Thailand’ta yeni yıl kutlamalarında taşkınlık çıkaran gruba ringte Muay Thai cezası

Songkran, ya da Thailand Yeni Yıl’ı, her sene 13-15 Nisan arası kutlanır. Başka bir şekilde “Su Savaşı Festivali” olarak da adlandırılır. Zamanla iyi şans getirmesi için Buda heykellerini yıkama geleneği, bir yerden sonra insanların yıkanmaktan nasibini almasına evrilmiştir.

Thailand'ta ilginç ceza

İnsan doğası malumunuz, herkes eğlenmeyi bilecek diye bir kaide yok. Nitekim her festivalde olduğu gibi burada da alkolü fazla kaçıranlar, kavga çıkartanlar, insanları taciz edenler maalesef azınlıkta değil. Fakat bu yazının konusunu oluşturan da bu kendini bilmezlere karşı bu sene alınan tedbir.

Çetelerin bu kutsal sayılan festivali kendi güç gösterilerine dönüştürmesinden bıkan bir politikacı, bu sene festivalin açılış seremonisinde ültimatomu verdi: “Bu sene festivalde sıkıntı çıkartanlar 3 round boyunca profesyonel bir muay-thai dövüşçüsünün karşısına çıkacak !”

Tabi ki kimse bu uyarıyı ciddiye almamış. Kabul, Thailand yasalarına çok hakim değilim ama kavga çıkaranı başkasına dövdürmek, dünyanın neresine giderseniz gidin “hukuki” değildir. Velhasıl, güvenlik tarafından yakalanan huzur bozucular festival alanının ortasında kurulan ringte üç round misafir (!) edilmişler.

Olayın hukuken çok makul olmadığı su götürmez ama büyük ihtimalle bir sonraki festivalde uslu duracaklardır.  Zaten gördüğünüz gibi bir maçtan da söz edilemez.  Tek taraflı bir tartaklama diyelim. Dövüşçülerin karşılarına çıkanlardan bazıları en azından yere düştükten sonra yerden kalkmamayı akıl edebilmiş.

Not:  Festival diyince aklınıza eğlence gelmesin. Bu seneki festivalde polis 2,926 kişinin yaralandığını ve 277 kişinin öldürüldüğünü rapor etmiş.

Kaynak : en.rocketnews24.com

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Onur Özdeniz Avukat
Av. Onur Özdeniz liseyi Saint-Michel’de okumuş, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ve yine aynı üniversitede “Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı”nı yüksek dereceyle tamamlamıştır. ... Devam