az görülen, tehlikeli tutulmalardır. Biz bunlara 3 ışınlı tutulmalar deriz. Dünyanın bazı bölgelerinde halkalı, bazı bölgelerinde parçalı, bazısında ise tam Güneş tutulması şeklinde görülür.

Hibrit tutulmalar savaşlarla ilgilidir. Savaş getirir, insanları birbirine düşürür. Hatta hayvanlar arasında bile çatışmalar gözlemlenebilir. Çatışma çıkaran tehlikeli bir tutulma tipidir. İnsanların yanlış dürtülerle yanlış eylemlerde bulunmasına sebebiyet verir. Tarihte büyük uygarlıkların yıkılması, büyük yöneticilerin vefatları hep bu tutulmalardan sonra meydana gelmiştir.

En son 2013 senesinde bir Hibrit Güneş tutulması yaşadık. 2013 senesine baktığımızda tüm dünyada önemli gelişmelerin yaşandığı yıllardan biri olduğunu görürüz. Ülkemizde ise bir döneme damga vuran, Gezi olayları ve Reyhanlı olayları gibi olayların yaşandığı seneler…

20 Nisan’daki Hibrit tutulmayı önemli kılan bir diğer unsur da hem Koç burcunda olması hem de 29° derecede olması. 29° bir burcun son derecesidir. Krizlidir, bir şeyin bitmesi ve yeni bir şeyin başlaması ile alakalıdır. Bu başlangıç ise kolay olmaz. Krizlerle, büyük dönüşümlerle olur. Koç burcu Mars yönetiminde ve zodyağın ilk burcu. Dürtüsel, dürtüleri ile savaşan bir yapıyı simgeler. Asker, polis, yangın, itfaiye, savaş hep koç burcu ve Mars ile ilgilidir. Çatışmaları getiren bir tutulmanın yöneticisi gezegenin de savaş gezegeni Mars olması etkiyide daha da yükseltmekte…

2023 senesi oldukça önemli bir sene, büyük gezegen geçişleri ve hibrit tutulma ile birlikte yeni bir dünya düzenine doğru gittiğimizi söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak bu yeni sisteme geçişin yolları ilk önce krizlerden geçecektir. Bu krizler kaderseldir. Yeni olana başlarken geçmişin tamamen kapanması ve geriden gelen hiçbir şeyin olmaması için bu krizlerin yaşanması gerekir.

Bu “Tiranların son valsi”ni hep birlikte izleyeceğiz…

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam