10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü : Ruh sağlığınız için teknolojiden nasıl yardım alabilirsiniz?

Her yıl 10 Ekim’de kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması ‘herkes için ruh sağlığı’. Her ne kadar sağlık denildiğinde akla önce bedensel sağlık geliyor olsa da; sağlıklı bir yaşam ve sürdürülebilir iyi oluş için zihin-ruh-beden dengesinin bütünlüğünün sağlanması, zihnimize ve ruhumuza da en az bedenimize baktığımız kadar iyi bakmamız gerekiyor.

Bütünsel bir çerçeveden baktığımızda, ruh sağlınızı korumak için yapmanız gerekenlerin başında sağlıklı beslenmek, spor yapmak, kaliteli ve düzenli bir uyku rutini edinmek, sevdiğiniz, sizlere iyi gelen aktivitelerle uğraşmak geliyor. Stresle başa çıkma mekanizmamızı geliştirmek, hayata karşı pozitif bir tutum geliştirmek, sosyalleşmek, öz bakım ve öz şefkat pratiklerini de rutinimize dahil etmek oldukça önemli. Günlük iş stresi, rutinlerimizin yarattığı baskılar ve özellikle pandemi döneminde yaşanan endişe ve korkulardan uzaklaşabilmek için farkındalık, daha iyi bir zaman yönetimi ve daha yakın ilişkiler konularında Apple cihazlarındaki hayatınızı kolaylaştıracak ve sizlere yardımcı olacak özellikleri derledik.

Rahatlamak için: Meditasyon ve nefes

Gün içinde bazı anlarda durup rahatlamaya ve farkındalığınızı artırmaya vakit ayırmanız stresinizi azaltmaya ve genel sağlık durumunuzu iyileştirmeye çok yardımcı olacaktır. Bunun için App Store’dan bir meditasyon uygulamasını ya da Apple Watch’unuzdaki yerleşik Nefes uygulamasını kullanarak kendinizi rahatlatabilir, dengenizi koruyabilirsiniz. Kullandığınız uygulamalar farkındalık dakikaları olarak iPhone’da bulunan sağlık uygulamasında kaydedilir. Bunları günlük haftalık ve aylık olarak takip edebilirsiniz. Daha iyi bir ruh sağlığı için App Store editörleri tarafından önerilen aralarında Meditopia gibi Türk geliştiriciler tarafından yaratılan uygulamaların da bulunduğu birçok koleksiyona App Store’dan erişebilirsiniz.

Nefesinize odaklanın

Gün içinde vereceğiniz küçük nefes molaları, ruh haliniz üzerinde beklediğinizden daha büyük bir etkiye sahip. Rahatlamak ve nefesinize odaklanmak için Nefes uygulamasını kullanabilirsiniz. Nefes uygulaması bir dizi derin soluk alıp verme egzersizi yapmanız için size yol gösterir ve her gün nefes alma egzersizi yapmak için zaman ayırmanızı anımsatır. Ne kadar uzun süre nefes alma egzersizi yapmak istediğinizi seçin, ardından animasyon ve hafif dokunuşlar sayesinde nefesinize odaklanın.

Nefes uygulaması nasıl kullanılır: https://support.apple.com/tr-tr/HT206999

Meditasyon uygulamaları

Türk geliştiriciler tarafından geliştirilen ve 60’dan fazla ülkede üyesi bulunan başarılı uygulama Meditopia ile farkındalık yolculuğuna çıkabilir, rahatlamayı öğrenebilirsiniz. iPhone’unuz yanınızda değilken bile tüm içeriklere Apple Watch üzerinden de erişebilir, kolay kullanım için Siri kısayolları oluşturabilirsiniz. Apple Watch’unuz günlük rutinlerinizi öğrenerek doğru zamanda doğru meditasyonu size önerir. Ayrıca App Store’dan buna benzer birçok uygulamaya da ulaşabilirsiniz.

App Store Meditasyon Uygulamaları:  https://apps.apple.com/tr/story/id1410848894?l=tr

Stres ve kaygıyı azaltmak için: Takvim, Anımsatıcılar, Siri ve daha fazlası

Gün içinde yapacaklarınızı planlamak ve organize olmak, stresi azaltmak için oldukça etkili bir yöntem. Önceliklerinizi belirlemek, zamanı akıllıca kullanmanıza ve günlük koşturmacanın kaygı, endişe, stres gibi yan etkileriyle başa çıkmanızı kolaylaştırabilir.

Takvim

iCloud sayesinde gününüzü daha iyi planlayabilir takviminizi ister cebinizden ister kolunuzdan isterseniz de masaüstünüzden yönetebilirsiniz. Takvime bir randevu eklediğinizde, bir etkinliği sildiğinizde veya toplantınızı güncellediğinizde iCloud, bu değişiklikleri tüm aygıtlarınızda gerçekleştirir. Ayrıca birden fazla takvimi aynı anda kullanabilir, paylaşılan takvimler sayesinde aileniz, arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınızla farklı takvimleri paylaşabilirsiniz.

Takvimizini iCloud ile güncel tutma: https://support.apple.com/tr-tr/HT202337

Anımsatıcılar

Gün içerisinde hatırlamanız gereken bir çok şey kaygınızın artmasına neden olabilir. Takip ettiğiniz, hatırlamanız gereken işler için Anımsatıcılar uygulaması artık her zamankinden daha fazlasını yapabiliyor. Anımsatıcıları kullanarak, farklı listeler oluşturarak yapmanız gerekenleri takip edebilir, her anımsatıcı için tarih, saat ekleyebilir, paylaşılan listelerde arkadaşlarınıza ya da ailenize görevler atayabilirsiniz. Üstelik anımsatıcı eklerken Siri’yi de kullanabilirsiniz: “Hey Siri, arabaya binerken markete uğramam gerektiğini hatırlat” derseniz iPhone’unuz arabanıza bağlandığında size anımsatıcıları gösterir.

iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda Anımsatıcılar’ı kullanma: https://support.apple.com/tr-tr/HT205890

Ekran Süresi

Sosyal medya, e-posta, videolar ya da uygulamalarla bazen istediğimizden daha fazla vakit geçirebiliyoruz. Ekran Süresi özelliği sayesinde, Apple cihazlarınızda ne kadar zaman harcadığınıza ilişkin gerçek zamanlı raporlara erişebilir ve yönetmek istediğiniz uygulamalar için sınırlar ayarlayabilirsiniz. Böylece hem farkındalığınızı artırır hem de değiştirmek istediğiniz bir alışkanlık varsa onu daha iyi yönetebilirsiniz.

Ekran Süresi’ni kullanma: https://support.apple.com/tr-tr/HT208982

Dünyanın en popüler akıllı asistanı: Siri

Ayda 25 milyondan fazla istek için kullanıcılara yardımcı olan dünyanın en popüler akıllı asistanı Siri bilgi edinmenin ve işlerinizi halletmenin vazgeçilmez bir yolu haline geldi. Üstelik şimdi yeni Türkçe sesleriyle tonlamaları çok daha doğal ve konuşması çok daha akıcı. Günlük hayatınızı kolaylaştırmak için her zaman Siri’den de destek isteyebilirsiniz. Aşağıda yapabileceklerinize ilişkin bazı örnekleri görebilirsiniz:

Hey Siri, beni sabah 06:30’da uyandır
Arabaya bindiğimde markete uğramam gerektiğini hatırlat
Takvimimde bugün için başka ne var?
10 dakikadan geri say
Yarın hava nasıl?
Bir alışveriş listesi yap

Tüm Apple aygıtlarınızda Siri’yi kullanma: https://support.apple.com/tr-tr/HT204389

Yolda geçirilen zamanı etkili kullanma

Büyük şehirlerde yaşayanlar için yolda geçirilen zaman en büyük stres kaynaklarından biri. iPhone ve Apple Watch akıllı yazılımları iOS ve watchOS’in sunduğu üstün özellikleri ile stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Takvim uygulamasında toplantılarınızı organize ettiğinizde uygulama toplantı lokasyonu, saati ve trafik durumunu göz önünde bulundurarak yola çıkmanız gereken zamanda size bir bildirim gönderebilir. Toplantı konumunuza dokunduğunuzda Harita otomatik olarak açılır ve size yol tarifini verebilir. Böylece toplantılarınıza geç kalma kaygısı yaşamazsınız. App Store yolculuğunuzun istediğiniz gibi geçmesi için birçok uygulama ve içerik sunar. Yol boyunca sevdiğiniz bir Podcast ya da 3. Parti uygulamalardan sesli kitap dinleyebilir, Apple Arcade’in eğlenceli oyunlarından birini oynayabilir ya da Apple Music’ten istediğiniz bir albümü dinleyebilirsiniz.

AirPods Pro kullanarak dışarıdan gelen gürültüyü engelleyebilir tamamen dinlediğinize odaklanabilir ya da sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Takvim uygulamasında yapılan değişiklik uyarısı

Gürültüden uzaklaşma

Bulunduğunuz ortamdaki gürültü siz farkına bile varmadan kulaklarınıza zarar verebilecek seviyelere yükselebilir. Apple Watch’unuzdaki Gürültü uygulaması, mikrofonu ve maruz kalma süresini kullanarak bulunduğunuz ortamın ses düzeyini sürekli olarak ölçerken, ortam sesi işitme sağlığınıza zarar verebilecek desibel seviyesini aştığında bileğinizde bir dokunma ile sizi uyarır. Gürültü uygulaması, ortamınızdaki ses düzeylerini örneklemek ve ölçmek için mikrofonu kullanır. Apple Watch’unuz, bu düzeyleri ölçmek için hiçbir sesi kaydetmez. Bütün bu verileri de günlük haftalık yıllık şekilde Sağlık uygulamanızdan takip edebilirsiniz.

Apple Watch’unuzdaki Gürültü uygulamasını nasıl kullanabilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT209593

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Günde 30 dakika tempolu aktivite yapmak kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet ve kilo alma riskini en aza indiriyor. Aynı zamanda uykuyu ve ruh halini iyileştiriyor, stresi azaltıyor. Bedeninize, ruhunuza ve zihninize iyi bakmak için düzenli egzersiz şart olsa da; her saat başı ayağa kalkmak, biraz hareket etmek, su içmek ve esneme hareketleri yapmak da oldukça önemli. Bu öneriler küçük ve önemsiz gibi görünüyor olsa da; düzenli hareket etmek, enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı oluyor ve daha üretken olmanızı sağlıyor. Her gün en az 30 dakika hareket etmeye dikkat ederek hem ruh hem beden sağlığınızı koruma yolunda bir adım atabilirsiniz.

Aktivite

Apple Watch daha hareketli ve sağlıklı olmanın kolay ve eğlenceli bir yolunu sunuyor. Tek yapmanız gereken her gün halkalarınızı tamamlamak.

Egzersiz

Günde 30 dakika tempolu aktivite yapmak kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet ve kilo alma riskini en aza indiriyor. Aynı zamanda uykuyu ve ruh halini iyileştiriyor, stresi azaltıyor. Apple Watch’taki Antrenman uygulaması farklı türlerde egzersizleri takip etmenizi kolaylaştırır.

Halkalarınızı Tamamlayın: https://www.apple.com/tr/watch/close-your-rings/

Beslenme

Sağlık uygulamasındaki Beslenme metrikleri ve 3. parti uygulamalar günlük kalori alımınızı, makro ve mikro besinlerinizi takip etmenizi kolaylaştırır. Bu da hem beslenme konusundaki farkındalığınızı artırmanızı hem de alışkanlıklarınızı değiştirmek için yeni bir yöntem sunuyor.

Beslenme planınızı düzenlemenize yardımcı olacak uygulamalar: https://apps.apple.com/tr/story/id1463380575?l=tr

Uyku

Her gün uyku zamanı yaklaşırken oluşturacağınız ritüeller ve uyku takibi ile daha iyi ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. iOS’teki Sağlık uygulaması ve watchOS 7 ile birlikte gelen uyku takibi bunun için size gerekli araçları sağlar ve yardımcı olur.

Apple Watch çok hassas sensörleri ve ivmeölçeri sayesinde uykuda olduğunuzu anlayabiliyor. Apple Watch’unuzu yatarken kullandığınızda gece boyu uykunuzu ölçebiliyor. Ayrıca nefesinizin sesini ve hareketlerinizi de takip ederek yatakta olduğunuz dönemde gerçekten uyuyup uyumadığınızı da tespit edebiliyor ve doğru uyku süresini ölçebiliyor.

Aynı zamanda size daha iyi uyku alışkanlıklar kazandırmak için bir uyku rutini yaratabiliyorsunuz. Yatmak istediğiniz saati ve kaç saat uyumak istediğinizi belirledikten sonra yatma saatinize yakın cihazlarınızın ekranları koyulaşıyor ve sizi uykuya hazırlamak için otomatik olarak Rahatsız Etme moduna geçiyorlar.

Aynı zamanda Siri kestirmeleri kullanarak uyku rutininize bir meditasyon ekleyebilir ya da iPhone’unuzun istediğiniz rahatlatıcı müziği çalmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone’daki Sağlık’ta uyku planlarınızı ayarlamak için: https://support.apple.com/tr-tr/guide/iphone/iph2d7daf6fc/ios, Apple Watch ile uykunuzu nasıl takip edebileceğinizi keşfetmek içinse https://support.apple.com/tr-tr/guide/watch/apd830528336/watchos adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha iyi sosyal ilişkiler daha pozitif bir ruh hali

75 yıl süren Harvard araştırmasına göre, bizleri sağlıklı ve mutlu kılan en önemli şey iyi ilişkiler. Özellikle pandeminin getirdiği fiziksel mesafelendirme ve izolasyon gereklilikleri yakın arkadaşlarımız ve ailemizle uzak kalmamıza neden olsa da, yakın bir ilişki kurabilmek için mesafeler engel değil. FaceTime, mesajlar, fotoğraflar ve 3. parti uygulamalar; sevdiklerinizle iletişim içerisinde kalmanızı sağlar.

FaceTime

FaceTime kullanarak sevdiklerinizle 32 kişiye kadar grup aramaları yapabilir, Animoji, Memoji ve Sticker’larla aramalarınızı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızla FaceTime’ı kullanma: https://support.apple.com/tr-tr/HT204380

Mesajlar

Yenilenen ve geliştirilen Mesajlar uygulamasını tüm Apple cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile iMessage ve grup mesajlarında çok daha etkin olabilir, en sık yazıştığınız kişileri hep yukarıda görebilir, kendi Memoji’nizi yaratarak eğlenceli yazışmalar yapabilirsiniz.

Mesajlar uygulaması: https://support.apple.com/tr-tr/explore/messages

Fotoğraflar uygulaması

Sevdiklerinizin fotoğraflarına gelişmiş arama fonksiyonu ile kolayca ulaşabilir, size özel yaratılan albümleri ve anı videolarını onlarla kolayca paylaşabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda fotoğraflarınızı düzenleme ve bulma: https://support.apple.com/tr-tr/HT207368

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nüz kutlu olsun!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!