Her şeyin ‘en’lerde yaşandığı yer: Dubai

Dubai ile ilgili belirtmek istediğim ilk şey kesinlikle araştırıp okuduğunuz gibi bir şehir olmadığı:)

Bence burası küçük Las Vegas. Kışın Türkiye’de donup sıcak bir tatil yapmak isteyenlere ilk önerim kesinlikle Dubai olur.

Dubai, Birleşik Arap Emirliği’nin 7 emirliğinden sadece bir tanesidir; fakat en görkemli, en fazla nüfuslu, en pahalı, turistik ve güvenli şehridir.

Kimileri ”yapay kent” diyerek sevmese de birçoğumuz için aslında büyük bir başarıdır, bir şehrin sahip olduğu kaynakları bu kadar katlayarak, büyüterek dünyadaki bir çok ilke imza atması. Dünyanın ilk 7 yıldızlı Oteli Burj Al Arab, en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, en yüksek binası Burj Khalifa, Dubai Marina ve belgesellere konu olan palmiye şeklindeki yapay adası Palm Jumeirah.

Burj Khalifa

Burj Khalifa
Burj Khalifa

Kesinlikle hem uzaktan hem de içerisindeki sefir teraslarından görülmesi gereken bir yapıt.

124 ve 148. katında seyir terasları bulunmakta. Gitmeden önce önden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Fiyatı kişi başı 120 ve 200 AED (100 AED yaklaşık 79,9 TL) olarak 2 seçenek halinde sunuluyor.

Burj Al Arab

Burj Al Arab
Burj Al Arab

Dubai’nin sembolü haline gelen 7 yıldızlı otel de görülmeye değer , yani en azından dışarıdan görmek gerekiyor çünkü konaklama fiyatlarına bir göz gezdirdiğimde oldukça tuzlu olduğunu görmüştüm, gecelik oda fiyatı minimum 8.000 AED (yaklaşık 6392 TL) olarak görünüyor:)

Dubai Mall

Dubai Mall
Dubai Mall

En büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, pek de alışık olduğumuz AVM’ler gibi değil, çok büyük ve muhtemelen tamamen gezmesi 3 gün sürebilir:)

Alışveriş merkezlerinin çok sayıda ve büyük olmasının sebebi yaz aylarında açık havada çok vakit geçirilemeyecek kadar sıcak olmasıdır.

Dubai Marina

Dubai Marina
Dubai Marina

Dubai Marina genelde marina bölgesinde oturanların ve turistlerin geldiği en gözde yerlerden birisi. Basra Körfezi kıyı şeridinin genişletilmesi sonucu yapılan bir kanal bölgesi.

İlgili yazı: Görsel Şölen / Dünyanın en yüksek binasından tasarım harikası gökdelenlerine Dubai

Aynı zamanda en meşhur gökdelenlerin bulunduğu, çok güzel restoranlar ve kafelerin yer aldığı gibi kanalda tekne turu gibi aktiviteler de oradan yapılmaktadır.

 Palm  Jumierah

Palm Jumeirah
 Palm Jumeirah

2006 yılında yerleşimin başladığı ada toplamda 800 futbol sahası büyüklüğündedir.

Neden Maldivler, Bali veya Bora Bora varken Dubai? Öncelikle yakın, sadece 4.5 saat sürüyor. 1318 km. kıyı şeridi olan BAE, Dubai’de çok sayıda ve görkemli plajları bünyesinde barındırıyor.

Çok güvenli olması da cabası; çünkü insanlar arabalarını hatta evlerinin kapılarını bile kilitlemeden başka yerlere gidebiliyor, çantalarını masada açık bırakarak veya herhangi bir yerde telefonunu bırakarak rahatlıkla oradan uzaklaşabilirsiniz. Üzerinizde ne kadar değerli eşya varsa istediğiniz saatte istediğiniz yerde yürüyebilir ve vakit geçirebilirsiniz, bu insana güven veriyor.

Stres ise arasanızda bulamadığınız bir olgu burada, yazlık, düzenli, bol eğlenceli bir yer oluşundan da kaynaklanıyor olabilir, fakat herkes çok rahat.

Gündüz marina çevresinde çok güzel mekanlarda kahvaltı edip, yine yürüyerek beach’e gidip ardından akşam zevkinize göre istediğiniz bir eğlence mekanına geçebilirsiniz.

Salaş, çok doğal mekanlardan hoşlanıyorsanız kendinize göre bir yer bulmanız zor olabilir; çünkü burada gideceğiniz en basit yerden bile ihtişam ve lüks akmakta.

Spor burada her şeyin başında geliyor, özellikle Kite Beach birçok doğa sporunu yapanlarla ve harika gösterilerle dolu, günün her saati orada surf veya paraşüt, yoga,pilates yapan insanlarla iç içe olabilirsiniz.

Skydive Dubai

Skydive
Skydive Dubai

En ünlü aktiviteleri ise Skydive, hani şu uçağın bile 10 bin feet ile uçtuğu ama skydive paraşütle 13 bin feet’ten atlanan yer 🙂 İzlemesi mükemmel, sevenler için yapması da öyle olacaktır.

Önceden mutlaka arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir, bu linkten rezervasyon yaptırabilirsiniz.  https://bookings.skydivedubai.ae/Slot/GetSlotsForDate

Şimdilik benden bu kadar 🙂 Sonraki yazılarımda Dubai şehrini size daha yakından tanıtacağım, eminim buraya yeni yerleşenler veya yerleşecek olanlar bu yazıya denk gelecektir ve emin olun önden araştırıp okumak çok şey katıyor ben de öyle yapmıştım.

İyi haftalar 🙂

Uktem Topçu
Harbiye Açık Hava Sahnesi stajında ''Mary Stuart'' oyununun kostümlerini işledikten sonra birkaç hafta parmaklarını kullanamayınca, “nakıştan ellerim yorulacağına biraz da flash’tan gözlerim yorulsun” diyerek, ... Devam