Japon Etkisi Modayı Sardı

 

Japon porselen bebekler herhalde çocukken her birimizin karşısına çıkmıştır. Bembeyaz bir ten, kırmızı yanaklar…ve donuk bakışlar. Kaskatı malzemeleri nedeniyle kolunu, bacağını oynatamazsınız. Cansız cansız, bıraktığınız halde kalmış, boş boş size bakıyor olurlar. Ama yine de yaşayan taraf, soğuk da olsa bir ruh vardır; her baktığınızda aynı şeyi hissettiren. Chanel’in kreatif direktörü  Karl Lagerfeld, yaptığı son fotoğraf çekiminde, ayak seslerini bu ara yoğun olarak duyduğumuz Japon etkisiyle hareket etmiş. Lagerfeld’in yanı sıra, bu Japon esintisi bir çok tasarımcı ve fotoğrafçının 2013 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını ve çekimlerini oldukça etkilemiş gözüküyor.

Japon çay evlerini andıran bu mekanda, cansız bebek duruşlarına benzeyen pozlarla, hem bütünlük kazanılmış, hem de bu duruşların doğasında bulunan keskin hatlarla harika bir estetik de yaratılmış. Chanel’in uzun zamandır ilham perilerisi olan Stella Tennant, gelecek vaat eden güzel modeller Ondria Hardin ve Lumi Lambert ile bir araya gelip Karl Lagerfeld’in objektifi karşısına geçmiş.

Karl, aksesuarları çekmek için de çok güzel bir yöntem bulmuş. Cansız objeleri adete modeller gibi yerleştirerek bir yaşanmışlık hissi yaratıyor kare içerisinde. Bu da her bir parçayı daha canlı kılıp, daha size yakın hale getiriyor.

Japon çay saatine hazırsanız…

Karl Lagerfeld'in Japon temalı Chanel çekimi
Karl Lagerfeld’in Japon temalı Chanel çekimi

Ezgi Turan
Ezgi Turan, 2009 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünden mezun oldu. Ardından 2009 yılında, 2 yıl süreliğine Home Store ve Dqmane markasına koleksiyonlar ... Devam