Yaşam kalitenizi arttırmak için: “Göz Lazer Teknolojisi” ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Lens ya da gözlük kullanmak sizin için bir yük mü? Yağmurda ıslanan ya da kapalı alana girdiğinizde buğulanan gözlük camları canınızı mı sıkıyor? Hipermetrop, miyop ya da astigmat, göz kusurunuz ne olursa olsun; lazer teknolojisi ile gözlük ve lenslerinizden kurtulmanız ve yaşam kalitenizi yükseltmeniz mümkün. 1996 yılından günümüze Türkiye’de milyonlarca kişiyi sağlıklı gözlere kavuşturan ve her geçen gün gelişen lazer teknolojisi, hem kısa süreli hem de etkili bir çözüm.

Sağlıklı gözlere kavuşarak yaşam kalitenizi arttırmak için başvurabileceğiniz lazer teknolojisi ile ilgili merak edilenleri ve yanlış bilinen doğruları Dünyagöz Etiler’den Doç. Dr. Bozkurt Şener ve Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Haluk Talu ile konuştuk.

Lazer yöntemi nedir?

LASIK, LASEK ve SMILE gibi farklı teknolojileri olan lazer yöntemi; miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara gözlük ve lenslerinden kurtulmaları için uygulanan bir yöntemdir.

Hangi hasta için hangi lazer yönteminin kullanılacağına nasıl karar verilir?

Göz lazer tedavisinde kullanılan lazerler aynı prensiple çalışan ancak farklı özelliklere sahip lazerler olmakla birlikte; kullanılacak teknoloji gözün numarasına, göz ölçümlerine ve hastanın gereksinimlerine göre değişir. Gelişmiş cihazlar ve gelişmiş teknolojileri kullanan cerrahlara sahip merkezler, her hasta için özel ve ayrı bir plan uygulama şansına sahiptir.

Lazer yöntemleri arasındaki farklar nelerdir?

Lasik tedavisi, miyop ve astigmat olgularında yeterli bir başarı sağlarken, hipermetropta belirli bir dereceye kadar düzeltme yapılabilir. Lasik lazer yöntemiyle, eğer hastanın göz yapısı uygunsa, miyopta 8-10 numaraya kadar, karışık astigmatlarda 5 numaraya, hipermetropta ise 5 numaraya kadar başarı sağlanabilir.

Lasek yöntemi, şeffaf tabakanın ince olması sebebiyle lasik ve smile yöntemi uygulanamayan hastalar için tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Smile lazer ise kornea üzerinden kapak (flep) kaldırılmadan uygulanan bir yöntemdir. Hasta için konforu da beraberinde getiren bu yöntem ile göz kuruluğu minimuma indirgenir.

Lazer tedavisi kimlere uygulanabilir?

 • 18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullanan, son 2 yılda gözlük numaralarında yüksek değişiklik olmayanlara,
 • Diyabet, romatizma gibi sistemik hastalığı bulunmayanlara,
 • Gözlerinde başka bir hastalık bulunmayanlara,
 • Ön muayene ve tetkikler neticesinde göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunanlara lazer yapılabilir.

Lazer uygulaması öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

Lazer uygulaması öncesinde, göz kusurları için kontakt lens kullanan hastaların kontakt lens kullanımını bırakması gerekir. Muayene öncesi, yumuşak kontakt lens kullananlar için en az 2-7 gün öncesinden, sert ve yarı sert kontakt lens kullananlar içinse en az 2-3 hafta öncesinden lens kullanımına ara verilmelidir.

Lazer işlemi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Lazer işleminden sonra 12-24 saat  içerisinde iş başı yapılması, uygulamanın ertesi gün yapılacak muayene sonrası ise hastanın araba kullanması mümkün. 1 hafta sonra yüzülebilir, 6 hafta sonra dalmak mümkündür. İşlemden 48 saat sonrasında göze makyaj uygulanabilir. 1 hafta sonra yeniden ağır egzersiz yapılabilir.

Lazer tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Lazer tedavisi güvenli mi?

 • Yanlış: Lazer tedavisi güvenirliği belli olmayan bir tedavidir.
 • Doğru: Lazer tedavisi tamamen güvenli bir teknolojidir.

Tedavi sonrası görmede azalma

 • Yanlış: Lazer tedavisi sonrasındaki 10 yıl içinde görmede azalma olur.
 • Doğru: Lazer teknolojisi 1980’li yıllardan itibaren uygulanıyor. Doğru uygulanmış bir lazerde görme kaybı riski yoktur.

Lazer ve katarakt

 • Yanlış: Lazer tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunmaz.
 • Doğru: Lazer ameliyatı ileride göreceğiniz herhangi bir göz tedavisine engel değildir.

Lazer uygulanabilecek göz kusurları

 • Yanlış: Lazer tedavisi sadece miyop için yapılır. Astigmat ve hipermetrop gözlere lazer yapılmaz.
 • Doğru: Lazer ameliyatı 1 ile 10 derece arası miyop, 1 ile 5 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan gözlere başarı ile uygulanabilir.

Lazer uygulaması

 • Yanlış: Lazer tedavisi sadece bir kere yapılabilir. Gelecekte göz numarası artarsa asla tedavi yapılamaz.
 • Doğru: Lazer tedavisi, eğer göz yapınız uygunsa, ihtiyaç durumunda ikinci kez uygulanabilir.

Retinanın zarar görmesi

 • Yanlış: Lazer tedavisinde retina tabakası zarar görür.
 • Doğru: Lazer tedavisi gözün kornea tabakasına uygulanır. Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir.

Renk körlüğü

 • Yanlış: Lazer sonrasında renk körlüğü oluşur.
 • Doğru: Lazer sonrası renk körlüğü oluşması mümkün değildir.

Ağrı ve kanama

 • Yanlış: Lazer tedavisi ağrılı ve kanamalı bir tedavidir.
 • Doğru: Lazer tedavisi gözün damarsız olan kornea kısma uygulandığı için kanamalı ve açık bir tedavi değildir. Lazer tedavisi sırasında damlalı anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez.

Göz damlası kullanımı

 • Yanlış: Lazer tedavisi sonrasında ömür boyu göz damlası kullanılması gerekir.
 • Doğru: Hayır. Smile Lazer yönteminde bu süre 1-4 haftadır.

Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Haluk Talu, hastaların en büyük endişelerinden birinin ameliyat sonrası oluşabilecek körlük ihtimali olduğunu söylerken lazer tedavisinin kör etmeyeceğinin altını çiziyor. Talu’ya göre: “Lazer tedavilerinde lazer ışını, sadece korneayı yani gözün en dış tabakasını tıraşlamakta, gözün iç katmanlarına girmemektedir. Dolayısıyla lazer tedavilerinde körlük riski bulunmamaktadır”.

Son olarak, lazer tedavisinin ağrılı ve acılı bir ameliyat olduğu algısı vardır ancak lazer ameliyatı gözün damarsız olan kornea tabakasına damla anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir.

Yeni bir tedavi yöntemi: SMILE Lazer

Miyop, astigmat ve göz kuruluğu  çeken hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan SMILE (Small Incision Lenticule Extraction) lazer yöntemi, özellikle miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar elde edilen bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor.

Smile Lazer ameliyatının aşamaları

Dünyagöz Etiler’den Doç Dr. Bozkurt Şener’e göre, SMILE lazer yöntemi, diğer lazer sistemlerine göre birçok yenilik ve avantaj sunuyor. LASIK yönteminde olduğu gibi korneada büyük bir kesi yapılmadan uygulanan SMILE yöntemi özel bir Femto lazerle uygulanırken, bu yöntemde göz bozukluğu korneadan kapak kaldırılmadan düzeltiliyor. Böylelikle diğer yöntemlerde karşımıza çıkabilecek kapak (flep) komplikasyonları SMILE yönteminde yaşanmıyor. Bu özelliği sayesinde hastalarda göz kuruluğuna sebep olmayan SMILE yöntemi, kuru gözlü hastalara da uygulanabiliyor.

SMILE yöntemi ne gibi avantajlar sağlıyor?

SMILE lazer yöntemi hastanın korneasının mekanik ve anatomik gücünün korunmasında önemli bir avantaj sağlarken; özellikle darbe alınabilen sporlar, salış, ağırlık sporları ve açık havada yapılan sporlarla ilgilenen sporcular, itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek kişiler için avantaj sunuyor. Diğer tekniklere göre kornea mekaniği daha fazla koruma sağlayan SMILE lazer yöntemi, kuru göze sebep olmaması ile de hastanın konforunu arttırıyor.

SMILE Lazer Yönteminin Özellikleri

 • Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi,
 • Kornea biyomekaniğinde üstün koruma,
 • İnce kornea yapısına uygunluk,
 • Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı,
 • Tek adımda ameliyat,
 • Güvenli iyileşme

Siz de hastaya ve göz yapısına uygun teknolojiler kullanarak kalıcı başarı sağlayan; sadece 10 dakikada yeni bir hayata merhaba demenizi sağlayan lazer teknolojisi ile gözlerinizin sağlığına kavuşmasını sağlamak ve yaşam kalitenizi arttırmak için Dünyagöz’ü ziyaret ederek gözlerinizi uzman ellere teslim edin.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için bu linkte yer alan formu doldurabilir ve uzmanların sizi aramasını sağlayabilirsiniz.

Lazer teknolojisiyle göz tedavileri hakkındaki bu yazı Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!