İlişkilerdeki korkak erkekler

İlişkilere başlarken ya da başlayamazken pek çok erkeğin aklından onlarca soru işareti ve tedirgin düşünceler geçiyor. Kadınlardan biraz daha farklı olarak erkekler bu tedirginlikleri ve akıllarındaki soru işaretlerini çevresiyle kolaylıkla paylaşmıyor ya da paylaşamıyor. Çoğunlukla korkularını anlatma konusunda daha geri planda durmayı tercih eden erkekler, kafalarında oluşturdukları bu soru işaretleriyle aslında çok keyif alıp, mutlu olabilecekleri bir ilişkiye ne yazık ki başlayamıyor ve günün sonunda korkularıyla birlikte ilişkilerden kaçıp gidiyor.

Kadınlarla benzer nedenlere sahip olmalarının yanı sıra erkekler için ilişkilerde korkak olmanın çok daha farklı ve zor sebepleri de mevcut.

Biraz da erkeklerin bakış açısından korkak olmalarının altında yatan sebeplere bakalım.

Erkekler çoğunlukla sorunlarını anlatma konusunda daha geri planda dururlar.
Güvensizlik

Günümüzde her birimizin teknolojiyle iç içe olduğu, ilişkilerin, flörtlerin kolaylaştığı bu dönemde kadınlar ve erkekler için de bir ilişkiye başlamanın adımlarını atmak artık oldukça basit. Instagram’dan atacağınız basit bir merhaba mesajı ile istediğiniz insanla tanışıp, güzel bir muhabbet kurup sonrasında yüz yüze kahve içebiliyorsunuz. Fakat bu kolay ulaşılabilirlik insanların birçok farklı kişi seçeneğine ve yeni alternatiflere sahip olmalarını sağlıyor. Birçok erkek karşılarındaki kişilerin gerçekten güvenilir ve samimi olup olmadıklarını bu açıdan sorguluyor. Aynı anda başka biriyle görüşüyor mu, söylediklerinin çoğu gerçek mi ya da beni yedekte mi tutuyor gibi sorular erkekleri ilişkilere başlama aşamasında birer korkağa dönüştürüyor.

Maddi konular

Erkeklerin belki de en hassas ve de haklı olduklarını düşündükleri konulardan biri maddi konular. Etraftaki gold-digger akımı sebebiyle karşılarına çıkan kadınların; sosyal statülerinden mi yoksa kendilerinden mi hoşlandıkları konusunda çoğu zaman soru işareti içerisinde kalıyorlar. Ya da babalarının evinde prenses edasıyla yaşayan (yaşamasa bile yaşıyor gibi yapan) kızlarımıza yetememe, beklentilerini karşılayamama gibi korkular onların bir ilişkiden uzak durması ya da başlayamamasının ardındaki gerçekler oluveriyor.

Evlilik isteği

Kadınlardan daha farklı olarak evlilik konusu erkekler için biraz daha gizemli ve çoğu zaman da korkutucu olabiliyor. Çocukluktan itibaren kadınların beynine işlenen beyaz atlı prens ve mutlu evlilik dayatması erkekler için pek de geçerli değil. Fakat bunun aksine özellikle Türkiye gibi ataerkil toplumlarda evlilik içerisindeki erkek modelinin hep güçlü ve korumacı olma beklentisi erkekleri ilişkilerde en çok geri plana iten nedenlerden. Erkeğin çalışması, erkeğin eve bakması, erkeğin düğünü yapması hatta bunların öncesinde güzel bir yüzük ile güzel bir evlilik teklifi etmesi gibi beklentiler modern zamandaki erkekleri fazlasıyla korkutuyor. İlişkilerde kadınların evlilik konusuna yaklaşmaları onları zaman zaman ateşe elini süren bir çocuk gibi uzaklaştırıyor ve ilişkilerde fazlasıyla korkak olmalarını sağlıyor.

Erkekler de tıpkı kadınlar gibi geçmişte yaşadıkları aldatılmalar yüzünden yeni ilişkilerinde karşı tarafa güvensiz oluyor.
Aldatılma

Tıpkı kadınlar gibi erkekler de geçmişlerinde yaşadıkları aldatılma tecrübesi yüzünden çoğu zaman bir sonraki ilişkilerine sağlıklı bir şekilde başlayamıyor. Kırılan güvenlerini başka bir insan ile onaramadıkları gibi, bir de geçmiştekinin hatasının bedelini sonradan gelene kesebiliyor. Bu da onların içten içe yeniden incinmekten ve hata yapmaktan ne kadar korktuklarını gösteriyor. Yaşayabilecekleri mutlu bir ilişkiyi korkuları ve tedirginlikleriyle daha başlamadan yok ediyorlar. Mutlu olmaktan uzak, rutini yakalayan birer korkak olarak hayatlarına “güvenli” şekilde devam ediyorlar.

İlgili yazı: İlişkilerdeki korkak kadınlar

Merve Kesat
2010 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümden mezun oldu. Yaklaşık 6 senedir aktif bir şekilde iş hayatında. Çocukluğundan beri kitap tutkusuyla yaşıyor, kitap biriktiyor; en ... Devam