Parlak renkler, şıklık ve detayların buluşması: Karahasans’

Bayanlar için Parlak Renkler ile Şık Detaylar
Bayanlar için Parlak Renkler ile Şık Detaylar

Karahasans’, genç dinamiği ve göz alıcı tasarımlarıyla oldukça etkileyici bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Renkli tasarımları, detayları ön planda tutan yapısıyla farklı bir yerde. Hem hazır giyim, hem de gece kıyafetleri ile oluşturduğu koleksiyonunda, ağırlıklı olarak ipek ve krep içerikli kumaşları kullanmış. Simge Karahasan’ın tasarımcısı olduğu Karahasans’ markasının pazarlamasını ise Bige Karahasan üstlenmiş.

1. İlk olarak tasarıma nasıl başladığını sormak istiyorum, bu noktaya gelene kadar nelerle karşılaştın?

Ben kendimi bildim bileli tasarımla hep iç içeydim. Ortaokul ve lise yıllarımda resme ve renklere olan ilgim, arkadaşlarımın alışveriş yapacağı zaman hep bana danışmaları, onlara kombin yapmalarında yardımcı olmam üniversitede bu bölümü seçmemde etkili oldu. Okul zamanında, kumaşları, teorik bilgileri, modanın tarihini öğrenirken heyecan duyuyordum. Bu heyecan bu mesleğe olan ilgimi kat ve kat arttırdı. Yaptığım stajlarla da meslek hayatıma ilk adımımı atmış oldum. Mezun olduktan sonra ünlü bir moda tasarımcısının yanında stajyer olarak çalışmaya başladım. Daha sonra aynı yerde moda tasarım asistanlığı yaparak tasarımlarımın insanlarla buluşmasını gördüm. Bu beni daha da mutlu etti. Yurt içindeki başarımı yurt dışında da sürdürdüm. Yurt dışında da birçok insanın tasarımlarıma olan beğenisini görünce Karahasans’ markasını kız kardeşimle beraber kurmaya karar verdik. Tasarımlarımın insanların üzerinde görmek, hiç olmayan bir ürünün çizimle hayata geçmesi ve tasarımlarımın tercih edilmesi benim için dünyadaki en güzel duygu.

 

2.Tasarımlarını oluştururken nelerden/kimlerden ilham aldığını ve uygulama sürecini bize anlatır mısın?

Tasarımlarımı yaparken her şeyden ilham alıyorum. Daha önce yaşadığım bir anı, bir arkadaşımın anlattığı bir olay, gördüğüm objeler, bazen dinlediğim bir müzik bile tasarımlarıma yansıyor. Bu yüzden yanımda daima eskiz defterim bulunur. Bir şeyler karalamak istediğim an nerede olursam olayım sanki zaman durur. O an etraftaki hiçbir şeyi gözüm görmez ve sadece çizmeye odaklanırım. O an çizdiklerimi beğenmesem bile saklarım çünkü onlar bile bazen tasarımlarımı etkileyebiliyor.

Tasarımlarımı üretirken en sevdiğim kısım araştırma yapmaktır. Yeni dokular, yeni desenler bulmak ve bunları tasarımlarımda nasıl kullanacağıma karar vermek beni çok heyecanlandırır. Ayrıca renklerin enerjisine çok inanıyorum. Paletten renk seçerken temaya uygun en canlı ve dikkat çeken renkleri tercih ediyorum.

 

3. Son olarak önümüzdeki sezonlarda Karahasans’ cephesinde bizi neler bekliyor?

Önümüz yaz ve yazın o cıvıl cıvıllığı tasarımlarıma da yansıdı. Asimetrik kesimler tiril tiril elbiseler, uçuşan gömlekler, bol desenli gömlekler yaz koleksiyonunda yer alıyor. Parlak renklerin hakim olduğu Karahasans’ yaz koleksiyonunda şıklığın detaylarla nasıl buluştuğuna şahit olacaksınız. 2013 yazında Çeşme, Bodrum ve Antalya’da da sık sık Karahasans’ tasarımları ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.

 

 

Bayanlar için Parlak Renkler ile Şık Detaylar
Bayanlar için Parlak Renkler ile Şık Detaylar

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Ezgi Turan
Ezgi Turan, 2009 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünden mezun oldu. Ardından 2009 yılında, 2 yıl süreliğine Home Store ve Dqmane markasına koleksiyonlar ... Devam