Aradığın her şey tam burnunun ucunda: Nefesinle tanış

“Nefes hayattır!” Bu sözü daha önce onlarca kez duymuş olabilirsiniz. Peki tam olarak ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Diğer bir deyişle, bunu biliyor olmak hayatınızda neler değiştirdi?

Yaşamınızda bir değişim yaratmayan hiçbir bilgi tam olarak size ulaşmamış demektir. Bu yazımda nefesin belki de bugüne kadar hiç duymadığınız bir özelliğini paylaşıyorum sizinle. Sürekli yanı başımızda akan bu tatlı burun rüzgarı, yaşamımızda düşündüğünüzden çok daha etkili bir role sahip! Onu yakından tanıdığınızda ve yaşamınızda bir araca dönüştürdüğünüzde yaşam kalitenizde muazzam bir artış yaşayacaksınız. 

Nefes, beynin sağ koludur!

Yoganın bana en büyük hediyelerinden biri nefesimi fark etmemi sağlaması oldu. Onlarca yıldır çoğu zaman varlığının farkında bile olmadığım nefesi tanıdıkça yaşamda aradığım her şeyin hep burnumun ucunda olduğunu idrak ettim. 

Fotoğraf: Ömer Sedat Yenidoğan

Beynimiz, bu muazzam kompleks insan sistemimizi mucizevi şekilde yönetirken önceliği solunum sistemine verir. Beyin, sürekli nefesi izler ve onun ritmindeki bir değişim saniyeler içinde tüm sistemi strese sokabilir. 

Stres halindeki bir beden savaş ya da kaç, don ya da kapan reaksiyonlarından birine yönelebilir. Bunlar bedenin gerçek bir tehlike anındaki doğal ve olması gereken tepkileridir (mesela bir kaplan sizi kovalıyorsa). Ancak, maalesef modern yaşamlarımızda çok fazla uyarana maruz kaldığımız için gerçek olmayan çok sayıda böyle tehlike anı yaşarız. İşte bu anlarda “Şu anda tehlike altında değilim, şimdi rahatlayabilirim.” mesajını beyne iletmenin en hızlı ve etkili yolu nefesi yeniden doğal ritmine getirecek şekilde düzenlemektir.

Stres altındayken kendinizi sözel olarak telkin etmek yeterli etkiyi yaratmayabilir, çünkü tüm sistemi yöneten beyin için en güvenilir yol zihinsel değil bedensel iletişimdir. Ağzınızdan “Şu anda tehlike yok, rahatlayabilirim.” sözleri çıkarken, nefesiniz kaplan görmüş gibi hızlı hızlı akıyorsa beyin tehlike altında olmadığınıza inanmayacaktır. Beyin, ağzınızdan çıkanlara değil sağ kolu olan nefesi dinleyecek ve ona güvenecektir. 

Nefesinizi tanımak ve onunla arkadaş olmak yaşam kalitenizi arttırır. Daha sağlıklı, bilinçli ve farkında olmanıza yardımcı olur.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Fotoğraf: Ömer Sedat Yenidoğan

Öncelikle en doğal haliyle nefesimizi izlemeyi öğreneceğiz. Nefesin ritmi ve doğal akışı şu andaki yaşam kalitemizle ilgili önemli ipuçları barındırıyor. Daha sonra, düzenli nefes pratikleri ile nefesimizi zor şartlar altında kontrol edebilme ve kendimizi yatıştırabilmenin yollarını keşfedeceğiz.  

Nefesinizle ilgili daha fazlasını keşfetmek isterseniz size harika bir haberim var. Bu hafta sonu 4 haftalık çok keyifli bir atölyeye başlıyoruz: Yeni Başlayanlar için Yoga 

Bu atölyede, kendinizi daha yakından tanıyacak, yaşam kalitenizi arttıracak araçlarla tanışacaksınız ve onları modern yaşamınıza nasıl adapte edeceğinizi öğreneceksiniz.

Program detayları, takvim ve kayıt için: http://digdemgirici.com/yeni-baslayanlar-icin-yoga/

3 Ekim’de başlıyoruz. Herkesle birebir ilgilenmek istediğim için sınırlı sayıda kontenjan ile açıyorum atölyeyi. Katılmak isterseniz lütfen, en yakın zamanda bana ulaşın.

Fotoğraf: Ömer Sedat Yenidoğan

Özet Program Takvimi:
1.Hafta: Yoganın Temelleri
2.Hafta: Herkes Meditasyon Yapabilir!
3.Hafta: Nefes Hayattır
4.Hafta: Rutinlerin Gücü!

Sizden Gelenler:

“Yoga zihnimde yeni alanlar açmamı sağlıyor. Diğdem’le çalışırken kendimi olduğum gibi hissediyorum. Pozitif tavrı, kişinin özgüveninin pekişmesine yardımcı tutumu, yaratıcılığı bana katkı sağlıyor.” Can, Mimar

“Yoga, her seferinde kendimle ilgili başka bir şeyi keşfetmemi sağlıyor. Diğdem’le çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Nasıl yapıyor bilmiyorum ama derste hep tam o an ihtiyacım olan mesajları veriyor. Hem bedensel hem de ruhsal dengemi kurmama yardımcı oluyor.” Yasemin, Eğitmen & Biliminsanı

“Asla yoga yapmam, uğraşamam diyordum. Diğdem’le çalıştıktan ve faydasını gördükten sonra şimdi her gün yapıyorum.” Zeynep Burcu, Avukat

 

İlginizi çekebilir: Geleceğiniz için en büyük yatırım: Bugün harekete geçin!

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam