Spor yaparken canı tatlı çekenlere çilekli proteinli kek

Spor yapmayı sevmemin ve belki de bağımlısı olmamın ayakları yere basan pek çok sebebi var, ama bir tanesi var ki çok tatlı: Tatlı yemeye devam edebilmek için spor yapmak.

Arada yazılarımda nasıl daha az beyaz şekerli veya daha az katkı maddeli tatlılar yapılabileceğinden bahsediyorum. Bundan 1 yıl kadar önce ise, Eda’yla beraber gittiğimiz CrossFit antrenmanlarımızın sonunda yemek üzere çikolatalı protein tozlu kek yapmıştım.

O zamandan beri “protein kek”ini tekrar yapmamış olmamın en büyük sebebi sanıyorum ki, protein tozunu yalnızca kek ve benzeri şeyler yapmak için kullanmam ve piyasada bulunan 1 kg’luk veya üstü paketlerin bu kullanım için fazla büyük gelmesiydi. Her bir kek için genelde 2-3 ölçek kullanıldığını düşünürsek paketin son kullanma tarihinden önce tüketilmesi zor ve daha önemlisi bütün bu süre boyunca protein tozunun aroması ne ise, o tip bir kek yapmaya mahkum oluyorsunuz!

Çikolatalı protein keki, sizi genelde hayal kırıklığına uğratmayacak bir klasik. Fakat bir değişiklik yapıp, B-Active‘in çıkardığı çilek aromalı ve tek tek saşelerde bulunan protein tozuyla protein keki denemeye karar verdim. Aslında çilek aroması olan pek çok ürünün yapay malzemelerle renklendirilmesinden dolayı pek tercih etmeme rağmen, bu ürünün pembeliğini pancardan aldığını bilmek önemli bir etken oldu. Sıra tarifime geldi:

protein keki 1

Malzemeler

100 gram yulaf ezmesi
1 ufak kase çok sulu olmayan yoğurt (200 gram kadar)
1 ufak kase agave şurubu
1 çorba kaşığı çekilmiş hindistan cevizi
1 yumurta ve 3 yumurta beyazı (3 tam yumurta ile de yapılabilir)
2 saşe B-Active çilek aromalı Protein Shake
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı
1 tutam tuz

protein keki 2

Yapılışı

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor; tarifleri harfi harfine ve gramı gramına değil de, biraz göz kararına ve evde o an bulunan malzemelere göre yapan biriyim. Mesela bu sefere mahsus olmak üzere, evde yaptığım yeşil incir reçelinden 3-4 taneyi ufak ufak keserek ekledim. Bir başka sefer, taze çilek eklemeyi düşünüyorum. Bu tarif aslında yazının başında bahsettiğim çikolatalı protein keki tarifinin modifiye edilmiş versiyonu.

Aslında zaten malzemelerin birçoğunun alternatifi mevcut: Agave şurubu yerine stevia veya hurma kullanmak mümkün. Aynı şekilde yoğurt yerine lor peyniri, tofu, soya veya badem sütü tercih edilebilir. Önemli olan fırına vermeden önce elde edilen karışımın yoğun kıvamını dengelemek.

protein keki 3

Yapılışına gelince, kuru malzemeleri büyük bir kapta birleştirin, sıvı malzemeleri ise başka bir kapta karıştırın. Sıvı karışımı, kuru karışımın üzerine dökün ve iyice karıştırın. Taze meyve, reçel taneleri gibi malzemeleri de ekleyin ve pişirme kağıdı kaplı kalıba dökün. Yaklaşık 30-40 dakika kadar fırında pişirin. İster spor sonrası kan şekerinizi dengelemek ve toparlanma sürecine destek olmak için, ister evde sportif bir tatlı kaçamağı niyetine olsun, protein kekiniz hazır!

protein keki 4

B-Active’in kadınların ve erkeklerin farklı ihtiyaçlarına uygun olarak formüle ettiği tozların aromaları da farklı. Kadınlar için daha düşük oranda protein içeren çilek ve cappuccino, erkekler için yüksek oranda protein içeren çikolata ve cookies&cream aromaları mevcut. En güzel yanlarından biri ise, bunları tek kullanımlık saşelerde edinebilmek. Ayrıca kek tek seferde tüketilmediği için kadın veya erkek ayrımı burada geri planda kalıyor. Yani tam 4 farklı çeşitte protein keki yapmak mümkün.

protein keki 5

CrossFit sonrası kapış kapış giden çilekli protein kekinden sonra çilekli protein tozuyla ilgili planlarım çoğaldı: Çilekli Protein Pudingi ve proteinli ve meyveli donmuş yoğurt parçaları.

protein keki 6

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam