Avrupa’nın farklı yerlerinden ‘Denemeden dönmeyin’ listesi

Turist olmak da turizm sektöründe bir meslek olmalı bence =) Eğer ki bireysel, rehbersiz bir turistik gezi düşünüyorsanız, önceden araştırmalar yapıp notlar almanız gerekir ki, az zamanda çok iş başarabilin. Bir de ‘A oraya kadar gidip şunu yapmadın mı?’ şekli sorulara maruz kalmak istemiyorsanız, Ekşi Sözlük’ten başlayarak araştırmalısınız 🙂 Hadi gezilecek temel yerleri öyle ya da böyle turizm Info-center’dan (Bilgi merkezi) alacak olduğunuz harita ile belirleyebilirsiniz. Peki ya gittiğiniz yerin meşhur yiyecek-içecekleri ve yöreye özgü hediyelikleri? Bayağı bir meslek yani=) Ben de, bizim gezip gördüklerimiz arasından neler çıkar acaba diyerek bir liste yaptım. İşte başlıca aklıma gelenler:

Hamburg, Almanya

Ne İçilmeli: Lucky Star’da Mexicana shut. Ayrıca bilimum bira çeşitleri: Öncelikle favorim olan beyaz buğday birası, başlıca isimler Erdinger ve Franziskaner, Hamburg’un kendi ürettiği çok ucuz ve en çok tüketilen Astra bira, yine burada üretilen Fritz kola. Normal koladan farkı kafeinin normalden biraz daha fazla ve çeşitli aroma seçeneklerine sahip olması, Bremen’de üretilen Becks Bira (her aroması ayrı lezzetli), diğer sevdiğim biralardan Paulener, Holsten, Duckstein ve Glühwein denen sıcak şarap.

Ne yenilmeli: JimBlock Haus’ta burger, Wartenau ve Europa Haus’ta noodle, seven veya merak edenine wurst denen domuz sosisi (adım başı büfelerde denk gelmeniz olası), ve de tabi ki döner! (dönerin orijini Berlin olup orijinal sosu cacıktan oluşmakta ve en popüleri FeldStasse’dedir) Ayrıca kruvasan, Franzbrötchen (üzümlü, tarçınlı ve damla çikolatalı seçenekleriyle<3 )

st pauli

 

Ne alınmalı: Daha çok Budnikowsky’lerde satılan Hamburg logolu bilimum ürün ve Reeperbahn’da bulabileceğinizorijinal St.Pauli ürünleri.

 

İtalya

Ne içilmeli: Şarap!, İtalya biraları olan Birra Moretti ve Peronivenedik maskesi

Ne yenilmeli: Pizza! (Pizza Napoliten favorim), Makarna (tortellini, lazanya, spagetti vs.), dondurma (Grom

dondurma zincirlerinden denemenizi tavsiye ederim, envai çeşit dondurma bulacaksınız.), aperativo (bir içki alarak sınırsız açık büfeden yiyebiliyorsunuz)

Ne alınmalı: Venedik’te üretilen ‘Murano Camı’ndan yapılmış takılar, Venedik’ten maske, deri çanta-cüzdan (ben Floransa’dan eğlenceli bir cüzdan aldım)

 

Amsterdam, Hollanda

heineken

Ne içilmeli: Hollanda biraları Heineken ve Amstel

Ne yenilmeli: Envai çeşit peynir bulabilirsiniz 🙂

Ne alınmalı: Hollanda takunyası veya süs eşyaları (ben magnet olanını tercih ettim), Hollanda lalesi veya dikmek üzere soğanı, Hollanda porseleni

Brugge, Belçikabelçika çikolata

Ne İçilmeli: Bira, özellikle beyaz bira (bana Brugse Zot olanı tavsiye edildi, denedim ve sevdim)

Ne yenilmeli: Envai çeşitte olan Belçika çikolatası

Ne alınmalı: Dantel ve şövalye figürleri (abim koleksiyon yaptığı için ben bolca aldım=) )

kruvasanParis, Fransa

Ne içilmeli: Her renk ve çeşitte şarap, espresso.

Ne yenilmeli: Peynir, kruvasan.

 

Ne Alınmalı: Eyfel figürlü anahtarlık, biblo vs., Louvre Müzesi’nde bulunan Mona Lisa resimli kartpostal, kalem, vs.

meyve salatalarıBarselona, İspanya

Ne içilmeli: Sangria, Cava.

Ne yenilmeli: Paella, meyve pazarından meyve salataları.

 

 Ne alınmalı: Flamenko figürlü her şey!, Gaudi’nin dragon figürlü objeleri.

 

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam