Yeni nesil doğum kontrol haplarının 13 bilinmeyen faydası

Doğum kontrol hapları sadece korunmak için kullanılmıyor, adet öncesi gerginliğin azalmasından cildin güzelleşmesine kadar pek çok etkisi var…  

Yeni nesil doğum kontrol haplarının cildin güzelleşmesinden, adetlerin düzenlenmesine kadar pek çok etkisi olduğunu biliyor muydunuz? (1,2)

Doğum kontrol haplarının çocuk yapmaya karar verene kadar bizi korumanın yanında adetleri düzenlemek, akneyi iyileştirmek, hatta adet öncesi gerginliği azaltmak gibi pek çok yararlı etkisi var. (1,2)

Kolay uygulanan ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapı, günümüzde en çok korunma amacıyla kullanılsa da, en az 7 kadından biri doğum kontrol haplarını sadece diğer faydaları için alıyor. Ayrıca hangi nedenle kullanılırsa kullanılsın tüm kadınlar yeni nesil doğum kontrol haplarının diğer etkilerinden yararlanıyorlar. (1-3)

Yeni nesil doğum kontrol hapları eskilerinden farklı olarak daha düşük miktarlarda hormon içeriyor, yaşam tarzımıza daha uygun seçenekler sunuyor ve eski tip doğum kontrol haplarında karşılaşılabilen yan etkilere neden olmuyorlar. Yeni nesil doğum kontrol hapları erkeklik hormonu karşıtı etkileriyle ve farklı kullanım şekilleriyle adet kanamalarının azaltılmasından akne tedavisine dek pek çok farklı yarar sağlıyorlar. (1-4)

Doğum kontrol haplarının farklı yararları nelerdir?

Doğum kontrol hapları kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronu içerirler ve bu hormonların düzenli şekilde alınmasıyla adetleri düzenler; kanama ile krampları azaltırlar. Kanamaların azalması da kansızlık gelişmesini engeller. Ayrıca adet öncesi dönemde görülebilen ruh hali dalgalanmaları ve şişkinlik gibi belirtileri de giderirler. (1)

Doğum kontrol haplarının pek bilinmeyen bir ek yararı da bazı kanser tiplerine ait riski azaltmasıdır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri gelişme riski %30-50 kadar azalır. Hap ne kadar uzun süreyle kullanılırsa yumurtalık kanseri olma riski o kadar çok azalmaktadır. Hatta bu koruyucu etki hap kullanımı bırakıldıktan sonra 30 yıl kadar devam etmektedir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri gelişme riski de %50 oranında azalır. (1,2)

Doğum kontrol haplarının pek bilinmeyen faydaları (1,2)

1. Aknelerin iyileşmesi
2. Kıllanma tedavisi
3. Adetlerin düzenlenmesi
4. Kanamanın azaltılması
5. Kansızlığın engellenmesi
6. Adet sancısının giderilmesi
7. Adet öncesi gerginlik sendromunun tedavisi
8. Kemiklerin desteklenmesi
9. Rahim ve yumurtalık kanseri riskinin azaltılması
10. Bağırsak kanseri riskinin azaltılması
11. Yumurtalık kistlerinin engellenmesi
12. Polikistik over sendromu belirtilerinin giderilmesi
13. Çikolata kisti belirtilerinin azaltılması

Doğum kontrol hapları cildi nasıl etkiler?

Doğum kontrol haplarının diğer bir etkisi de vücuttaki erkeklik hormonu miktarının azaltılmasıdır. Vücutta fazla miktarda erkeklik hormonu bulunması veya kıl köklerinin bu hormonlara fazla duyarlı olması yüzde ve vücutta kıllanmaya yol açar. Uygun doğum kontrol hapı kullanımı, vücuttaki erkeklik hormonlarının düzeyini düşürerek kıllanmanın 6 ay içinde azalmasını sağlar. (1)

Diğer bir cilt sorunu olan akne de görüntüsüyle bizi rahatsız etmenin dışında, cildimizde kalıcı izler bırakabilen ve yıllarca sürebilen bir sorundur. Adet öncesindeki hormon dalgalanmaları bu dönemde aknenin daha şiddetli olmasına yol açabilir. Akne oluşumunun temelinde cildin fazla yağ üretmesi ve gözeneklerin tıkanarak iltihaplanması yatar. Yağ oluşumu da aynı kıllanma gibi erkeklik hormonlarının fazlalığıyla ilişkilidir. Kadınlık hormonu içeren doğum kontrol hapları vücuttaki erkeklik hormonlarını azaltarak cilt yağlanmasını ve akneyi azaltırlar. Tüm doğum kontrol hapları cilt sorunlarında kullanılmadığı için, akne gibi sorunlarınız varsa doktorunuza uygun doğum kontrol hapını sorabilirsiniz. Bu haplar birkaç ay içerisinde aknelerde azalma sağlayacaktır. Tabii ki doktorunuz cildinize sürebileceğiniz krem veya losyonlar da verebilir. (4)

Hangi kadın pırıl pırıl bir cilt istemez ki? Güzel günlere…

 

Kaynaklar:
1. https://www.webmd.com/sex/birth-control/other-benefits-birth-control?print=true
2. Armstrong C. American Family Physician 2010;82(3).294-5.
3. https://www.plannedparenthood.org/learn/birte-control/birth-control-pill/what-are-the-benefits-of-the-birth-control-pill
4. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/birth-control-for-acne-treatment?print=true

Op. Dr. Evrim Aksoy Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
1976’da Adana’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra 1998’de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Tıp Fakültesinde 17 ay ... Devam