Kendine güven!

Özgüven sahibi insanlar, girdikleri ortamlarda her zaman parlar, tüm dikkatleri üzerlerine çekerler. Üstelik bunun için fazla güzel ya da yakışıklı olmalarına da gerek yoktur. Kendine güven bir tavır meselesidir. Kişi kendine güvendikçe, enteresan bir şekilde başarıya bir o kadar yaklaşır. Özgüven sahibi insanların, başkalarına nazaran hayatta istediklerini daha rahat ve kolay bir şekilde elde ettikleri bilinen bir gerçektir. Bu insanlar nasıl bu kadar kendilerine güvenip hayatlarını istedikleri şekilde yönlendirebiliyorlar?

Sizler için derlediğimiz özgüvenli olmanın 10 formülüne bir göz atmanızı öneririz.

Şükredin

Birçoğumuzun hayalleri ve istekleri vardır. Fakat bunlar üzerine kafa yormaya başladığımız anda beynimiz bizlere bir çeşit oyun oynayarak bu istekleri nasıl gerçekleştiremeyeceğimize odaklanır. Bu da doğal olarak bizleri güçsüzleştirir. Bunu aşabilmek için en kolay yöntem hayatta sahip olduklarınıza şükretmekten geçiyor. Gerekirse, hayatınızda var olduğuna şükrettiğiniz şeylerin ve kişilerin listesini çıkarın ve onlara teker teker şükredin. Geçmişteki başarılarınız, yetenekleriniz, ilişkileriniz bu listenin içinde yer alabilir. Deneyin ve bu yöntemin sizi nasıl motive edeceğini görün.

Başkalarına iltifat edin

İltifat etmek her zaman işe yarar. Özellikle kişiliğimizle ilgili şikayetlerimiz olduğunda, bunun acısını başkalarından çıkarırcasına, dedikodu yaparız. Oysa iltifat hak edene bunu verdiğinizde, karşılıklı olarak daha iyi ve özgüvenli hissetme moduna geçeriz.

Katkı sağlayın

Katkı sağlamaktan kastımız, başkalarına faydalı olmaktır. Sadece kendimiz üzerinde yoğunlaştığımızda, çevreye ve başkalarına yeterince önem vermeyiz. Kendimizi biraz daha az önemseyip, etrafımızda olup bitenlere daha çok sorumluluk besler hale gelirsek, bu katkı ve paylaşım bizleri kişisel başarıya daha kısa yoldan götürür.

Güzel giyinin

Nasıl giyindiğiniz çoğu zaman nasıl hissettiğinizle doğru orantılıdır. Evet belki, iyi giyinmekle adam olunmuyor fakat yine de, güzel bir giysi herkesin modunu etkiliyor.

Tabii iyi giyineceğim diye kıyafetlere dünyanın parasını harcamak akıllıca bir hareket olmaz, hele bir de dolabında bol kıyafeti olsun diye ucuz parçalardan oluşan bir koleksiyon yaratmak asla bizim size önerebileceğimiz bir formül değil. Aksine bunun yerine, az olsun ama öz olsun politikasını izleyerek, kaliteli giysiler seçmek en mantıklısı.

Daha hızlı yürüyün

Özgüven sahibi kişilerin yürüyüşlerine bir bakın. Onlar her zaman daha hızlı ve emin adımlarla yürürler. Çünkü onlar meşgul, enerjik ve yapılması gereken önemli işleri olan kişilerdir.

Aceleniz olmasa bile, yürüyüş hızınızı %25 artırın ve farkı görün.

Dik durun

Omuzları düşük, kambur duran insanların özgüven meselesine oldukça uzak oldukları söylenebilir. Bu yüzden işe, duruşunuzu düzelterek başlayın. Böylelikle kendinizi yalnızca iyi hissetmekle kalmayıp çevrenize de güçlü ve özgüven sahibi olduğunuz sinyalini vereceksiniz.

Kendinizi yazın

Kendine güven meselesini halletmenin en iyi yollarından biri, kuşkusuz sizi motive edecek diyaloglar dinlemektir. Peki bu konuşmaları nereden bulacağım ve dinleyeceğim dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman önerimiz, güçlü yanlarınızı bir kağıda not ederek, kendi motivasyon konuşmanızı yaratıp, aynanızın üstüne yapıştırmak. Böylelikle, daha çok özgüvene ihtiyaç duyduğunuzda, sesli bir şekilde not aldıklarınızı okur, kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Ön sıralara oturun

Okulda, ofiste ya da bir konferansta, birçoğumuz hemen arka sıralara yöneliriz. Bu, fark edilmemek için yaptığımız bir reflekstir. Ama gelin bu sefer, çekingenliği bir kenara bırakalım ve özgüven sahibi olan kişiler gibi en ön sıralarda yerimizi alalım.

Çekinmeyin, konuşun

Topluluk içerisindeyken, çoğumuz konuşulan mevzulara yorum getirmekten kaçınır. Söyleyeceklerimizin başkaları tarafından beğenilmeme ya da onaylanmama korkusu bizleri geri planda tutar. Bir kere kabuğunuzu kırıp söz alırsanız, bu size büyük cesaret ve rahatlık verecek, ilk söz alanlardan biri siz olacaksınız.

Egzersiz yapın, fit olun

Kuşkusuz, fiziksel görüntünün özgüven üzerinde büyük etkisi vardır. Vücudundan şikayetçi olan biri daha az çekici görünmekle kalmayıp enerjisi de düşük biri haline gelir. Özgüvene ihtiyacınız varsa, bir an önce harekete geçin ve düzenli spor alışkanlığı edinin.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!