Bali’nin kurtarılmış bölgesi: Canggu

Bali’ye ayak basar basmaz aşık oldun, burayı doya doya yaşamak, her yere yakın olmak, ama insan kalabalığından ve trafikten uzaklaşmak istiyorsun. O zaman istikamet Canggu!

Bali’nin diğer turistik bölgelerine göre daha az bilinen Canggu, Bali’ye sık gidenlerin favori kaçış mekanı. Çok tanınmadığı ve bu nedenle özüne daha yakın olduğu için Bali aşıkları, kurtarılmış bölge olarak adlandırdıkları Canggu’da takılıyor. Sen de eğer daha sakin ve yavaş bir tatil hayali kuruyorsan Canggu’yu denemelisin.

Bali
Canggu’da hayat

Pirinç tarlalarının, palmiye ağaçlarının arasına serpiştirilmiş evler, villalar, kafelerin olduğu Canggu’da geçirilen her gün insana kaostan uzak, huzurlu anlar sunuyor. Yeşilliklerin arasında yürüyüş yapan, motoruyla sörf tahtasını almış sahile giden insanlar var her tarafta. Plajı harika olan Canggu’nun dev dalgalarında sörf yapmak mümkün; -özellikle deneyimli sörfçüler bu plajda vakit geçiriyor-, tabii ki üşengeç olduğun günlerde sahilde keyif yapmak ya da yalnız hissettiğin zamanlarda sahildeki gruplara katılmak da.

Canggu / Pirinç tarlaları
Canggu’da ne yemeli?

Yemeklerin en doğalını sunan restoranlar, en taze meyve sularının olduğu kafeler, vegan yemek seçenekleri burada. Mesela hiç çim suyu içmek aklına gelmiş miydi? Taze kesilmiş çim kokusunu hayal et, işte öyle bir tat, neden denemeyesin? Vücudu temizlediğine dair iddialar sayesinde yemeklerden önce küçük bir bardak çim suyunu shot yapmak çok moda. En tazesi de tabi ki Canggu’da.

Buralarda her yer her şey hindistan cevizi; suyu, sütü, dondurması, şekeri hepsi de çok lezzetli, tadına bakmadan geçme. Hindistan cevizinden tabaklar, lifleriyle şapkalar, çantalar da yapılıyor. Başka ne olabilir? Mesela bir yılbaşı ağacı.

Canggulu halkın yorumuyla yılbaşı ağacı

Canggu’daki konaklama alternatiflerinin çoğunluğunu doğayla iç içe, özel olarak bambu ya da tahtadan yapılmış, kendi verandası olan villalar oluşturuyor. Doğayla iç içe bir tasarım, yumuşacık yataklar, minimalist mobilyalar buradaki villaların vazgeçilmezleri.

Burada konaklarken tüm gününü harika manzaralı terasında güneşin altında kitap okuyarak geçirebilirsin. Bir motor kiralayıp etrafı keşfe çıkarak yeni mekanlar keşfedebilir, pirinç tarlalarının arasında, yeşilliklerin içindeki restoranlarda şarabını yudumlayarak dinlenebilirsin. Bahçesinde tavşanların gezdiği, huzur dolu restoran “The Warung of Dandelion” benim favorim. Doğayla iç içe, zevkle döşenmiş mekanlarda hayatın akışının yavaşlığına kendini kaptırabilirsin.

Unutmadan eklemekte fayda var:

Canggu’da ulaşım için motor kiralayabilirsin, böylece hem Canggu’nun içinde, hem de Bali’nin diğer bölgelerinde gezerken rahat edebilirsin. Kiralamaya karar verirken önce trafiğin tersten aktığı aklında olsun. Eğer sörf tahtan varsa yan tarafında tahta için ek kısmı olanlardan seçmeyi unutma. Evet, her yan motorlularla dolu, benzinin biterse yol kenarlarındaki küçük tahta standlarda durup içki şişelerine doldurulmuş yakıtlardan alabilirsin.

İlginizi çekebilir: Tayland’da doğayla iç içe büyüleyici bir seyahat deneyimi: Ko Phi Phi Adaları

Gökçe Argun
Büyük küçük kaçamaklarla yeni yerler keşfetmekten daha güzel ne olabilir? Daha önce yürünmemiş sokakların, henüz tadılmamış yemeklerin heyecanı yaşanmalı diye çıktığım yollarda kuşlara özenip ... Devam