16 dakikadan daha az bir sürede sakinleşmenizi sağlayabilecek egzersizler

Sinirli misiniz? Endişeli mi hissediyorsunuz? Nefes egzersizleri denediniz ama işe yaramadı mı? “Kalbinize Giden Yol”un yazarı Budist eğitmen Jack Kornfield, huzurlu olmak için bize birkaç yol öneriyor.

Birinci adım: Bohçayı küçültün, gökyüzü gibi genişleyin (3 dakika)

Neden yapıyorsun?

Budha zihninizi engin gökyüzü gibi genişletin der. Çünkü bakış açınızı kaybettiğinizde, zihniniz endişe ve korkuyla dolar, bakış açınızı genişlettiğinizde sakinleşirsiniz.

Nasıl yapmalı?

  • Zihninizde bütün sorunlarınızı, endişelerinizi bir bohçaya koyduğunuzu hayal edin.
  • Tamamen sarılmış büyük bir paket olduğunu düşünün, olması gereken kadar büyük olsun. Acele etmeyin. Bohçayı yavaş yavaş küçültün, avucunuzun içine sığacak kadar küçültün.
  • Şimdi avucunuzdaki bu bohçayı daha büyük bir kudret sahibi olduğuna inandığınız bir güce veya ruhani anlamda kimden destek alıyorsanız onun ellerine bırakın. Artık bütün kaygılarınız başkasının avucunda, gevşeyin.
  • Zihninizin engin gökyüzü gibi açık olduğunu düşünün. Düşünceler ve duygular, gökyüzünde bulutlar gibi hareket eder, bulutlar geçer, gökyüzü açık ve sakin kalır. Fırtına olsa bile, gökyüzü açılır.

sakin2

İkinci adım: En iyi niyetiniz ile yeniden iletişim kurun (3 dakika)

Neden yapıyorsun?

En iyi niyetiniz, kalbinizin en bilge ve şefkatli motivasyonudur. Her zaman olayların sonucu kontrol edemezsiniz, ama her ne olursa olsun, iyi niyet ile hareket edebilirsiniz. En iyi niyetinizle inandığınızı yaparsanız, stres buharlaşır ve kararlarınızdan pişmanlık duymazsınız.

Nasıl yapmalı ?

  • Ne kadar zor koşullarda olursanız olun, bir dakika durun ve kendi benliğinizdeki en iyi niyetle iletişim kurun. Sert bir konuşmanın ya da sinir bozucu bir tartışmanın ortasında iseniz, durun, dönün ve üç derin nefes alın ve kendinize şunu sorun: “en iyi niyetim nedir?”
  • Kalbiniz cevabı biliyor ve size söyleyecektir. O zaman geri dönün ve devam edin.

Üçüncü adım: Hareket (5 dakika)

Neden yapıyorsun?

Beden ve zihin birbirine bağlıdır. Modern nörobilim gösteriyor ki, vücudumuz rahatladığında sinir sistemi de kendisini buna ayarlıyor ve zihin rahatlıyor.

Nasıl yapmalı?

  • Rahat hareket edeceğiniz bir yer bulun. Vücudunuzu hareket ettirmeye başlayın, gerginliği bırakın. Başınızı sallayın, kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirin, ellerinizi çırpın, zıplayın, dans edin. Rahatlayıncaya kadar (2 dakika) devam edin.
  • Şimdi oturacak bir yer bulun. Gözlerini kapatın, başınızın üstünden başlayarak gevşeyin. Gözlerinizi, yüzünüzü rahatlatın, çenenizi gevşetin, boynunuzu daire şeklinde çevirin, omuzlarınızı kaldırın ve düşürün, birkaç kez tekrar edin ve dinlenin. Kollarınızı ve ellerinizi sıkın ve hemen serbest bırakın. Gevşemeye devam edin; göğüs, bel, sırt, bacak, ayak bilekleri ve son olarak ayaklarınızı gevşetin. Rahatlatıcı bir bitki çayı için. (3 dakika)

sakin

Dördüncü adım: Kendinizi nazikçe tutun (5 dakika)

Neden yapıyorsun?

Nasıl bir bebek huzursuzken, yavaşça kucağınıza alıp, şefkatle tutarak onu sakinleştiriyorsanız, aynı şekilde kendi zihninizi sakinleştirebilir ve kalbinizi rahatlatabilirsiniz.

Nasıl yapmalı?

  • Rahatça oturun. Stresi zihin ve bedeninizde nasıl hissettiğinize dikkat edin.
  • Sorunlara karşı mücadele etmek yerine, onları nezaketle taşıdığınız çocuklar olarak düşünün. Sonra, elinizi nazikçe kalbinizin üzerine koyun ve her nefeste, zorluklarla mücadele eden kendinize iyi davranın (şifa verin). Kalbinizin nasıl yumuşadığını ve zihninizin nasıl sakinleştiğini fark edeceksiniz.

Kaynaklar:

Jack Kornfield is the author of A Path with Heart: A Guide Through the Perils and Promises of Spiritual Life and Meditation for Beginners

oprah.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!