Ramazan ayında sahurda sağlıklı beslenme önerileri

Oruç tutanlar için sahurda beslenme son derece önemli. Yaklaşık 18 saatlik açlık ve çok daha önemlisi susuzluk, sıcak havalarla birleşince sahur yaparken akıllıca davranmanın gerekliliğini ortaya koyuyor.

“Nasıl olsa çok fazla süre aç kalacağım” düşüncesiyle sahurda enerjisi fazla olan yiyecekleri yemek ilk etapta kulağa mantıklı geliyor. “Kalorisi yüksek şeyler yiyebilirim, iftara kadar o kalorileri harcarım” ya da “Yüksek proteinli gıdalar tüketirim, kaslarım proteinsiz kalmaz” veya “Sadece karbonhidrat tüketebilirim” gibi düşüncelerin doğruluk payı olsa da asıl mesele susuzlukla nasıl baş edileceği.

Ramazan ayında sahurda sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak öneriler
Sahurda akıllı bir beslenme yolu izlemek gerekiyor.

Alkali ve asidir nedir?

Kanın normal PH seviyesi 7,2 olmalıdır. Bu değer 7,2’den aşağı düştüğünde asidik, yukarı çıktığında alkali oluyor. Peki, asidik ve alkali ne demek? Kısaca şöyle açıklanabilir; kan seviyesinin asidik olması vücudun çok fazla suya ihtiyaç duyması, alkali olması ise vücutta yeteri miktarda mineralin sorunsuz bir şekilde dolaşımda olması demektir.

O halde sıcak hava, açlık ve susuzluk karşısında 18 saat önceden gardımızı alıp çok enerji versin diye fıstıklı baklava mı yemeliyiz yoksa haşlanmış tavuk mu?

Yanıt; ikisi de değil.

Peki, sahurda ne yemeli?

Balık, tereyağı, nohut, barbunya, mercimek, yulaf, buğday, kuru incir, kuru yemişler ve sebzeler sahurda tüketebileceğiniz ilk akla gelen alkali yiyeceklerdir. 

Sahurda tükettiğiniz zaman iftara kadar sizi zorlayacak yiyecekleri örneklemek gerekirse, bunları soslar, tatlılar, hayvansal proteinler, gazlı içecekler, kızartmalar, bisküviler (işlenmiş gıdalar) şeklinde sıralanabilir.

Ramazan ayında sahurda sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak öneriler
Ramazanda yeterince su içmek çok önemli.

İftardan sonra su yüklemesi

Beslenmenin yanında çok mühim olan su gerçeğini de unutmamak lazım. Alkali oranı yüksek su tercih etmek ve iftardan sonra her iki saatte bir su yüklemesi yapmak çok daha verimli bir ramazan ayı geçirmenize yardımcı olacaktır.

Herkese bol alkalili sahurlar dilerim.

Sağlıkla kalın.

Mehmet Fatih Dağ
Mehmet Fatih Dağ 1984 istanbul doğumlu, 2005 yılında istanbul Üniversitesi spor akademisine derece ile girip ayağının tozu ile Hillside City Club Etiler'de Personal Coach ... Devam