Food Fashionista ve Çisel Onat, Bafetto’da

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

Hayatınızda bazıları vardır, çok zaman geçip göremeseniz bile, bu ilişkinizde hiçbir değişiklik yaratmaz. Bilirsiniz ki o hep ordadır, yeri sağlamdır, aklı gönlü birdir; her seferinde kaldığınız yerden devam edersiniz. İşte benim için o isimlerden biri Çisel Onat’tır. Çocukluk arkadaşımdır. 10 parmağında 10 marifet taşır. Müzik ibadetidir, yazmak duası. Daha çocukken bir gün bana “bak ne yaptım” diye bir kağıt gösterdi. Benim kağıtta görüp anladığım, değişik şekillerden başka bir şey değilken, o bana “bu benim alfabem” dedi. O noktada uzaylı gibi bakıp ‘korksam mı?’ demiştim:)

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

Sonra zaman ilerledi, kendisi çevirmen oldu ama  kesmedi. Daha Türk dizilerinde “öpüşme” sahneleri yeni yeni yer alırken, o ‘”Sevişmenin Hiçbir Riski Yoktur, İçinde Aşk Yoksa” diye kitap yazdı. Ben daha yumurta kıramazken o “yağda kavrularak pişen pilavlar”, “tarçınlı tavuklar” pişirdi. Özetle, hayatta yapılacak her şeyi, herkesten (bizden!) 10 adım önde takip etti. Aklı kalıbına sığmayan Çisel, hızını alamadı ikinci kitabı “İki Satır Aşk’’ı çıkardı, Murat Boz’un yeni albümüne şarkı verdi, yeni çıkacak bir albümün süpervizoru oldu, sosyal sorumluluk projelerinden geri kalmadı,uyumakla vakit kaybetmedi. Ve geri kalan vaktini de, bizim gibi aktif iş hayatı ile meşgul etme konusunda ısrarlı (yapma etme diyorum dinletemiyorum:) ).

Kendisi ile güzel bir söyleşi yapıp, engin mutfak kültüründen güzel bir tarif hazırladık. Ama bunu ilerleyen yazılarda bulacaksınız, sürpriz, kaçırmayın!

Şimdi asıl yazı konum olan ve Çisel’e pizza sevdiren mekanı keşfe gidiyoruz. Ama bu sefer onu ben götürüyorum. Çünkü takipçilerine beni şikayet etti “bu kadın güzel yemekler yiyip çok güzel yazılar yazıyor ama beni götürmüyor” dedi. Ben de altta kalmadım hemen aksiyonumu aldım!

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

Buyrunuz, tanıştırayım, tanışalım İstanbul’un en yeni İtalyan Pizzacısı Bafetto! Üstelik kilo aldırmayanından!

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

“Hadi canım!” demeyin… Söylediklerinde çok iddalılar. Pizzaları Kuzey İtalya usulü; ince ve çıtır çıtır. Kilo aldırmıyor, çünkü 48 saat mayalandırmada bekletildiği için hiç yemediğiniz kadar hafif ve incecik açılarak hazırlanıyor. Dolayısıyla abartmadığınız(!) sürece “aman bu da beni çok şişirdi” riski yok. Tam tahıllı buğday unu alternatifi de bunu destekliyor. Soslar ev yapımı. Üzerinde kullanılan malzemelerin kendisinde olan yağının haricinde, ek bir yağ kullanılmıyor. Gayet sağlıklı alternatiflerin de içinde yer aldığı çok çeşitli bir menüye sahip. İsterseniz daha bol sarımsaklı domates sos koydurabileceğiniz gibi, seçtiğiniz 2 farklı pizzayı da yarım yarım yaptırabiliyorsunuz. Hedefleri “butik pizza” anlayışına farklılık getirmek. Zira mekandan içeri girdiğiniz zamanda bu farkı görüyorsunuz. Butik ama şatafat yok, her şey ev tadında ve rahatlığında, çatallar bıçaklar, bardaklar…

Siparişlerimizi verdik, dedikleri gibi “gurme İtalyan pizza” mı değil mi diye jüri koltuğuna geçtik.

 

Greenpeace, Sicilya, Girne ve Bafetto seçtiklerimiz. Pizzalar geldi, gözlerimiz açıldı. Hamuru incecik, çıtır çıtır! Ben diyeyim lahmacun inceliğinde, siz diyin lavaş inceliğinde… Açılışı Greenpeace ile yaptık. Brokoli, ıspanak, karamelize soğan ve tulum peynirinden oluşuyor. Yeşillerden oluşan bir pizza için süperdi ama tulum peynirine daha çok ihtiyaç vardı dedik. Girne, hellim peyniri ile yapılıyor, hellimseverlere duyurulur. Bafetto ise pizza olarak değil ama lezzet olarak favorimiz oldu çünkü humus ve acılı ezmeden yapılıyor. Bu ikisini ayrı ayrı yemişsinizdir ama karışımı tam bir bayram havası! Yediğinizde pizza hazzı almıyorsunuz, onun için de önerimiz bu çeşidi, pizza kategorisinden çıkartıp, başlangıçlara koymaları. Ve geliyoruz sonuncu ve pizzalar içindeki favorimize: Siciliya! Bol sarımsaklı domates sos, mozerella, kurutulmus domates, tane zeytin ve pesto!

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

“Oh ne güzel yedik ama değil mi!” dedik ve ev konseptinin temel direği olan demleme çayımızla finali yaptık.

Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!
Food Fashionista ile Çisel Onay Bafettoda!

Özetle; Bafetto gerçekten farklı, gerçekten lezzetli, gerçekten hafif! Pizza severler veya pizza kilo aldırır korkusu olanlar! İçiniz rahat, tadınız bal şeker olsun!

Not: İlk şube Bağdat Caddesinde, yıl sonuna kadar İstanbul’da 5 noktada olacaklar.

Yazılarımda genelde fiyat bilgisi vermiyorum, ancak Bafetto’da rakamlar sizi şaşırtacak kadar makul.

 

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam