Veterinerler açıklıyor: Her evcil hayvan sahibinin bilmesi gereken bakım tüyoları

Evcil hayvan sahipleri için en önemli şey, artık aileden biri olan bu dostlarına sağlıklı ve uzun bir hayat sunabilmektir. Ancak nasıl bazen ebeveynler çocuk yetiştirirken onların iyiliğini düşünerek özveride bulunurken, aslında uzun vadede kötülük yapıyorlarsa, hayvan sahipleri de aynı şeyi yapabiliyor. Hatta bazen uzun süredir evcil hayvan sahibi olan bir kişi, eve yeni bir hayvan geldiğinde çok heyecanlanıp ne yapacağını bilemez hale gelebiliyor.

Her bir canlı, beraberinde bir sürü cevapsız soru barındırır. Evcil hayvanınız ister kedi, ister köpek, ister kuş, ister kemirgen veya sürüngen olsun, hepsi için bazı temel kurallar söz konusu. Bazen hayvan sahipleri bu kuralları göz ardı edebiliyor. İşte veterinerlerin tüm hayvan sahiplerinin bilmelerini istediği, hayvan bakımıyla ilgili temel kurallar:

1. Kaliteli bir mama seçin

Hayvanınıza uygun, kaliteli bir mama seçimi yapmak hem onun daha güzel tüyleri, saha sağlıklı bir cildi, daha parlak gözleri olmasını sağlar. Sadece görünüşü değil, kaliteli bir mama aynı zamanda evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak sağlığını destekler, zihinsel becerilerini geliştirir, daha sağlıklı bir eklem ve kas yapısına sahip olmasına yardımcı olur.

2. Porsiyonlarına dikkat edin

Söz konusu evcil hayvanların beslenmesi olduğunda, çoğu zaman ne kadar az o kadar iyi denir. Uzmanlar, özellikle mama paketlerinin arkasında yazan porsiyonların sizin hayvanınız için uygun olmayabileceği konusunda uyarıyor. Böyle durumlarda, hayvanınızın beslenme porsiyonunu belirlemek için veterinerinize danışmak daha sağlıklı olacaktır. Hayvanınızın mama porsiyonlarını kontrol etmek ve veterinerinizin önerdiği ölçüde mama vermek, onu obezite ve risklerinden korumanıza yardımcı olur.

3. Hayvanınızın fit olmasını sağlayın

Normal kilosunun üzerindeki hayvanlar, birçok açıdan risk altındadır. Araştırmalar, obezitenin hayvanların ömrünü kısalttığını gösteriyor. Obezite hayvanlarda eklem hastalıkları, kalp hastalıkları, diyabet ve daha pek çok hastalığı beraberinde getiriyor. Bu yüzden hayvanınızın beslenme ve egzersiz düzenine dikkat ederek onu obeziteden korumalısınız.

4. Evcil hayvanınızın diş temizliğine özen gösterin

Evcil hayvanlarda en sık rastlanan problemlerden biri de diş temizliğidir. Hayvanınızın ağız ve diş bakımına özen göstermediğiniz takdirde hayvanınızda ağrı, yeme zorluğu ve ciddi kalp ve böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Hayvanınızı düzenli olarak diş temizliğine götürmelisiniz. Bunun yanı sıra evde de kendiniz, veterinerinizin önerdiği şekilde diş temizliği yapmalısınız. Eğer hayvanınız diş temizliği yapmanıza izin vermiyorsa, bunu yapabilmek için oyuncaklar, özel mamalar kullanabilirsiniz.

5. Hayvanınızın vücut dışkılarını gözlemleyin

Hayvanınız çok kusuyorsa veya kıl yumağı kusuyorsa, bu normal olmayabilir. Özellikle kıl yumağı kusmak, hayvanınızın alerji, sindirim problemleri veya dermatolojik problemler yaşadığının işareti olabilir. Böyle zamanlarda veterinerinize başvurmalısınız.

6. Hayvanınızı başıboş bırakmayın

Kedinizi veya köpeğinizi tasmasız dışarıda bırakarak ona özgürlük tanıdığınızı ve iyilik yaptığınızı düşünebilirsiniz. Ancak evcil hayvanlar sokak koşullarına alışkın olmadıkları için başıboş kaldıklarında birçok tehlikeye de maruz kalabilirler. Kazalar, salgın hastalıklar, çevredeki saldırgan hayvanlar, bitki zehirleri bu tehlikelerden sadece birkaçı. Bu aynı zamanda çevrenizdeki insanlara da rahatsızlık verebilir ve hayvanınıza karşı istenmeyen tavırlar geliştirmelerine neden olabilir.

7. Aşıları ihmal etmeyin

Aşının ne kadar önemli olduğunu fark etmiş olsanız bile zamanla aşının etkisinin azalabildiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bazı aşıların zaman içinde yenilenmesi, tekrarlanması gerekebilir. Bu yüzden hayvanınızın tıbbi kayıtlarını düzenli olarak tutmalı ve veterinerinize aşılarla ilgili danışmalısınız.

8. Hayvanınız için sağlam bir kutu alın

Hayvanınızın rahatı ve konforu, düzenli veteriner ziyaretlerinin etkinliği açısından çok önemlidir. Hayvanınızı taşırken rahat edeceği, içinde kolayca hareket edebileceği, sağlam bir kutu olmasına özen göstermelisiniz. Bu hayvanınızın veteriner ziyaretlerine giderken yaşadığı ruh halini yakından etkiler.

9. Önleyici tedavilere para ayırmak, uzun vadede daha ekonomiktir

Bazı evcil hayvan sahipleri, daha ekonomik olması için aşıların süresini uzatabiliyor veya bazı tedavileri geciktirebiliyor. Ancak hayvanınızın bir hastalığa yakalanıp tedavi görmesindense, önleyici tedavi ve kontrollere para ayırmak uzun vadede daha ekonomik sonuçlar doğurur.

10. Egzotik hayvan sahiplenirken beslenme ve çevresel koşulları göz önünde bulundurun

Egzotik hayvanlar yaşayabilmek için bazı özel beslenme ve çevresel koşullara ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden egzotik hayvan sahiplenmeden önce iyice araştırmalı ve bu koşulları sağlayıp sağlayamayacağınızdan emin olmalısınız.

11. Reçete edilmediği sürece kesinlikle kendi ilaçlarınızdan vermeyin

Size çok iyi gelen bir ağrı kesici, evcil hayvanınız için ölümcül sonuçlara neden olabilir. Hayvan vücudu, birçok anlamda insandan daha farklı çalışır. Bu yüzden hayvanınıza ilaç verirken, veterinerinizin önerdiği ilaçları verin.

12. Hayvanınızı gözlemleyin

Hayvanlar yaşadıkları sıkıntıları insanlardan daha farklı şekilde gösterebilir. Hayvanınız, canı acıyorsa veya ağrı çekiyorsa bunu gizlemekte usta olabilir. Bu yüzden hayvanınızı her zaman gözlemlemeli, yeme-içme ve tuvalet alışkanlıklarını izlemelisiniz. Eğer evcil hayvanınız her zamankinden farklı davranışlar sergiliyorsa, veterinerinize danışmalısınız.

İlginizi çekebilir: Evinizi yeşillendirin: Evcil hayvanlarınız için zararsız, bakımı kolay ev bitkileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!