Ne olduğunu soran ve anlamak isteyenler için: “Kadın birçok şey aslında”

Ne kadar çok kadınla ilgili şeyler yazılıyor son zamanlarda. Birbirinden farklı, bazısı rahatsız edici, bazısı huzur verici, bazısı kadınlar tarafından dahi kaleme alınmayan ama kadınları anlatan… Onlarca kelime yığını var etrafta.

Kimdir kadın? Ne yapar? Bu toplumdaki yeri nedir? Üzülür mü? Sevilir mi? Haklarını korur mu koruyamaz mı? Kırılır mı kadın? Tekrar toparlanıp ayaklanır mı? Onlarca açıklama, büyük bir kargaşa, kocaman kocaman cümleler yapıştırılıyor üzerlerine. Üzerimize.

Bizi yargılayanlar, bizi sevenler, koruyanlar, dibe sokanlar, varlığımızın önünde diz çöküp diğer yandan varoluşumuza dahi katlanamayanlar. Hepsiyle birlikte yolumuza devam ediyoruz, düşmeden yürümeye çalışıyoruz.

Ne olduğunu soran ya da anlamak isteyen varsa; kadın birçok şey aslında.

Ne olduğunu soran ya da anlamak isteyen varsa; kadın birçok şey aslında.

Kadın sanat aslında. Bir romanın ana karakteri. Bir şiirin en vurucu cümlesi. Bir tablonun en çekici yanı. Bir şarkının en akılda kalan sözü. Bir duvar yazısının ilham kaynağı. Bir heykelin şekli, bir görselin fikri.

Kadın arkadaş aslında. Anlattığın derdindeki cümlelerin acıyla bitmesine müsaade etmeyecek kadar içlenen. Şarabın bittiğinde kendininkini ikram eden. Zaferlerini kocaman gülümsemesiyle karşılayan, seninle kutlayan. Durman gereken yerde sana engel olan. Düştüğünde kalkman gerektiğini hatırlatan ve sana ilk elini uzatan.

Kadın çocuk aslında. Kırıldığında ortalığı dağıtan. Sevdiğinde en derin duygularla sana sokulan. Küçük bir çikolatayla, bir balonla, bir sarılışla mutlu olan. Üzüldüğünde ağlayan, sevindiğinde bağıran, ilgi görmediğinde darılan, başkalarından kıskanan.

Kadın sevgili aslında. Sana şiirler yazdıran, geceleri uykularını kaçıran, kalp atışını hızlandıran. Kadın; sana aşkı tattıran, ateşlerde yaktırıp sonra bir anda  su olan. Uğruna dağları deldiğin, kilometrelerce yol katettiğin, bir gülüşüne ömür verdiğin, en içinde hissettiğin.

Kadın sevda aslında. Sana ağıtlar yakan, yuvanı ev, kalbini köşk, hüznünü mutluluk, düşünceni plan yapan. Üzdüğünde kaçmayan, ilmik ilmik emeklerle sana sahip çıkan, uyuduğunda saçını koklayan, sarılıp zaman kavramını durduran, sana nefes olan,vazgeçtiğinde seni kaldıran, senin aynan olan.

Kadın anı aslında. Her yanını sarmış, her anında yer almış, hatırasıyla ruhuna biçim katmış, seni sen yapmış. Vazgeçtiğinde hatırladığın, hatırladığında özlediğin, özlediğinde dönmek istediğin. İncittiğin, sevdiğin, kırdığın, döktüğün, göklere çıkarıp yerlere bıraktığın, canına can kattığın, nefretinden hırpaladığın, sevgiyle büyüttüğün, ihanetle söndürdüğün,dönüp baktığında gurur duyduğun ya da pişman olduğun.

Kadın senin bütün hayatın aslında. Farkında olduğun ya da olmadığın. Her yerde, her anda, her şeyde, en içinde, sende.

Kadın evin aslında. Her zaman sol yanında.

 

İlginizi çekebilir: Başarılı kadınların 10 ortak özelliği

Merve Kesat
2010 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümden mezun oldu. Yaklaşık 6 senedir aktif bir şekilde iş hayatında. Çocukluğundan beri kitap tutkusuyla yaşıyor, kitap biriktiyor; en ... Devam