Yılın son aylarında rotayı çevirebileceğiniz ışıl ışıl yerler: Kurabiye kokan yılbaşı pazarları

Sizi bilmem ama bence yılın en heyecanlı ve güzel zamanı yılın sonuna yaklaştığımız zamanlar. Kimine göre güzelliklerle dolu, kimine göre keyifsiz geçen bir yılı bitirip yeni bir yıla yeni ümitlerle girecek olmanın heyecanını hissetmek bence çok keyifli. Etrafın ışıklandırmalar ve süslemelerle yeni yıla hazırlanması da bu keyfi arttırıyor.

Benzer konseptlerle süslenmiş, havasız ve kalabalık alışveriş merkezleri kışın soğuktan kaçtığımız yerler olsa da, bence yılbaşı alışverişi için bu sefer farklı bir şeyler deneyin. Açık havada, şehrin en güzel meydanlarına kurulmuş Noel pazarları, birbirinden şirin tezgarlarda yer alan sınırsız hediyelik eşya seçenekleri, badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişler ile bal, tarçın, zencefil ve farklı baharatlar içeren mis gibi kokan kurabiyeleri, yiyecek tezgahları ile Avrupa’da sayısız seçenek bulunuyor. Özellikle Almanya yılbaşı pazarlarında ilk tercih edilen ülke. Eğer yeni yıl coşkusunu daha fazla hissetmek isterseniz rotayı bu şirin yeni yıl pazarlarına çevirebilirsiniz.

Nürnberg / Christkindlesmarkt
Nürnberg yılbaşı pazarı Christkindlesmarkt

Almanya’daki pazarların en eskilerinden biri olan Nürnberg size keyifli zaman geçirmeniz için sayısız seçenek sunuyor. Ünlü yılbaşı pazarı Christkindlesmarkt’ta ağaç süslemeleri, müzikli kar küreleri, el yapımı mumlar, ahşap oyuncaklar, el yapımı danteller, bereler gibi hediyelik eşya seçenekleri dışında Fransa’dan lavanta sabunları, İtalya’dan zeytin gibi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen hediyelik eşya seçenekleri de bulunuyor.

Nürnberg yılbaşı pazarı Christkindlesmarkt’taki lezzetli çörekler

Pazarda dolaşırken burnunuza gelen zencefilli çöreğin mis gibi kokusuna dayanmanız çok zor.

Nürnberg yılbaşı pazarı Christkindlesmarkt’te nostaljik at arabası ile turlayabilirsiniz.

Noel pazarı gezinizi daha keyifli hale getirmek için Nurnberg’i nostaljik at arabası ile turlamayı unutmayın.

Nürnberg, Almanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri.

Pazar bu yıl 1 Aralık’ta açılacak ve 24 Aralık’a kadar gezilebilecek.

Detaylı bilgi için tıklayın: Christkindlesmarkt

Dresden / Christmas in Dresden
Dresden yılbaşı pazarı

Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri Dresden’de kurulan en büyük Noel pazarı Striezelmarkt, Altmarkt meydanında bulunuyor. Bunun dışında şehrin farklı yerlerinde kurulan birçok Noel pazarı var. Dresden’de yapacaklarınız sadece Noel pazarlarını gezmekle sınırlı değil elbette.

Dresden Molkerei Gebrüder Pfund isimli dükkan, hediyelik seçeneklerinin yanı sıra dekorasyonuyla da dikkat çekiyor.

Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund isimli dükkanda el yapımı sabunlar, el kremleri, peynir, bisküvi, çikolata gibi birçok hediye seçenekleri bulabilirsiniz. Dükkanın dekorasyonu da oldukça ilgi çekici ve mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Dresden

Kunsthofpassage Dresden, çeşitli mağaza, kafe ve renkli binalar ile yağmur yağınca müzik çalan binanın olduğu keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Dresden yılbaşı pazarı

Şehrin ana meydanında yer alan markette el yapımı dantel, bere, ahşap oyuncaklar bulmanız mümkün. Işıl ışıl, renkli süslemeler çocuklardan daha fazla büyükleri çekiyor.

Bu yıl 29 Kasım’da açılacak yeni yıl marketini 24 Aralık’a kadar gezebilirsiniz.

Leipzig Yılbaşı Pazarı
Leipzig yılbaşı pazarı

Eski belediye binası önünde kurulan yılbaşı pazarı şehrin en eskilerinden. Sabah erken saatlerde giderseniz pazarı daha rahat dolaşabilirsiniz. 

Leipzig yılbaşı pazarındaki kar küreleri

Nürnberg ve Dresden’deki pazarlara kıyasla daha küçük olan bu pazardaki tezgahlarda yine diğer pazarlardaki hediye seçeneklerini bulmanız mümkün. Bunların dışında en öne çıkan hediyeler el örmesi atkı ve çorap. Ayrıca değişik boyutlardaki el yapımı müzikli kar kürelerinden bir tane almadan duramayacaksınız.

Mädler Passage

Eski şehir merkezinde bulunan Mädler Passage’ı dükkanlar kapalı olsa da gezebiliyorsunuz. Pasajda süslenmiş büyük bir çam ağacı da bulunuyor. 

Diğer bir noel pazarı da Augustusplatz’da yer alıyor. Hediyelik eşya tezgahlarının dışında yeme-içme standlarının da yer aldığı pazarda bulunan dönmedolaba binerek şehri kuşbakışı görmeniz de mümkün.

Augustusplatz Noel Pazarı / Leipzig

Bu yıl 28 Kasımda başlayacak Noel pazarı 23 Aralık’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Rottenburg ob der Tauber
Rottenburg ob der Tauber

Daha masalsı bir seçenek arayanlar için Almanya’nın ünlü Romantik Yolu rotalarından biri Rottenburg ob der Tauber güzel bir seçenek olacaktır. Bu şirin kasaba her sene ziyaretçilerine peri masalı yaşatıyor.

Rottenburg Christmas Müzesi

Kasabada bulunan Christmas Müzesi de birçok hediye seçeneği arasında karar vermekte zorlanacağınız bir yer.

Rottenburg’da yılbaşı pazarını gezerken Rothenburger Schneeballen yemeyi de ihmal etmeyin.

Zencefilli çörek dışında buraya özgü Rothenburger Schneeballen oldukça ünlü bir tatlı.

1 Aralık’ta başlayacak Noel pazarı 23 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir.

Banu Okunakul
İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden mezun olup üzerine bir de İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliğinde master yaptım. Masterım sırasında tanıştığım kurumsal hayat ile ilişkimiz hala devam ... Devam