2 yıllık yeni mücadele döngümüz: Mars-Güneş kavuşumu sidonik döngüsü

2023 yılının sonbahar aylarının çok önemli olduğundan pek çok kere söz ettim. 2023 yılı sonbaharı önemli döngüleri başlatan bir enerjiye sahip. Uzun zamandır göksel olarak sert enerjilerin içindeyiz. Tutulmalar, yeni aylar, dolunaylar, önemli gezegen geçişleri derken 2023 yılının sonbaharını anlamlı kılan bir diğer göksel etki ve hayatımızda 2 sene etkisi devam edecek olan sidonik Güneş-Mars kavuşumu gerçekleşti.

18 Kasım 2023 tarihinde Mars, Güneş ile kavuşarak hayatımızda 2 sene boyunca etkili olacak olan yeni bir sidonik döngü başlattı. Sidonik kavuşum Güneş ile Mars’ın declinasyon kavuşumudur. Güneş ile Mars aynı enlem ve boylamda kavuşur. Güneş Mars’ı örter. Bir gezegenin diğer bir gezegeni örtmesine oklüzyon denir. Yani aslında bu bir güneş mars oklüzyonudur.

Güneş’in Mars ile sidonik kavuşumları yaklaşık 2-2.5 senede bir meydana gelir ve etkisi bir sonraki güneş mars kavuşumuna kadar devam eder. Bu kavuşum, kişisel haritalarımızda elbette önemli olmakla birlikte özellikle dünya astrolojisi anlamında büyük bir öneme sahiptir. Çünkü 2 senelik döngüde yaşam enerjisinin ve mücadelenin hangi alanlarda olacağı ile ilgili bilgi verir. 18 kasım 2023 tarihinde başlayan sidonik döngü Ocak 2026 tarihine kadar etkisini sürdürecek.

Geçmişte meydana gelen Güneş-Mars sidonik döngülerine kısaca göz gezdirdiğimizde:

 • 2017 yılında Aslan burcunda gerçekleştiğinde 2 yıl boyunca dünya liderleri, liderlerin pozisyonları, sanatla alakalı gündemlerimiz olmuştu.
 • 2019 yılında Başak burcunda gerçekleştiğinde 2 yıl boyunca gündemimiz elbette ki en temelde Covid-19 olmuştu. Başak burcunda gerçekleştiği için başak burcunun temsil etmiş olduğu halk sağlığı, hijyen, sağlık, hizmet sektörü gibi konular bir sonraki sinodik döngüye kadar devam etmiş ve en büyük mücadeleyi o alanlarla ilgili vermiştik.
 • En son gerçekleşen sinodik mars güneş döngüsü ise Ekim 2021 tarihinde terazi burcunda meydana gelmişti. Bu döngü ile birlikte Rusya-Ukrayna savaşı meydana geldi. Savaştan kaynaklı diplomatik ilişkiler gündeme geldi. Pek çok sanatçıyı kaybettik. İkili ilişkiler, evlilik, boşanma oranları vb. konular gündemden düşmedi…

18 kasım 2023 tarihinde başlayan Mars-Güneş kavuşumu sidonik döngüsünün etkilerine baktığımızda:

 • Kavuşum 26° Akrep burcunda gerçekleşti. 26° akrep burcu Agena sabit yıldızı etkisinde ancak 26° Akrep, Boğa burcunda bulunan Algol sabit yıldızının tam karşısında yer alıyor, her ne kadar Agena hattında olsa da Algol etkisi de görülecektir.
 • Agena yıldızının dünya açısından etkilerine baktığımızda; sis, duman, yangınlar, fırtınalar, gemi kazaları, volkan patlamaları, depremler, suikastlar, cinayetler, terör ve savaşlarla ilgili olduğunu görürüz. Dünyada önümüzdeki 2 yıl boyunca bu konuların hakim olacağını, mücadele gücümüzü en çok bu alanlarda ortaya koyacağımızı söylemek yanlış olmayacaktır.
 • Kavuşum anını incelediğimizde; Neptün’den aldığı olumlu açı önümüzdeki 2 yıllık süreçte tıbbi anlamda pek yeni tedavi yönteminin keşfedileceği ile ilgili umut vadetmekte. Özellikle eczacılık, kanser, kemoterapi gibi alanlarda yeni tedavi yöntemlerinin gündeme gelmesi olası. Bununla birlikte cinsel yolla bulasan hastalıklar ana gündemlerimizden birini oluşturacak.
 • Kolektif anlamda insanların kendi inançları için savaşacağı bir dönem başlıyor. Pluton’un da Kova burcuna girmesi ile birlikte herkes için eşitlik ve adalet için verilecek olan büyük bir halk mücadelesi başlar.
 • Kimyasal silahlar, nükleer, uyuşturucu maddeleri, cinsel suçlar, kara para aklama, mafya, organize suçlarla ilgili de çetin bir mücadele sürecinin başladığının işaretçisi.
 • An haritasında Merkür, Venüs ve Jüpiter arasındaki yod açı her ne olursa olsun ilahi sistemde olması gerektiği için olduğunu vurgulamakta. Uranüs’ün karşıt enerjisi özellikle doğa olayları ve ekonomik anlamda çoğu zaman işlerin hiç beklenmedik anlarda rayından kolaylıkla çıkabileceğini göstermekte…
 • Satürn ve Jüpiter pozisyonları her ne yaşanırsa yaşansın hak edildiği için yaşanacağını gözümüze sokarcasına işaret etmekte…
 • Kavuşum ülke haritamızda Jüpiterimizin üzerinde gerçekleşti. 5. ev semboliklerimiz olan ünlüler, sporcular, borsa, bahis ve şans oyunları, çocuklar, bununla birlikte Jüpiter’in temsil ettiği hak, hukuk, yasalar, adalet, din, din adamları, tarikatlar, elçilikler, akademisyenler, üniversitelerle ilgili konuları gündemimize getirecektir. Bununla birlikte şimdiye kadar inandığımız değerlerimiz de bir dizi testten geçecek. Fanatizm sergileyerek insanların inandıkları değerleri kötüye kullananları ise hazin bir son bekleyecektir…
 • Bireysel hayatlarınızda bu kavuşumdan nasıl etki aldığınız doğum haritanızın potansiyel yapısına bağlı olacaktır.
 • Kişisel haritalarınızda Akrep burcu hangi evinizde ise önümüzdeki 2 sene yaşam enerjinizi oraya akıtacak o ev konuları ile mücadele edeceksiniz.

Hep söylediğim gibi 2023 sonbaharı önemli bir eşik. Etkisini zamana yayacak olan ancak geleceğimizi şekillendirecek olan bir etki barındırmakta. 2023 sonbaharında başlayan döngü, 2025 ve devam eden zaman diliminde büyük bir değişim ve dönüşümün habercisi… Bu zamanlarda eylemlerimize dikkat etmek, neyi ekersek zamanı geldiğinde onu biçeceğimizin farkındalığı ile hareket etmek oldukça önemli…

İlginizi çekebilir: Zaman hızlanıyor: Zamanın efendisi Satürn’ün Balık burcundaki retrosu sona erdi

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam