10. Dağ Filmleri Festivali 24 Nisan’da İstanbul’da başlıyor

Her yıl izleyicilerine dünyanın en iyi film ve belgesellerini sunmayı hedefleyen Dağ Filmleri Festivali, fotoğraf ve kitap sergilerine, seminerlere ve alanında dünyaca tanınan konuşmacıların katıldığı söyleşilere de ev sahipliği yaparak Türkiye’de doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu doldurmaya gayret ediyor. Bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek festival, 24-30 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da Beyoğlu Atlas Sineması’nın ev sahipliğinde düzenlenecek.

dağ filmleri 1

Dağ Kültürü Derneği tarafından düzenlenen ve doğa, keşif, macera ve belgesel sinema tutkunlarını bir araya getirecek festivalde ödül rekortmeni filmlerin yanı sıra macera ile adrenalin dolu 50’ye yakın film gösterilecek.

Film sayısında rekor artış

Dünya festivallerinde gösterilen 600’den fazla film arasından belirlenen 2015 seçkisi elliye yakın filmden oluşacak. Filmler; “Ülkemizden”, “Dünyadan”, “Keşif Ruhu”, “Doğa-Çevre-İnsan”, “Su Dünyası”, “Bisiklet”, “Kayak” olmak üzere, 7 tema başlığı altında toplanıyor. Seçkide; rafting, dalış, dağcılık, kaya tırmanışı, base jump, kayak, dağ bisikleti gibi doğa sporlarının yanı sıra, çevre ve doğa belgeselleri ve gezi, keşif ve insan hikayeleri de yer alıyor.

Bu filmleri kaçırmayın

10. Dağ Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek filmler arasında, dünya şampiyonu ve rekortmeni patika koşucusu (Ultra Trail) İspanyol sporcu Kilian Jornet’in Hayatımın Zirveleri (Summits of My Life) isimli filmi dikkat çekiyor. Bebek yaşta yürümeye başladığından itibaren dağlar ve ormanlardan ayrılmayan Kilian Jornet’in 20’li yaşlarında, dünyadaki bütün patika koşusu yarışlarında kırdığı rekorları izleyenleri hayrete düşürüyor.

Sıradışı İnsanlar

Uçlarda yaşamak, üç olağanüstü adamın hikayesini anlatan bir film. Ayrıca film, modern toplumumuzu tanımlayan durumlar ve ifade biçimleri hakkında bizlere sıradışı bakış açıları sunuyor. Seyirci, bu macerada üç sporcuyu, Halvor Angvik, Guillaume Nery ve Gerhard Gulewicz’i kendi alanlarında en iyi olma yolundaki çabalarına şahit oluyor.

uçlarda yaşamak

Doğal Yaşam Projesi

David Bond bir film yapımcısı ve bir aynı zamanda bir baba. Çocukları ekrana kilitlenmiş durumda ve dışarı çıkmak istemiyorlar. iPad’ler, televizyon ve plastik oyuncaklar istiyorlar. Televizyon ve teknoloji dünyası, çocuklarını onun kontrol edebileceğinden daha çok kontrol ediyorlar. Onları dışarı çıkarabilmek için kendini Doğanın Reklamcılık Yöneticisi ilan ediyor. Reklamcılık ve açık hava uzmanlarıyla çalışarak, çocukları dışarı çıkarabilmek için ulus çapında bir reklamcılık projesi başlatıyor. Bu film, David Bond’un çocuklarını dünyanın en güzel ürünü olan doğa ile tanıştırmak için verdiği çabanın eğlenceli hikayesini anlatıyor.

doğal yaşam projesi

Thule Tuvalu

Film, Thule ve Tuvalu halkının geleneksel yaşam stillerini iklim değişikliği yüzünden terk ederken bilinmeyen bir geleceğe gidişlerini izleyiciye sunuyor. Dünyanın bir ucundaki bu yerler iklim değişikliği yüzünden ön plana çıkıyor; buzulların erimesiyle Thule (Grönland) ve denizlerin yükselmesiyle birlikte su altında kalma tehlikesiyle karşılaşacak olan Tuvalu anlatılıyor. Küresel ısınmanın etkileri bizim sadece medyada karşımıza çıksa da, bu durum Thule ve Tuvalu sakinlerinin hayatını ciddi biçimde tehdit ediyor.

Bisikletlilerin Hikayeleri

Belgeselin kahramanları Avrupa’nın 6 farklı ülkesinden 6 farklı hikayeyle sunulmasına rağmen, bisiklet sürmek onları bir hayat biçimi olarak birleştiriyor. Bisiklet, onların hayatlarındaki parlayan ve dokunulmamış noktaları temsil ederek hayalini bile kuramadıkları bir başarıyı onlara gösteriyor.

bisikletliler

Evden Uzakta

Brolin için Uganda doğduğu yer ve Wyoming dağları da onun evi. O, tanımadığı bir kültürde yalnızlığa, sosyal olarak kabul edilememe ve şiddet gördüğü aile hayatına karşı savaşan bir tıp öğrencisi olarak mücadele veriyor. Brolin’in Uganda’dan karlarla dolu Kuzey Amerika dağlarına yolculuğunda ve Uganda’dan çıkacak ilk Kış Olimpiyatları sporcusu olma arzusunun hikayesi çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

Buzulların Peşinde

Bir zamanlar iklim değişikliğine ve bilimsel araştırmalara kuşkuyla bakan ünlü çevre fotoğrafçısı James Balog, Extreme Ice Survey (EIS) adlı çalışmasıyla, değişen gezegenimiz hakkında birçok şey keşfeder. Buzulların Peşinde, kahraman bir foto muhabirinin karbondioksit salınımının arttığı dünyamıza umut getirmeyi kendine görev edinmesini anlatıyor.

Dünyanın Sonuna Yolculuk

21. Yüzyıla uygun gerçek bir macera filmi! Nuh ve Colombus değerindeki sanatçılar, bilim adamları ve azimle dolu 3 direkli bir uskuna teknesinde dünyanın sonuna yelken açıyoruz: Kuzeydoğu Grönland’ın hızla eriyen dağ kitlelerine doğru bir yolculuk.

dünyanın sonuna yolculuk

Festivalin ‘Hobi Akşamları’

Festivalin izleyicilerine 10. Yıl sürprizi ise “Hobi Akşamları” olacak. Her akşam bir hobiye ait film öncesinde, sohbet etkinlikleri düzenlenecek ve film bitiminde ise parti düzenlenecek. Bu etkinliklerde aynı spora ya da hobiye ilgi duyan seyirciler araya gelerek eğlenecek ve festival sponsorlarının hediyelerine sahip olma imkanı bulacak.

Hobi Akşamları Programı

25 Nisan Cumartesi: Ultra Maratoncular, koşucular
26 Nisan Pazar: Gezginler, seyyahlar
27 Nisan Pazartesi: Denizciler, su sporları tutkunları
28 Nisan Salı: Bisikletçiler
29 Nisan Çarşamba: Dağcılar, tırmanışçılar
30 Nisan Perşembe: Kayak ve snowboard sporcuları

Festival kapsamında; kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle; dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!