Günerji yorumları: Mart 2014

Günerji
Günerji yorumları: Mart 2014

 

Yaşamın içinde zorlu yollar vardır. Bu ay bu zorlu yolları aşarak ilerlemek mümkün. Yılın ilk iki ayında tamamlanma sürecinde olan enerji, bu ay başlama ve başlatma sürecine imkan veriyor. ‘’Nedir gidilecek yol, nedir yapılacak şeyler, nedir sizi bu yaşamda ilerletecek şeyler?’’; bunlara eğilme ve üzerinde çalışma zamanı. Yol çok kolay ve akıcı değil. Bu, biraz zor gibi görünen durumlarda yeteneklerinizi ve yaratıcılığınızı iyi kullanmanızı gerektiriyor. Zorluklar var, fakat bunu kendinize olan güveniniz ve cesaretinizle aşabilirsiniz. Bu ayın en önemli konusu kararlı olmak ve karar alabilmek. Oyalanmadan, detayların içinde kaybolmadan kararlı şekilde ilerlemek.

Şubat ayı içinde hazırlık yapanlar, eksiklerini görüp bunları tamamlama yönüne gidenler, eğitim ihtiyacı olup bunu tamamlayarak yeni başlangıçları için kullanmaya hazır olanlar, sonuç olarak bir aksiyon planı olanlar bu ay tüm zorlukları aslında rahatlıkla aşarak istedikleri yola girebilirler.

Ne yapacaksınız, o yönde hazırlanmış bir vizyonunuz olması bu ay çok önemli. Vizyonu olup kendi misyonunu tanımlamış olmak, aslında planı da hazırlamak için zaten bir ön şart olarak görünüyor. Yapılan planın içinde olanlara ne kadar  inandığınız ve sizin yeteneklerinize uygun olup olmadığı da diğer bir önemli konu. Kendinize uygun olmayan , inanmadığınız bir hedefin peşinde koşmayınız.

Mart ayında detaylar çok önemli ve sevmediğiniz, inanmadığınız konularla ilgili yapacağınız başlangıçların detaylarından çok sıkılabilir ve vazgeçebilirsiniz. Vazgeçecekseniz başlamayın. Mart ayının günerjisi, inandığınız ve  içselleştirdiğiniz, yani sizin için sunulmaya hazır kıvama gelmiş konular için yapılacak başlangıçların çok ciddi kazançları olacağını gösteriyor. En iyi yaptığınız ve inandığınız konularda, en yetenekli olduğunuz alanlarda ciddi sıçramalar yapabilirsiniz.

Mart ayında, hırslarınızı bir kenara bırakmaya, egonuzu bir kenara bırakmaya, bencil düşüncelerden uzaklaşmaya özen gösterin. Hırsla kalkanın zararla oturacağı, birikmiş öfke ve nefret duygularının herkese zarar verebileceği ve kimseye bir faydası olmayacağını peşinen söyleyebiliriz. Bağımsız ve bencilce hareket etme isteği, özellikle ikili ilişkiler ya da grup aktiviteleri açısından son derece olumsuz durumlar oluşturabilir. Bunun yerine, bireysel hareket etmek istiyorsanız bunu olgun ve medeni bir şekilde yapmayı deneyin ve iletişim becerilerinizi bu amaçla geliştirip kullanın.

Bu ay, herkeste daha bağımsız ve ayrı hareket etme isteğinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tüm ilişkilerde gergin bir hava oluşmasına sebep olabilir. Ortak hareket edilecek durumlarda detaylı olarak herkes kendi üzerine düşen sorumluluğun ne olduğunu anlar ve gereğini yerine getirirse, grup aktivitelerinin bu anlamda etkin olabileceğini söyleyebiliriz. Daha az sayıda ve en iyi anlaştığınız kişilerle birlikte olup hareket etmeyi deneyebilirsiniz.

Yaratıcı işlerde çalışan kişilerin üretkenlik ve yeteneklerini kullanma fırsatlarının çok öne çıkacağı bir ay olan Mart ayında, kendinizi bu şekilde göstermeyi deneyin ve bu anlamda başkalarını ezmeden ilerlemeye özen gösterin.

Liderlik kavgaları ya da güç savaşlarının hiç bir kazananı olmayacaktır. Kısır döngü içinde zamanı sadece bu tip kavgalarla geçirenler, yılın devam eden aylarında başlatamadıkları konuların olumsuz etkilerini, artan şiddette hissedebilirler. Bu sebeple kavgacı bir zihniyet yerine katılımcı ve pozitif yönlü bir zihinde olmak, yılın kalan dönemleri içinde oldukça olumlu etki sağlayacaktır. ‘’Ne ekersen onu biçersin’’ sözü tam da bu ay için geçerli görünüyor.

Ocak ve şubat aylarında sonlanan ve biten durumlar yeni başlangıçlara zemin oluşturacaktır. Bu dönemde evde kapalı kalmak , tembelleşmek ve pasif bir tutumla, hatta biraz depresif kalmak yerine, daha proaktif olup yenilikleri kovalamak,  zararlı ve işe yaramayan alışkanlık ve rutinlerden çıkmak çok iyi olacaktır. Bu ayın taze ve yeni enerjisi sizi ilerletirken, özellikle umutlu ve iyimser bir enerjiyle yapmak istediklerine odaklananları destekleyeceğini söyleyebilir. Kararsız ve pasif kalmak yerine, daha harekete geçici ve ne yapacağını bilir olmaya dikkat edin.

Seçimlerinizi yaparken, kendi aklınızı ve ruhunuzu kullanın. Kendi kendinize frenler koyup kendinizi yormayın. Tam tersine, sizi güdüleyen ruhunuzu besleyen, kendi özünüze dönerek bakıp bulduğunuz ve işte bu bana ait dediğiniz ne varsa onların peşinde olun. Bu ister iş olsun, ister özel bir ilişki olsun, isterse genel anlamda topluma ait olan bir şey olsun. Bu “benim”, “bu beni ifade ediyor”, “bu bana ait” gibi kavramlar üzerinde düşünün ve ona göre karar verin. İleride arkasında duramayacağınız size ait olmayan şeylerin peşinden koşmayın.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam