Günerji yorumları: Şubat 2014

günerji
Günerji yorumları: Şubat 2014

Şubat ayı, yeni bazı başlangıçlar yerine daha çok bir geçiş ayı şeklinde çalışan bir enerjiye sahip. Bu ay daha çok yarım kalan ve devam eden işlerinizi tamamlayarak sonuca ulaştırmaya çalışmakla geçebilir. Özellikle Ocak ayının sıkışık ve yoğun geçen trafiği, bu ay masaüstünde biriken işleri temizlemeyle çalışmakla devam edecek. Ocak ayında daha önceden ertelemiş olduğunuz işlerle uğraşmış olabilirsiniz; bu da size neyi yapıp neyi yapamadığınızı göstermiş olabilir. Eldeki sonuçları da dikkate alarak Şubat ayında bitirilmesi gereken işlere yoğunlaşmanız, Mart ayında yeni başlangıçlar için zemin oluşturmanızı sağlayacaktır.

Şubat ayında ertelenmiş tüm konular yeniden gündeminizde olurken, ilişkiler konusunda da farklı durumların ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Özellikle ailesel ilişkiler konusunda yapılması gereken şeyler varsa, bu hedefleri tamamlamak gerekiyor. Sorunlu ilişkilerin çözümünde yol alınabilir; ancak bu  amaçla gerçekten yardım ve destek almaya gönüllü olunmalıdır.

İlişkilerde uzun zamandır bekleyen ve birikmiş olan bir çok sorun için Şubat ayında harekete geçmek gerekiyor. Sorumluluklar ele alınırken ve yerine getirilirken özenli olmakta ve detaylara dikkat etmekte fayda var. Uzun zamandır kendinizden ödün vererek, fedakarlıklarla eriştiğiniz noktada beklentilerinizin altında gerçekleşen durumlar kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Zarar görmem diye düşündüğünüz durumlardan da zarar görebilirsiniz. İyi bir gözlem, olayların tekrar titizlikle ele alınması, empati kurarak ve sorunların gerçek kaynağına inilerek yapılacak çalışmalar özellikle gelecek günlerin daha net olmasına yardım edecek. Boşvermişlikle devam edilen yolların çok aydınlık olmayacağını söyleyebiliriz.

Sağlıkla ilgili titiz olmak ve sağlık problemlerini ciddiye almak iyi olacaktır. Uzun süredir devam eden hastalık yada sağlık problemlerine çözümler bulunabilir. Önemli ve kritik olan şey ise, çözüm arayışı içinde olmak. Çevrenizden destek almaya ve aldığınız bu desteği kullanmaya gönüllü olmanız gerekiyor.

İş ve para konularında da dikkatli olmak gerekiyor. Birikimlerin yapılması yada birikimlerin tutumlu şekilde kullanılması gerekiyor. Lükse yada anlamsız ve gereksiz şeylere harcama yapmamak gerekiyor. Yaşamın her alanında denge ihtiyacının çok gerekeceği bir ay olan Şubat ayında ticari hareketlerde çok tedbirli olmak ve özellikle yeni başlangıçları Mart ayına bırakmak gerekiyor. Bu ay içinde büyük miktarlı harcamaları yapmadan önce iyice düşünmenizi, yatırımlarınızı daha sonraki ay olan Mart ayında yapmanızın daha doğru olabileceğini söyleyebiliriz.

Eğitim yada yeni başlangıçların yapılması için gereken bilgi ve danışmanlıkların alınması açısından çok önemli bir ay Şubat ayı. Uzun zamandır işlemeyen ve bekleyen süreçlerin hareketleneceğini, ancak tüm bu hareketlenmenin gerçek ivmelenmesinin Mart ayında olacağını söyleyebiliriz.  Gerçek bir denge için bu ay hazırlanmak gerekiyor. Eğitime ve öğrenmeye zaman ayırmak, ilerleyen günlerde size çok şey kazandıracaktır. Başlangıçlar öncesi son düzenlemeleri yapmanın ve eksikleri giderecek yönde hareket etmenin sağlayacağı ve kazandıracağı çok şey olacaktır.

Duygusal kararlar almamak, aklınız karışıkken acele ile pişman olacağınız durumlara girmemek için biraz daha ağırdan almak ve yeterince düşünmek gerekiyor. Eldeki mevcut bilgiler yetersizse, hareket etmek yerine beklemek ve tedbirli olmak iyi olacaktır. Gelişen durumları ve olan olayları ciddiye alın. Sevdiğiniz kişileri ve kendinizi güvende hissedeceğiniz koşullar neyse, o koşulları oluşturmaya hizmet edecek yolları bulmaya çalışın.

Bir şeyleri ya da birini değerlendirirken olduğu gibi görmeye özen gösterin. Abartılı değerlendirmeler, ya da gerçek değeri ve özeni göstermemek ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Şubat ayında duygularla mantığın çatışmacı yapısı kafaları karıştırabilir. Bu sebeple gerek iş gerekse özel ilişkilerde iki kez düşünmek ve ondan sonra konuşmak gerekiyor. Ne anladığınız kararlarınızı çok etkileyeceğinden, neyi nasıl anladığınıza ve sizin anladığınızla durumun yada anlatılmak istenen şeyin aynı olup olmadığına bakmak ve dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için her konuda bir kere daha teyid almanız çok önemli ve hiç bir zaman kurgu yapmamanız gerekmektedir. İki kere sorun, ne anladığınızı anlatın ve teyid isteyin.

Kendinize ve ailenize kaliteli ve yeterli zaman ayırmaya özen gösterin. Yeni bir ilişkiye başlamakta acele etmeyin. Bu ayın bir geçiş ayı olduğunu hep aklınızda tutun. Bu ay sonuçları görme ve değerlendirme ayı. İyi gözlem ve detaylar öne çıkıyor. Yüzeysel ve boşvermişlik içinde yürütülen yaklaşımların başarısız sonuçları ciddi etkiler oluşturabilir.

Duygusal yönden iyileşmeler ve şifa arayışları için çok uygun koşullar oluşabilir; bunun arayışında olursanız çözüm bulabilirsiniz. Sonlanan ilişkiler yeni bir ilişki için yer açmaya fırsat yaratacaktır. Kendinizi bu anlamda biraz dinlemek ve dinlendirmek iyi gelebilir. Uzun zamandır devam eden ilişkilerde ve önceden tanıdığınız, bildiğiniz kişilerle olan ilişkilerinizde gelişen yeni durumlar olabilir. Bu yeni durumların oluşum yönü ne olursa olsun fikirleriniz, düşünceleriniz ve ilişkiye yaklaşımınız değişebilir. Karşınızdaki kişilerin görmediğiniz yönlerini görebilir, gizli saklı yada sırlı durumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sebeple acele etmeden ilerlemeye özen gösterin.

Şubat ayında yaratıcı yönlerinizi kullanmak ve kendinize olan güveninizi bu yaratıcılığınızla birleştirip hareket etmek  çok iyi olabilir. Kendinize ve yaratıcılığınıza güvenin. Kendinizi öncelikle kendiniz onaylayın.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam