Küçük şeylerin farkına varmak için: 2018 dilek listesi

Yeni senede hem kendime hem de sevdiklerime bir dilek listesi hazırladım. 2018 yılında dilerim ki;

Kendinizi ön plana koyun. Hayır demeyi öğrenin. İnsanları mutlu etmeye çalışmak kimseyi mutlu etmeyen bir alışkanlıktır.

Paranızı anlık mutluluklara harcamayın. Harcadığınız parayla neler alınabildiğinin farkına varın. Dolabınızı açıp bir bakın. Dolabınızdaki kıyafetlerin, ayakkabıların kaç tanesi bir zamanlar sizin için bir arzu nesnesiydi ve bugün ne durumdalar?

Eskilerinizden kurtulun. ‘Givin‘ diye bir uygulama var. Kullanmadığınız eşyalarınızı satıp siteye kayıtlı STK’lara bağış yapabiliyorsunuz. Harika bir uygulama. Hem hafifliyorsunuz hem de yardım elinizi uzatıyorsunuz.

Sokaktan bir can sahiplenin. Ne kadar mutlu olacağınıza inanamayacaksınız.

Zamanınızı iyi yönetin. Planlayın. Kendinizi akışa bırakmayın. Ertelemeyin. Başlanacak olan yeni bir iş, hobi, gelecek için planladığınız bir hayal. Hiçbiri sizin ayağınıza gelmeyecek. Sizin oraya ulaşmak için adım atmanız ve planlama yapmanız lazım. Her şeyden öte oraya doğru hazırlanmanız lazım.

Sorumluluğunu hakkıyla alabileceğinizi düşünürseniz sokaktan bir can sahiplenin. Ne kadar mutlu olacağınıza inanamayacaksınız. Irk, cins ayrımı yapmayın. Petshoplara para kazandırmayın.

Evde reçel yapın. Kurabiye yapın. Taze ekmek ve taze çekilmiş kahve kokusu ile mutlu olun. Eviniz güzel kokularla dolsun taşsın. Dışarıda da yemeğe gidin elbette. Yeni restoranlar, yeni tatlar keşfedin. Ben bunu yemem demeyin. Meraklı olun, deneyimleyin.

Evde reçel yapın. Kurabiye yapın. Taze ekmek ve taze çekilmiş kahve kokusu ile mutlu olun. Eviniz güzel kokularla dolsun taşsın.

İnsanlara kendilerini değerli hissettirin. Konuşurken gözlerinin içine bakın, çocuklarınızla oynarken gerçekten de orada olun, oyunun içine girin, birisine nasılsın dediğinizde gerçekten nasıl olduğunu merak ederek sorun. Laf olsun diye sormayın. Hatta kırmızı ışıkta beklerken gelip cam silmek isteyen çocuklara bile gözlerinin içine bakıp “hayır” deyin. Onları görmezden gelmeyin. Hayatta görmezden gelinmek kadar acıtıcı bir şey yoktur.

Sevmediğiniz bir işi yapmayın. Mutlaka bir çıkar yol vardır. Özellikle ofiste çevrenizde olan biten her şeye kayıtsız olduğunuzu fark ediyorsanız, sizi hiçbir şey heyecanlandırmıyorsa gidin ekmek paranızı kazanabileceğiniz başka bir iş bulun. Kendinize işkence etmeyin.

Evinizden güzel kokular yayılsın!

Evinize taze çiçek alın. Taze çiçek herkesi mutlu eder.

Çevrenizdeki enerji emici ve toksik insanlardan kendinizi arındırın. Kötümserler, dedikoducular, samimiyetsizler, devamlı sitem edenler, laf sokanlar. Hepsinden kurtulun. Çevrenizi size mutluluk veren, sizi besleyen, size huzur veren insanlarla doldurun.                                                                                          

En ama en önemlisi an’da kalın. Her şey o an yaşanıyor ve geçiyor. İyisiyle, kötüsüyle. Bu kadar basit aslında. Bugünümüze binlerce şükür. Hepinize harika bir yıl diliyorum.

 

İlginizi çekebilir: An’da kalamamak kimin suçu?

Özlem Sökmen Profesyonel Koç
Koşucu, anne, sokak hayvanı aşığı, eğitmene dönüşmüş ex İnsan Kaynakları insanı. TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Unilever, Turkcell, ... Devam