İş – yaşam dengesini sağlamanın yolları

 İş-yaşam dengesi nasıl sağlanır?
İş-yaşam dengesi nasıl sağlanır?

Günümüz çalışma ve hayat koşullarında doğru yaşam dengesini bulmak kolay değil. Özellikle iş – yaşam dengesi, “iş vereninize bırakılamayacak kadar önemli bir konudur” diyor Nigel Marsh.

Bu hafta, iş ve yaşam kalitesi üzerine yaptığımız araştırmada sizlerle Nigel Marsh’ın iş ve verimlilik arasında ideal dengeyi sağladığı bir günün örneğini paylaşıyoruz.

İş – yaşam dengesi konusunda verdiği mücadeleler sonucunda 4 önemli gözlem yaptığını söyleyen Marsh, çocuğunun hayatında yaşadığı “en güzel günü” anlatıyor ve konuşmasında bir ideal düzene dikkat çekiyor.

Marsh’a göre, daha dengeli olmak, hayatınızda devasa değişiklikler yapmayı gerektirmiyor. Doğru anda yapılan ufacık bir yatırım, ilişkilerinizin kalitesini radikal bir şekilde değiştirebilir ve hayat kalitenizi yükseltebilir. Hatta toplumu bile değiştirebilir.

Eğer yeterince insan iş – yaşam dengesini doğru kurarsa, toplumun başarı anlayışı da “zengin adam öldüğünde kazanır” gibi basit saçma bir anlayıştan, iyi yaşanmış bir hayatın nasıl olduğunu gösteren daha düşünceli ve dengeli bir anlayışa çevrilebilir.

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam