Gardırobunuzu yenilemek için pratik ve ekonomik ipuçları

Evden çıkmadan önce hazırlanmak için dolabın karşısına geçtiğinizde giyecek hiçbir şey bulamıyor musunuz? Gardırobunuzu yenilemek için pratik ve ekonomik ipuçları ile kolları sıvama zamanı gelmiş demektir o zaman…

Dolabınızdaki tüm kıyafetlerden sıkıldınız ya da hayatınızda olduğu gibi gardırobunuzda da değişiklik yapma kararı aldıysanız, sizin için bir araya getirdiğimiz pratik ve düşük maliyetli öneriler, alışveriş yaparken daha akıllı tercihler yapmanıza yardımcı olurken, bir kısmı da yıllardır sahip olduğunuz parçaları daha etkin kullanmak ve farklı bir gözle görmek için öneriler sunacak. 

3 kelime tekniğini uygulayın.

Hayalinizdeki gardıroba ulaşanın ilk kuralı, kişisel tarzınızı bulmaktan geçiyor. Dünyaca ünlü stil ve yaşam blogger’ı Chriselle Lim tarafından da uygulanan 3 kelime tekniği, stilinizi 3 kelimeyle tanımlamaktan geçiyor. Kendi stilini saf, gösterişli ve feminen olarak tanımlayan Lim’in bu taktiği ile siz de kendi stilinizin tanımını yapabilir ve sahip olduğunuz kıyafetleri bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

80/20 kuralıyla alışveriş yapın.

Sezon başı, indirim dönemi ya da hafta sonu… Hepimiz sürekli bir şeyler satın alıyoruz. Satın almak istediğiniz parçaları daha sağlıklı bir şekilde değerlendirmenizi sağlayacak 80/20 kuralı, alışveriş için ayırdığınız bütçenin %80’ini gardırobunuzdaki eksikleri tamamlamaya ayırırken, geri kalan %20’yi ise indirim zamanlarında ya da canınız alışveriş yapmak istediğinde harcamanız anlamına geliyor.

Hayatınızı ve gardırobunuzu yeniden düzenleyin.

Kullanışlı bir gardıroba sahip olmanın yolu, yenilerini aldıkça eskilerden kurtulmaktan geçiyor. Kıyafetlerinizi ayırırken neyi saklayıp neyi vereceğinize karar veremiyorsanız, kendinize şu soruları sorun:

  • Son bir yıl içerisinde giyildi mi?
  • Şu anki tarzınızla uyumlu mu?
  • Duygusal bir anlamı var mı?
  • En az 3 farklı kombinde kullanılabiliyor mu?
  • Tadilat gerektiriyor mu?
  • Gelecek sezon da giyilebilecek mi?

Bu sorulara dürüst cevaplar verdikten sonra kıyafetlerinizi ayırabilir, seçtiğiniz parçaları tamir edebilir, satabilir, eskidiyse atabilir ya da bağışlayabilirsiniz.

gardırobunuzu baştan yaratın

İlham alın.

Aslında hiç para harcamadan da gardırobunuzu daha verimli kullanmanın bir yolu bulunuyor: İlham almak. Dolabınızdaki parçaları farklı şekillerde kombinleyebilmek için stilini beğendiğiniz blogger’ları ya da ünlüleri farklı sosyal medya mecralarında takip edebilir, kıyafetlerinize farklı bir gözle bakmanın yollarını bulabilirsiniz.

Anlık satın alma dürtünüzü dizginleyin.

Alışverişe çıkmadan önce plan yapmamak, pek çoğumuz için gardırobumuzu aslında hiç de ihtiyaç duymadığımız pek çok parçayla doldurmamızla sonuçlanıyor. Daha kullanışlı parçaların yer aldığı bir gardırop oluşturmak için, anlık alışveriş isteğinizi kontrol altına alın ve gerçekten severek giyeceğiniz ya da ihtiyacınız olan parçalara yönelmeye çalışın.

Acil durum kombininizi belirleyin.

Bir sabah uyandığınızda kendinizi sahip olduğunuz tüm kıyafetlerinizden nefret ederken bulabilirsiniz. Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey, bir acil durum kombini. Böylelikle düşünmenize gerek kalmadan kendinizi iyi hissettiğiniz bir şeyler giymeniz mümkün olabilir.

İyi bir terziniz olsun.

Stil sahibi kadınlar genellikle güvendikleri bir terzi bulmuş olan kadınlardır. Sevdiğiniz markalar ya da alışveriş için ayırdığınız bütçe ne olursa olsun, stilinize asıl etkileyici dokunuşu yapan üzerinize tam oturan kıyafetler giymektir.

8 saat kuralına başvurun.

Sabah kalkar kalkmaz ne giymek istediğinize karar vermekte zorlanıyor ve elinize ilk geçen şeyi giyiyor olabilirsiniz. Dolabınızdaki tüm parçaları kullanabilmek, farklı şekillerde kombinleyebilmek ve daha iyi görünmek için 8 saat kuralından yardım alabilirsiniz. Kıyafetinize sabah kalkma saatinden 8 saat önce karar vermeye dayanan bu kural ile akşamları sadece 10 dakikanızı ayırarak her gün daha renkli ve şık kombinler yapabilirsiniz.

Vintage mağazaları keşfedin.

Kendinize has bir stil yaratmanın, bunu yaparken bütçenizi sarsmamanın ve ilginç parçalara sahip olmanın en akıllıca yollarından biri de ikinci el, retro ve vintage dükkanları. Daha düşük bütçelerle ilginç, kaliteli ve özel parçalara sahip olabilmek için ikinci el satan yerleri keşfetmeyi ihmal etmeyin.

Küçük düşünün.

Evet, yanlış okumadınız; bazen büyük farklar yaratmak için işe küçük adımlarla başlamak gerekir. Örneğin baştan aşağı monokrom giyinmek, dolapta bekleyen o broşu çıkarıp kullanmak gibi basit kararlarla gardırobunuzdaki parçalardan yararlanabileceğiniz gibi; do it yourself videolarından ilham alarak küçük dokunuşlarla gardırobunuzu baştan yaratabilirsiniz.

Kaynak
WhoWhatWear

İlginizi çekebilir: 3’ün gücüyle gardırobunuzu minimalist hale getirip kendinize meydan okuyun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!