Saçlarınız için pratik detoks önerileri

Birçok saç ürününü kullanıp etkisini hızlı bir şekilde görmeye başladığımızda, bu saç bakım ürünlerinin işe yaradığını düşünürüz. Aslında bütün bu uygulamaların faydadan çok, zararı bile olabilir. Saç ve saç derisi konusunda uzman Amerikalı dermatolog David H. Kingsley, kadınların günlük rutinde cildi korumak için birçok şey yaptığını, ancak bunun sağlıklı saçlar için yeterli olmadığını söylüyor. Çok fazla şekillendirme, sık saç boyama gibi uygulamaların hacim ve saç kaybına, kırılmalara, ince ve zayıf bir görüntüye neden olduğunu da vurguluyor. Bu kısır döngü de, saçların zayıf ve güçsüz uzamasına neden oluyor.

sacdetoksu
Saç telleriniz yıpranmış gözükmese bile, saçlarınızın daha parlak, daha güçlü ve her yönüyle sağlıklı olabilmesi için birçok alternatif var. Saçlarınıza hızlı ve pratik bir biçimde rehabilitasyon yapmanıza yardımcı olacak detoks önerilerini, sevgili Uplifers okuyucularımız için listeledik.

Saç derinizi arındırın

Sağlıklı saçlar için, saçları daha az şampuanlamanın gerektiğine dair popüler bir söylem vardır. Ancak Dr. Kingsley’in de belirttiğin gibi yağlı, sönmüş ve donuklaşmış saçlarınızı neredeyse her gün yıkamak istersiniz. Amerikalı saç stilisti Juan Carlos Maciques, temiz saç derisinin sağlıklı ve güçlü saçların anahtarı olduğunu söylüyor. Yüzünüzdeki gözenekler gibi, saç derinizdeki gözenekler de kir, yağ ya da ürün kalıntılarıyla tıkanabilir. Selenyum sülfit, salisilik asit veya pirition çinko içeren şampuanlar, saçınızı ölü deriden arındırarak canlandırır. Diğer önemli nokta ise, şampuan uygulamasına enseden başlamak; çünkü ensedeki saçlar daha yoğundur ve teri hapseder, bu nedenle çabuk yağlanır ve temizliğe en çok ihtiyaç duyan bölgedir.

saçdetoksu2

Saç şekillendiricileri daha az kullanın

Saç şekillendiriciler, oldukça masum gözükebilir ancak bu sıcak uygulamaları her gün kullanmak saçlarınızı zayıflatmanın ve kurutmanın yanında kırıklara da yol açacaktır. Saç ve saç derisi konusunda uzman Amerikalı dermatolog Elizabeth Cunnane-Phillips, saçlara en büyük zararın iyi bir sonuç elde etmek için saç şekillendirmeyi sonlandırırken verildiğini söylüyor. Saç şekillendiricileri mümkün olduğunca az kullanarak, daha basit yöntemlerle saçlarınızı şekillendirin; örneğin yatmadan önce bigudilerinizi kullanarak doğal haliyle şekillendirin. Şekillendiricileri kullanmanız gerektiğinde mümkün olduğunca az ısıyla ve kısa süreyle uygulama yapın; böylece saçlarınız akıcılığını ve yumuşaklığını kaybetmeden şekillenecektir.

saçdetoksu3

Kabartma tozu kürü

Diş macunlarımızda da bulunan sodyum bikarbonat, olağanüstü bir temizleyicidir ve saç derinizdeki kepek ve diğer kalıntıları nazikçe arındırır. Şampuanınıza bir yemek kaşığı kadar ekleyerek, yıkama esnasında bol suyla saçlarınızdan arındırarak kullanabilirsiniz.

saçdetoksu7

Zeytinyağı kürü

Zeytinyağı saçlarınızı kırılmalara karşı koruyan ve nemlendiren besleyici yağ asitleri içerir. Bir yemek kaşığı içerisinde, zeytinyağını birkaç dakika kadar ısıtarak kuru saçlarınıza uygulayın. 20 dakika boyunca beklettikten sonra, sıcak su ve şampuanla normal yıkamanızı yapabilirsiniz.

saçdetoksu8

Yumurta kürü

Yumurta, içerdiği protein ve amino asitlerle saçlarınızın gücünü yenilemenin, parlatmanın ve hacmini arttırmanın yanı sıra, saç uçlarındaki kırılmayı engelleyerek saç dokunuzun akıcılığına yardımcı olacak. Bir miktar şampuan ile bir yumurtayı karıştırarak 5 dakika süreyle saçınıza uygulayın, sonrasında bol su ile yıkayarak durulayın.

saçdetoksu9

Elma sirkesi kürü

Elma sirkesindeki asetik asit; bir yandan saçlarınıza parlaklık verirken, diğer yandan da saçınızı kepek ve ürün kalıntılarından arındıracak. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak, şampuan sonrası saçlarınıza uygulayın. Birkaç dakika saçınızın tamamına ulaştırdıktan sonra durulayın ve saç kremi ile bakımınızı tamamlayın.

saçdetoksu10

Kaynak

Health

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!