Pandemi döneminde hayatımıza giren zihni sinir icatlar

Koronavirüsün hayatımıza yıkıcı bir etkisi olduğu ortada; ama yaratıcılığımız her şeye rağmen dimdik ayakta! İşte pandemiyle hayatımıza giren zihni sihir icatlardan bir kısmı: 

Do not Touch Your Face (Yüzüne Dokunma) sitesi ve akıllı bileklikler

Covid-19 salgınından beri her yerde duyduğumuz bir uyarı var: “Yüzünüze dokunmayın!”

Virüse karşı geliştirilen akıllı bileklikler vücut ısısını ölçtüğü gibi kolumuzun hareketini de takip ediyor. Bu bileklikler, elinizi her ağzınıza ve yüzünüze götürdüğünüzde uyarı veriyor.

Eğer bileklik takma fikri hoşunuza gitmiyorsa, Do not Touch Your Face sitesi de yüzünüze dokunma alışkanlığınızın önüne geçmenin başka bir alternatifi. Zamanınızın çoğunu bilgisayar karşısında geçiriyorsanız, webcam’inizi açmanız yeterli. Bu sayede yapay zeka teknolojisiyle  yüzünüze ne zaman dokunup dokunmadığınız izleniyor ve daha kontrollü olabiliyorsunuz.

Temassız kapı açma aparatı ve ayakla kapı açma aparatı

Kapı kolları, asansör düğmeleri ve toplu taşıma araçlarındaki tutunma aparatları, temasın en fazla olduğu yerler. Haliyle virüsler en çok bu yüzeylerde bulunuyor. Bir anahtarlık boyutunda olan bu aparat, kapının koluna tutturularak açılmasını sağlıyor.

Aynı işleve sahip, ayaklarımızın başrolde olduğu bir diğer tuhaf icat ise ayakla kapı açma aparatı. Yine kapıya monte edilen bu aparata ayağınızla basıp kapıyı açabiliyorsunuz.

Yıkanabilir maske

Pamuktan üretilen cerrahi maskeler günlük olarak kullanılıyor. Hem çevre dostu hem de tasarruflu uzun ömürlü maskeler, sürekli maske değiştirmek veya satın almak istemeyenler için kullanışlı. Uzmanlar, bez maskelerin günde iki defa sabunla yıkanmasını öneriyor. Maske polemiğinin bitmediği şu dönemde, bazı maskelerin kumaş boyası barındırdığı ve bunun kansere yol açtığı yönünde uyarılar olduğunu da unutmamakta fayda var.

Maske saklama kutusu

Günlük yaşamımızın yeni vazgeçilmezi maskelerin, hijyenik ortamda saklanması da önemli. Hepimizin aşina olduğu üzere kollara takılan, kimimizin cebine ve çantasına attığı maskeler risk oluşturuyor. Bu nedenle cebinde yahut çantasında maske taşımak istemeyenler için bu icat hayat kurtarıcı!

“Evde kalan tuvalet kağıdı sizi kaç gün idare eder?”

Karantina sürecinde en çok aranan, marketlerde rafları saniyeler içerisinde boşalan ilk ürün tuvalet kağıdıydı. Bunu gören icat severler, kaç günlük tuvalet kağıdı kaldığını hesaplayan bir uygulama geliştirdi. Coronavirus Toilet Paper Calculator (Koronavirüs Tuvalet Kağıdı Hesap Makinesi) adlı uygulamayla bu ihtiyacınızı öngörebiliyorsunuz. Önce sizden; örneğin evde kaç kişisiniz, günde kaç kere tuvalete giriyorsunuz, kaç rulonuz var gibi bazı soruları cevaplamanız isteniyor. Ardından, hesap makinesi size kaç günlük tuvalet kağıdı stoğunuzun kaldığını söylüyor.

İlginizi çekebilir: Pandemi sürecinde tüketim alışkanlıkları nasıl değişti: Covid-19’un harcama davranışlarımız üzerindeki etkileri

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Neşe Kazozcu
Neşe Kazozcu, Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nden mezun oldu. Çocukluğundan itibaren yabancı dillere ve kültürlere ilgi duyan Neşe, Almanya’daki Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi ve Berlin ... Devam