Grace Choi, güzellik endüstrisine girmeye karar verdiğinde Harvard Business School’daydı. Ufak bir araştırma sonucu gördü ki kozmetik markaları, aslında teknolojinin bedava sağladığı bir şeyi, renkleri, astronomik fiyatlara satıyordu. Oysa yazıcılar herkesin erişimindeydi ve yazıcı mürekkebi, kozmetikçilerin kullandığı FDA (Sağlık Bakanlığı) onaylı renklendiricilerle aynıydı.
Choi, kendi mini 3D yazıcısını, Mink’i yarattı. Mink 300 $’a satılıyor ve internetteki renk fotoğraflarının renk kodlarını girerek herkesin kendi makyaj malzemesini “yazdırmasını” sağlıyor.

Mink yazıcısı, normal bir yazıcı mürekkebiyle çalışıyor. Öncelikle istediğiniz rengi seçmeniz gerekiyor. Choi makinenin krem kıvamında rujlar ve toz farlar “print” ettiğini söylüyor. Seçtiğiniz rengin anahtar kodunu kopyalamak için renk seçiciyi kullanın. Bu demo’da Choi pembe seçiyor.

3d metinici

Photoshop ya da Microsoft Paint kullanarak, kopyaladığınız anahtar kodu yeni bir dökümana yapıştırın. Seçtiğiniz rengin belirdiğini göreceksiniz. Rengi, bilgisayarınızdaki diğer dökümanları yazdırdığınız gibi yazdırın.

İşte bitmiş ürün böyle görünüyor. Mink’in sağladığı bir kabın içinde geliyor ve tıpkı bir far gibi görünüyor.

Bir fırça yardımıyla, yazdırdığı farı eline süren Choi, “Mink, web’i dünyanın en büyük güzellik merkezi haline getiriyor.” diyor. Öyle görünüyor ki yakında, arkadaşınızın dudak parlatıcısının fotoğrafını çekip print edebileceğiniz bir dünyada yaşayacağız.

Söz konusu çalışmanın kullanım açısından daha birçok teste gireceği aşikar fakat kozmetik sektöründe ciddi değişimler yaratacağının da işareti niteliğinde değerlendirebiliriz.

İşte Choi’nin makyaj-yazdırma makinesi Mink’in çalışma aşamaları: