Boston’ın simgelerinden Harvard Üniversitesi’nde kısa bir keşif

ABD’nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrine komşu olan Cambridge sınırlarındaki Harvard Üniversitesi, 1636 yılından beri eğitim veriyor. Ben de tezimin makalesini sunmak için gittiğimde kampüsü biraz tanımış oldum.

Boston'ın simgelerinden Harvard Üniversitesi'nde kısa bir keşif
Harvard Üniversitesi 1636 yılından beri eğitim veriyor

Ülkemizdeki kampüs anlayışından biraz daha farklı yerleşim düzenine sahip olan Boston‘daki üniversitelerin belirli sınırlar içine yerleşmesi de pek beklenti dahilinde değil aslında. Zira şehir tam bir üniversite cenneti ve adım başı bir üniversite bulunuyor. Dolayısıyla, şehir içinde yürümeye başladığınızda birçok okulun kampüsünden geçebilirsiniz. Mesela Charles Nehri‘ni geçerek ilerlediğinizde kendinizi bir anda Harvard‘ın binaları arasında bulabiliyorsunuz. Eğer işiniz burada değilse yürümenize devam edip MIT‘ye veya şehrin içlerine doğru ilerleyebiliyorsunuz.

Boston'ın simgelerinden Harvard Üniversitesi'nde kısa bir keşif
Boston’da birçok üniversitenin kampüsü bulunuyor

Harvard’ın kütüphanesi de en az eğitimi kadar önemli. Üniversitenin ilk yöneticisi olan John Harvard‘ın vasiyetiyle buraya bırakılan 400 adet kitap ve bir miktar para, günümüzde 15 milyon adet kaynağı geçerek dünyanın en büyük akademik kütüphanesi konumuna getirmiş durumda.

Aynı zamanda, Latince‘de ‘hakikat, doğruluk‘ anlamına gelen veritas, bugün Harvard Üniversitesi‘nin mottosu olmuş ve logosunda yerini almış durumda.

Boston'ın simgelerinden Harvard Üniversitesi'nde kısa bir keşif
Harvard Üniversitesi logosu

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam