Güvensizlik hissinin ilişkilerinize zarar vermesini engellemek için izlemeniz gereken 5 adım

İnsanlarla olan ilişkilerinizde yeterlilik duygunuzu sorguladığınız anlar mutlaka olmuştur. Özellikle gençlik yıllarında arkadaşlarımız, ailemiz, sevdiklerimiz ya da birlikte çalıştığımız insanlara karşı bitmek bilmeyen bir sorumluluk duygusu ve yetersizlik hissi içinde hareket ediyoruz. Ancak karşımızdaki kişilerin davranışlarımız karşısında bizim hakkımızda gerçekten ne düşündüklerini hiç bir zaman bilememek, kendimizi tam olarak güvende hissetmemizi engelliyor.

guven duygusu

Güvensizlik hissi, birbiriyle uyumlu olan ve uzun vadede mutlu bir hayat paylaşabilecek kişilerin bile iletişiminde aksaklıklar çıkmasına neden olabiliyor. Bir çok kişi karşısındaki insan tarafından terkedilme korkusu yaşayarak, risk almadan ilişkisini sonlandırmayı seçiyor. Ancak uzun süreli ilişkiler kurabilmek ve bu ilişkilerin devamlılığını sağlamak için kişinin güven duygusunu bir şekilde kazanması gerekiyor.

Güvensizlik hissinin ilişkilerinize zarar verdiğini hissettiğinizde ne yapmalısınız?

Öncelikle karşınızdaki kişiyle olan ilişkinizin fikir alışverişi yapmak, güzel zaman geçirmek, birbirinizi olumlu şekilde desteklemek gibi pozitif yanlarını görmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişi size yalan söylüyorsa, sürekli olarak sizi kandırma ve sizden yararlanma eğilimindeyse kendinizi bu ilişkide güvensiz hissetmeniz oldukça normal.

1.  Karşınızdaki kişinin aklını okumaya çalışmaktan vazgeçin

Kişilerde gerginlik yaratan durumların bir çoğu iletişim yetersizliğinden kaynaklanır. İletişim becerileri zayıf olan kişiler, karşılarındaki kişilerle konuşarak iletişim kurmak yerine akıllarından geçenleri okumaya çalışarak zihinlerinde önyargılar oluştururlar.

Başkalarının düşünceleri hakkında varsayımlarda bulunmak ve tahminler yapmaya çalışmak, belirsizlik nedeniyle kişide güvensizlik duygusunun oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle karşınızdakilerin size söylediklerinden ya da sergilediği davranışlardan çıkarımlar yapmak yerine, o kişiye sorular sorarak anlamaya çalışmak sizi güvensizlik duygusundan kurtaracaktır. Aynı şekilde, kendinizle ilgili konularda da karşınızdaki kişilerin tahminlerde bulunmasını ve sizi anlamasını beklemek yerine, anlatmak istediklerinizi tüm açıklığıyla anlatmak ve size sorulan sorulara samimi şekilde yanıt vermek ilişkinizin daha sağlıklı bir zeminde ilerlemesine yardımcı olur.

2.  İlişkilerinizde mükemmelliği aramayın

Çevrenizdeki kişilerle olan ilişkilerinizde mükemmeliği aramak samanlıkta iğne aramak gibidir. Mükemmellik arayışı, umutsuzluğa düşmenize ve beklentileriniz yeterince karşılanmadığı için tatminsizliğe sürükler. Bir süre sonra ilişki konusundaki beklentilerinizin karşılanmamasını kendi başarısızlığınız olarak algılamaya başlarsınız ve özgüveninizi yitirirsiniz.

Hepimiz bir gün doğru insanın karşımıza çıkacağına dair bir inanca sahibiz, ancak zamanla mükemmel insan diye bir şey olmadığını, yaşadığımız her ilişkinin, tanıdığımız her insanın hayatımızın farklı bir rengi olduğunu kabul etmeli ve tanıdığımız insanların olumsuzluklarını görmek yerine onlardan neler öğrenebileceğimize, hayatımıza nasıl katkıda bulunacaklarına odaklanmamız gerekiyor.

Kişinin mükemmellik arayışını sonlandırabilmesi için öncelikle kendisinin de mükemmel olmadığını ve her insanın hata yapabileceğini kabul etmesi gerekiyor. Kendimizi tanıma sürecinden sonra gelen kabullenme duygusu, ilişkilerin daha sağlıklı yürümesine ve olumsuzluklar konusunda daha az takıntı geliştirmemize yardımcı oluyor.

3.   Eski ilişkilerinizle yeni ilişkileriniz arasında karşılaştırma yapmayın

Yeni insanlarla tanıştığımızda ya da yeni bir ilişkiye başladığımızda, geçmiş ilişkilerimizde yaşadığımız olumsuz deneyimleri tekrar yaşamamak için temkinli davranma eğilimi gösteririz. Geçmişimizde bize kötü davranan ya da suistimal etmeye çalışan kişiler nedeniyle, yeni tanıştığımız kişileri de potansiyel tehlike olarak görürüz. Duygusal olarak yıpranmamak için geliştirdiğimiz bu savunma mekanizması, yeni tanıştığımız kişilerin farklılıklarını görmemize ve önyargılardan kurtulmamıza engel olan bir davranış biçimdir. Bu nedenle yeni bir ilişkiye başlarken geçmiş deneyimlerimizden mümkün olabildiğince sıyrılmamız ve yeni bir sayfa açıyor olmamız, ilişkide güven duygusu oluşturabilmemiz için son derece önemlidir.

4.  Basit çözümleri olan sorunları büyüterek problem haline getirmeyin

Kendi kendimizi sabote etmenin en kolay yollarından biri, olmayan problemleri kafamızda üreterek problem varmış gibi davranmaktır. Çevremizde gerçekleşen her olaya olumsuz tarafından yaklaşmak, insanlarla olan ilişkilerimizde sürekli olumsuzu görmek ve problem yaratmak, bir süre sonra alışkanlık haline gelerek insanlara ve kendimize olan güvenimizin azalmasını sağlar. Her şeyden şüphe etmek, insanların size zarar vereceğini düşünmek, yaşadığınız olayların hayatınızda büyük problemler yaratacağını düşünmek kendi kendinize stres yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle olaylara mümkün olabildiğince mantıklı bir çerçeveden bakabilmek, olası sonuçlarda olumlulukları görebilmek ve daima pozitif düşünerek pozitif kalmak, gerçekten problem olabilecek durumlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

5.  Olumsuzluklara odaklanmaktan vazgeçin

Daha önce de söylediğimiz gibi, mükemmel ilişki diye bir şey söz konusu değil. Bu nedenle yaşamdan zevk alabilmek ve mutlu olabilmek, mükemmel olmayandaki olumluluklara odaklanmanızla alakalı bir durum.

Tabii ki her durumda olumlu olana odaklanmak ve insanların olumlu yanlarını görmek, tanıştığınız herkesi hayatınıza dahil etmek zorunda olduğunuz ve herkese güvenmeniz anlamına gelmiyor. Ancak sizi genel olarak mutlu eden bir ilişkideki pürüzlere takılıp kalmak, yani resmin bütününe değil ayrıntılarına odaklanmak tüm ilişkilerinizde mutsuz olmanıza ve herkese şüpheyle yaklaşmanıza, dolayısıyla güven duygusunun eksik olduğu ilişkiler oluşturmanıza neden olabilir. Bu nedenle hayatınızdaki kişilere, yaşadığınız ilişkilere ve olaylara pozitif yönleriyle yaklaşmak, sizi geliştirecek ve yükseltecek yönlerinden  yararlanmak, biraz risk alarak çevrenizdeki insanlara, en önemlisi de kendinize güvenmek mutlu bir hayatın ve sağlıklı ilişkilerin anahtarı.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!