Aşkın ve flörtün şehri: Venedik güncesi

Bir hafta boyunca İtalya’nın en güzel yerlerini, mükemmel İtalyan ezgilerini dinleyerek gezdim. En çok da masallar diyarı; kazanova şehri Venedik’e yakıştı bu melodiler. Aşık olmasanız da Venedik’in atmosferi kalbinizi sımsıcak duygularla dolduruyor.

venedik metiniçi

Gitmeden önce “Bütün şehir suyun altında, insan sıkılır kara yolu olmadan doğru düzgün” dediysem de, gittikten sonra “Karayolu neden kullanılır ki?!” şeklinde değişti düşüncelerim. Pastel tonlarda rengarenk binaların, yemyeşil sularla ve çizgili t-shirt ve romantik şapkalı gondol kullanan İtalyan’larla öyle güzel bir uyumu vardı ki hayran kalmamak imkansızdı.

İlk zamanlar haritaya bakarak yolunuzu belirlemeye çalışırken, bir anda her biri farklı güzelliği barındıran daracık İtalyan sokaklarında kaybolma arzusu yükseliyor içinizden ve kendinizi bırakıyorsunuz bu masal labirentine.

metiniçi

Labirentin sonunda San Marco Meydanı’na çıktığınızda fark ediyorsunuz aslında bir adada dönüp duruyor olduğunuzu. Oturup bir tabak tortellini ve içkiniz eşliğinde, Akdeniz’e bir de bu açıdan bakmak iyi gelecektir o yorgunluğunuza.

Tarihi dokusunun verdiği büyüleyiciliğin yanında, bir de alışveriş tutkunlarını esir almaya aday Venedik! Murano camlardan obje ve takılar, maskeler, deri çanta ve cüzdanlar… İtalya’nın kendine özgü tüm hediyeliklerinin toplandığı upuzun bir çarşıya sahip Venedik aynı zamanda.

metiniçi 2

Bunun yanında, şehirde yaşayanların çoğunluğunu flörtöz beyler oluşturduğundan her an bir kompliman duymanız, yanından geçtiğiniz garson tarafından dahi markaja alınmanız olası. İşin ilginç yanı şu ki yadırgamıyorsunuz veya kızamıyorsunuz onlara… Kazanovadır onlar çünkü, yakışıyor bir şekilde onlara.

Dönüş yolunda çok geç kalmamakta fayda var; çünkü gece erken başlıyor şehirde. Dükkanlar kapandığında, etraf sessizleşiyor bir anda. Ama yine de gece otelinize dönmeden birer külah Grom dondurması yemeye değer. Tüm günün tatlı yorgunluğunu, dondurmanın damakta bıraktığı hoş rahiyayla bütünleştirmek… Tarif edilemez!

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam