Karın Ele Geçirdiği Stil: Igor Oussenko

Kış geliyor. Kar yağışı, fırtınalar… Kışı en çok hissedenlerden biri Ruslar. Soğuğu dillere destan olan Rusya’dan çıkan neredeyse her eserde, kar ve soğuk bir parça yer almakta. En büyük yazarlardan Tolstoy’un şahane aşk romanı Anna Karenina’sında da o soğuğu görüyoruz. Sinemada da karşılaştığımız bu eserde, baş rolü ünlü oyuncu Greta Garbo canlandırıyor. Bu büyük baş yapıtın baş karakteri Anna Karenina, kitabı okurken gözümüzde canlandırdığımız gibi, filmde de kocaman kürkler, kuzeye özgü şıklık ve sadelik, ve kuzey kadınlarına özgü o sert ve derin duruş ile canlanıyor.

Sanat ve  edebiyat alanında bizleri oldukça etkileyen Rusya’dan, şahane çekimler de sık sık karşımıza çıkmakta. Bunlardan biri Igor Oussenko’nun Stolnick dergisi için, karın masalsı görüntüsünden faydalanarak yaptığı şıklık ve şıklığın getirdiği lüks moda çekimi. Soğuğu bloke etmek için giyilen o kat kat parçaları stil objesi haline getirmek oldukça zorken, Oussenko ve Evgenia Ilina; Rick Owens, Givenchy, Stella McCartney ve Dolce&Gabanna’dan ve dünya çapında ünlü bir çok tasarımcıdan seçtikleri parçalarla bu zor görevi oldukça gösterişli bir şekilde başarıyorlar.

Projenin modeli olan Innesa N. bana kalırsa çok başarılı bir seçim olmamış. Yine de fotoğrafçının yeteneği sayesinde ve verdiği pozlarla, bu projede üzerine düşeni gerçekleştirmiş.

Aynı şekilde makyaj da, titiz gerçekleştirilmiş bu proje için vasat diyebileceğimiz niteliklerde. Turuncu tonlarıyla yapılmış olan makyaj bana Tatyana Kosovan’ın bu kadroya uymadığını tam anlamıyla gösterdi.

Ruslara özgü bu soğuk dünyanın içine girmek isteyenler için işte görseller:

 

 

 

 

 

 

Ezgi Turan
Ezgi Turan, 2009 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünden mezun oldu. Ardından 2009 yılında, 2 yıl süreliğine Home Store ve Dqmane markasına koleksiyonlar ... Devam