Doğru şekilde iletişim kurmanın yolu

Doğru Şekilde İletişim Kurmak
Doğru Şekilde İletişim Kurmak

Tüm ilişkilerde, ilişkinin iyi bir şekilde sürebilmesi için doğru şekilde iletişim kurmak önemlidir. Bir ilişkinin uzun ömürlü ve sağlıklı olabilmesi uygun bir şekilde iletişim kurma yolu ile mümkündür.

  • Karşınızdakinin sizin hissettiklerinizi anladığını zannederseniz yanılırsınız.
  • Karşınızdakinin neden o şekilde davrandığınızı anlayacağını zannederek hareket ederseniz yanılırsınız.
  • Karşınızdakinin siz söylemeden ne düşündüğünüzü anlayacağını zannederseniz yine yanılırsınız… Ve ilişkileriniz bir yanılgı üzerine kurulur.

Biz kendimizi doğru bir şekilde ifade etmediğimiz sürece ilişkilerimiz bozulmaya mahkumdur.

Bütün ilişkilerde iletişim rolü büyüktür. Doğru şekilde kurulan iletişim; anlaşmazlıkların, tartışmaların ve sorunların büyümesini engeller. Bazı insanlar, kendileri kırgınlıklarını söylemeden karşı tarafın anlamasını beklerler. Bu bekleyiş sağlıklı değildir. Siz ifade etmediğiniz sürece karşı tarafın sizin duygularınızı anlaması mümkün olmayabilir. Sağlıklı bütün ilişkilerin temelinde sağlıklı iletişim vardır.

Bazı duyguların ifade edilmesi zordur. Özellikle de hissedilen duygu; kırılmak ya da üzülmek gibi ‘‘zayıflık’’ veya ‘‘güçsüzlük’’ olarak yorumlanabilecek bir duygu ise. Oysa duyguların kabulü çok önemlidir. Üzülmek, mutlu olmanın zıt duygusudur ve en az mutlu olmak kadar doğaldır.

Sağlıklı bir ilişki, doğru şekilde kurulan iletişimden, doğru şekilde kurulan iletişim ise duyguların ifadesinden geçer.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam