10 maddeyle 3D yazıcıların hayatınızı kökten değiştirmesine hazırlanın

Evde otururken haftalık market alış verişinizi üretmek istemez miydiniz? Ya da bozulan bir elektronik ürünün yerine yenisini evde yapmak? 3D yazıcı teknolojisi gelecekte bunları mümkün kılacak; ancak yine 10-20 yıl kadar beklememiz gerek. Uplifers olarak sağlıktan teknolojiye, otomotivden okula kadar 3D yazıcının 10 maddede hayatımızı nasıl değiştireceğini inceledik. İşte 10 maddede sonsuza dek değişecek dünyamız:

1. Kişiselleştirme devrimi

Gelecekte, bir ürünü satın alıp , belli özelliklerini kişiselleştirip, daha sonra da 3D yazıcıda basarak sahip olabileceksiniz. Kişiselleştirme iş dünyasının büyük bir kısmını oluşturacak. En güçlü şirketler, bireysel müşterilere ve onların tercihlerine uygun ısmarlama ürünlere izin verenler olacaklar.

İnsanlar aynı zamanda kendi 3D yazıcı üretip tasarladığı ürünleri kolaylıkla basabilecek. Bu da ürettiğimiz ürünün iş dalına olan bağımlılığı ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Tabi bunu yapmak biraz da kişinin bu konudaki yeteneğiyle de alakalı. Ürettiğiniz ürünler sayesinde potansiyel olarak iş bulma olasılığınız da oldukça yükselecek.  Amerika’da MTU (Michigan Technical University) Sosyal Bilimler Profesör Yardımcısı Chelsea Schelly ise madayonun öteki yüzünü şu şekilde anlatıyor: ‘Bu kişiselleştirme devrimi imalat işlerini etkileyecek ve düşük ücretli ve düşük vasıflı işler zarar görecek.’

2.3D yazıcı hayat kurtaracak

Tıp alanında ise 3d yazıcıda basılmış implantlar toplumda insanların hayat kalitelerini yükseltmeye yardım edecek. 3D yazıcıların inanılmaz kişiselleştirme yeteneği sayesinde insan vücudunun parçaları insana özgü olarak üretilebilecek. Daha iyi titanyum kemik implantları yapılabilecek, protez kol ve bacaklar, aletler doktorlar tarafından kullanılabilecek.

Teknoloji, ilaç sektöründe yeni keşifleri daha hızlı yapmamıza yardımcı olacak ve 3D prototipler sayesinde maliyet ve araştırma süresi azalacak. Kalp problemi nedeniyle acil servise gelen bir hasta yan odada gerekli arterlerin/implantların yazıcı sayesinde hemen basılmasıyla, hasta daha çabuk ameliyata hazırlanacak ve kurtarılma ihtimali artacak.

3. İş modelleri 3D yazıcıdan etkilenecek

3D yazıcılar toplumda birçok alanda değişime neden olacağından iş dünyası da bu değişimi kendi stratejilerine adapte ederek müşterilerine sunacaklar. Örneğin; müşterilerin satın aldıkları ürünlerdeki kargo ücretlerinde indirim sağlamak yerine yeni fikirler üretmek zorunda kalacaklar; çünkü 3D yazıcılar sayesinde ürünler müşteriye anında gelecek. Sonuç olarak müşterilerin bu tutumu özendirici olacağından, yani ürünü satın aldığınızda nakliye ücreti ödemek zorunda olmadığımız zaman nakliye oranlarında düşüş yaşanacaktır. İş dünyası yaşanan bu gelişmelere uyum sağlamak zorunda kalacaktır.

Reklamlar ise yeni 3D yazıcıları teknolojisiyle iş birliklerini değiştirecek, müşterilere belli ürünlerde  ya da gelecekte 3D yazıcısı için satın alacağı ürünler için indirim sunacaktır. 3D yazıcılarla birlikte şirketler yeni ürünlerini insanlara duyurmak için daha çok çalışmak zorunda kalacaklar; belki de dış dünyaya daha az tanıtım yapacaklar. Eğer 3D yazıcı teknolojisi ürünleri çok daha kolay üretilir ve daha az maliyetli yapıyorsa, birçok şirket evlerde üretim yapacak. İthalat ve ihracat şiddetli bir biçimde değişecek ve ülkeler arası ilişkiler de bu bağlamda değişiklik gösterecek.

4. Daha hızlı inovasyon

Araba modellerinde yemeğe, kıyafetten aksesuara her şey hızlı bir şekilde tasarlanacak olması yeni buluşların piyasaya daha hızlı girmesini sağlayacak. 3D yazıcılar, bir konsepti ürün haline getirme dönüştürme süresini kısaltınca, tasarımcılar ürünün gerçek işlevini daha çok odaklanabilecek. Tasarımcılar diğer tasarımcılarla beraber tasarımları yeniden basabilecek ve bu süreç eskiden elle yapıldığı için haftalar alırken artık birkaç gün sürecek. Bu durum ekonomiyi hızlı adımlarla  kalkındıracak ve yaratıcılığın ve dahiliğin yıldızı parlayacak.

5. Okullarda 3D yazıcı kullanımı

Gelecekte çocuklarımızın 3D yazıcılarda üretilmiş projelerini eve getirmesi hayal olmayacak. 3D yazıcıların fiyatı düştükçe çocukların yazıcıya erişimi de artacak. Birçok üniversitede, araştırmalarda ve derslerde kullanılmak üzere 3D yazıcı bulunacak.

Mühendislik öğrencileri işlerini daha kolay ve verimli bir şekilde hayata geçirebilecek. Matematik öğrencileri geometrik şekilleri kendi 3D yazıcılarında kolaylıkla üretip kavramları kolaylıkla anlayabilecek ve başkalarına aktarabilecek. Bu ürünün potansiyel kullanıcıları elbette sanatl öğrencileri olacak.  Projelerine her detayı kolaylıkla aktarıp daha başarılı projeler ortaya çıkarabilecekler. Proje tamamlanmadan önce yazıcıyla basıp projenin tamamlanması için gereken yol haritasını çıkarabilecekler. Chelsea Schelly öğrencilerin 3D yazıcı kullanmalarına dair şu anektodu paylaşıyor: ‘Öğretmenlerin, öğrencilerin 3D yazıcıları ile ürettikleri materyallere karşı daha fazla bağ kurduklarına dair görüşleri var. Ürettikleri materyaller sayesinde kendileriyle gurur duyuyorlar ve üretim sürecine katkıda bulunmak onlar için önem taşıyor.’

6. 3D yazıcılar ve mülkiyet hakları

İmalatçılar ve tasarımcılar tasarımların 3D yazıcılarda çoğaltılabileceğini farkettikleri için, mülkiyet hakları kavramı kafalarda bir soru işareti oluşturuyor. 3D yazıcılar çok gelişmiş olup kullanıcıların lazer tarayıcılar sayesinde o ürünü okuyup bilgilerini kopyalayabilir, aynı anda 3D yazıcıdan da üreterek dünyaya gösterebilirler.

Hiçbir şeyin gerçekte kopyalanamaması ihtimaline olmasına karşın, tasarımlar özelinde telif hakkı davaları artacak gibi görünüyor. Korsanın illegal yöntemlerle şarkı indirmesine olanak sağlayarak kar marjını düşürmesi nedeniyle müzik endüstrisine darbe vurması, bu durumla benzerlikler gösteriyor.

7. Mantığa karşı koyan ürünler

Gelecekte ürünler sadece 3D yazıcı teknolojisi yardımıyla üretilebilecek. Yeni materyallerle birleştirilecek olan ürünler teknolojinin gelişmesiyle, günümüzde imal edilen ürünlere göre büyüleyici  görünecek. 3D yazıcının hayatımıza katacağı her şeyi günümüzden bakınca tam olarak göremesek de yenilikçi ve çok büyük bir değişim bizleri bekliyor. Uzmanlar 3D yazıcıların ‘ışınlanmayı’ bile mümkün kılacağını düşünüyor.

8. Daha temiz, ucuz ve sağlıklı fabrikalar

Bazı özel ürünler 3D yazıcılar yardımıyla yine fabrikalarda üretilecek; ancak bunlar küçük ölçekli olacak. Gelecekte 3D yazıcılar üretim bandının verimliliğini geliştirecek, ürün üretilirken ortaya çıkan çöpü azaltacak ve bir makineyi çalıştırmak için gereken işçi sayısını düşürecek. Araba şirketleri sonunda bir parçadan araba üretebilecek hale gelecekler ve bu gelişim otomotiv sektörünü önlenemez bir şekilde yükseltecek.

9. AVM’ler ve 3D yazıcı mağazaları

Gelecekte AVM’lerde yüksek kaliteli 3D yazıcı satan markaların önünden geçeceğiz. İlk başta bu markalar niş endüstrilere hizmet sağlasalar da, sonunda tüketici pazarına girerek insanların hizmetine sunulacak.

3D yazıcılar yiyecek-içecek sektörünü de etkileyecek. Sevdiğimiz kafeye gidip kek ve kahve almak yerine bunları kendi evimizde 3D yazıcımız sayesinde basabileceğiz.

10. Dayanıklı materyaller

Her ne kadar araba şirketleri hali hazırda 3D yazıcı sayesinde dayanıklı parçalar üretmeye başlamış olsalar da, bu sayı gelecekte artacak ve diğer endüstri sektörleri de bu sağlam parçalardan faydalanacaklar.  3D yazıcıyla ilgili birçok uygulama şu an test aşamasında olup üretim için yeterli dayanıklılık seviyesinde değildir.  Aynı zamanda uçak yapımında da 3D yazıcılar kullanılacak olup farklı uçak parçaları üretilebilecek, bu teknolojiyle uçakların daha hafif ve yakıt verimliliği yüksek olması sağlanacaktır.

3D yazıcı yardımıyla ateşli silahlar üretilmesi en problemli konulardan bir tanesi olarak görülüyor. 2014 Mayıs ayında, Cody Wilson adında bir girişimci The Liberator adını verdiği %100 yazıcıda üretilmiş ateşli silah tasarladı. Bu noktada silahın üretilmesi değil, silahın tasarımlarına sanal ortamda ücretsiz olarak ulaşılabiliyor olması tartışma yarattı. Bunun anlamı şu ki, isteyen herkes, buna etrafına zarar verme olasılığı yüksek olan insanlar da dahil bu silahı yazıcı yardımıyla üretebilecek.

Kaynak: 3dengr.com, mtu.edu, infinigeek.com, edition.cnn.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!