Hayatınıza güzellik katacak bir “yeni yaşınızda yapılacaklar listesi”

Yaklaşık 10 gün sonra henüz çok da hazır olmadığım yeni bir yaşa giriyorum. Eskiden doğum günleri çok daha eğlenceliydi sanırım benim için. Yaşlanmaktan, yeni yaşta alacağım sorumluluklardan bu kadar fazla korkmazdım. Yine de tüm toplum baskısına, tüm güçlüklere, zorluklara inat hayat hiç beklemiyor ve yepyeni güzellikler sunmaya da devam ediyor bir yandan.

İşte tüm bu karmaşık duygular içerisinde kendime koskoca bir “yeni yaşta yapılacaklar listesi” hazırladım. Bu listenin 80%’ini bile yapabilsem kendimi başarılı hissedeceğim. Umarım her biriniz okuduğunuzda bu listeye içinizden gelen yeni güzel maddeler eklersiniz ve bu maddeler sizin yeni yaşlarınıza da güzellik katar.

Duygularıma daha fazla kulak vereceğim.

Çoğu zaman mantığımın itiraz ettiği ve beni yapmaktan alıkoyduğu şeyleri gerçekleştirmekten korkmayacağım. Sanırım bunca senede öğrendim ki kalbimle verdiğim kararlar beni hiçbir zaman yanıltmadılar.

Farklı görüşleri daha fazla dinleyeceğim.

Farklı fikirleri daha fazla duyacağım, farklı insanları daha çok sokacağım hayatıma. Aynı olmanın rahatlığından çok, farklı noktalarda ruhuma farklı deneyimler yaşatacağım.

Olduğum yerde daha çok mutlu olacağım.

Son yıllarda yaşadığım ülkeden, şehirden kaçma hissinin yerine iç huzurumu koyacağım. Çünkü biliyorum ki “nereye gidersem gideyim ben oradayım”.

Yaptığım seyahatleri bu yaşımda daha da artıracağım.

Çok daha fazla yeni yer hedefi koyacağım kendime. Her gidilen yerde daha çok anı, daha çok fotoğraf, daha çok insan biriktireceğim. Listeme gelince, yeni yaşımda gitmek istediğim yerler; Kapadokya, Prag, bir kez daha Paris, Berlin, Amsterdam, Gaziantep, Mardin, yıllar sonra Bodrum, ve en çok istediğim Cape Town.

Yogaya başlayacağım.

Evet kulağa basit bir madde gibi geldiğinin farkındayım. Ama yıllardır etrafımda onca yoga yapan insanın önerilerine karşı direndim ve yogada anlatılan huzuru bulamayacağıma inandırdım kendimi. Şimdi yeni yaşımda bu saçma inancı kırmanın tam zamanı.

Başkalarının daha fazla haklı olmasına izin vereceğim.

“Haklı olmak mı, mutlu olmak mı” sorusunun yanıtına her ne kadar mutlu olmak desem de, çoğu zaman haklı olmanın vereceği hazzı mutluluğa tercih ettim günlük hayatımda. Bu yeni yaşımda etrafımdaki insanların daha fazla haklı olmalarına ve kendimin de yanlış yapıp, haksız olma lüksüne izin vereceğim.

Gün içinde daha çok “ben zamanı” ayıracağım.

Ne kadar yoğun, ne kadar zor bir gün geçirmiş olursam olayım kendime o çok istediğim 1 saati ayırmayı öğreneceğim. O 1 saatte ister kitap okuyup, ister film izleyip, istersem de hiçbir şey yapmadan sadece pencereden bakacağım. “Ben zamanı”mın bana huzur katmasına izin vereceğim.

İstediklerime değil elimdekilere odaklanacağım.

Hayallerimden, yapmak istediklerimden vazgeçmeden elimdekilerin daha çok değerini bilerek yaşayacağım yeni yaşımı. Hayatımda sahip olduğum en küçük şeyin bile varlığının hakkını vereceğim. Benim olanlara şükrederek yenilikleri kabul edeceğim hayatımda.

Tekrar aşık olacağım.

En zor ve en çok yapmak istediğim maddeyi en sona sakladım. Tüm ön yargılarımı kaldırarak, geçmişteki hayal kırıklıklarını unutarak, hayatın önüme çıkaracağı “o” kişiye hak ettiği şansı vererek iliklerime kadar aşık olacağım yeni yaşımda. Korkmadan, utanmadan ve kaçmadan hem de…

İlginizi çekebilir: Ruhu beslemenin formülü: Daha az alışveriş daha çok tatil!

Merve Kesat
2010 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümden mezun oldu. Yaklaşık 6 senedir aktif bir şekilde iş hayatında. Çocukluğundan beri kitap tutkusuyla yaşıyor, kitap biriktiyor; en ... Devam