“Fonksiyonel çay” nedir: Her ihtiyaca özel hazırlanmış fonksiyonel karışık bitki çayları

Fonksiyonel çaylar, kısa bir tanımla, faydalı bitkilerin bir araya getirilerek belirli bir ihtiyaca yönelik çözümler sunacak özel karışımlardır. Uyku çayları, sindirimi kolaylaştıran çaylar, metabolizma hızlandırıcı çaylar ve detoks çayları, fonksiyonel çayların en çok bilinen örneklerindendir.

Bitki çaylarını, sundukları şifadan faydalanmak istediğimiz için tüketiriz. Örneğin rahatlamak için papatya çayı, metabolizma hızlandırmak için yeşil çay, midemizi rahatlatmak için rezene çayı gibi çaylar, bunlardan bazılarıdır. Fonksiyonel çaylar ise, ihtiyaçlarımıza yönelik farklı konularda şifa sağlayacak bitkilerin karıştırılmasıyla oluşturuluyor. Elde etmek istediğiniz fonksiyon için özel olarak hazırlanan fonksiyonel çaylar, günlük ihtiyaçlarımızın veproblemlerimizin çözümüne yardımcı oluyor. Fonksiyonel çaylar belirli amaçlara yönelik olarak hazırlandıklarından, rutin ve nedensiz çay içmek yerine; uyumadan önce uyku çayı içilmesi gibi, belirli zamanlarda belirli ihtiyaçları karşılamak için çay içmeyi teşvik ediyor.

Fonksiyonel çayların enerji için, uyku için, arınma için, forma girmek için ve hatta hangover için bilimsel formüllerle  özel olarak hazırlanan formülleri bulunuyor. Yurt dışında Yogi Tea, Pukka Tea gibi örnekleri olan fonksiyonel çayların Türkiye’deki en yeni temsilcisi ise Herby. Felsefesi “doğanın bizlere sunduğu iyiliği ve şifayı bilimin ışığında insanlarla buluşturmak olan Herby; günlük ihtiyaçlarımıza salıklı ve lezzetli bir çözüm sunmayı amaçlıyor. Daha rahat bir uyku, daha enerjik bir vücut, arınmış ve tazelenmiş bir sen için, bilim insanları tarafından hazırlanan Herby lezzetlerini gelin beraber keşfedelim.

Bir fincanıyla güzel bir uykuya: Sleep Tea

Uyku öncesi ya da gün içerisinde rahatlamak için tüketebileceğiniz Sleep Tea, melisa, papatya, pasiflora, lavanta ve portakal yaprağı gibi yatıştırıcı özellikleriyle bilinen bitkilerin bu etkisini en sağlıklı şekilde bir araya getiriyor.

İçindekiler: Mayıs papatyası, rezene, melisa, böğürtlen yaprağı, lavanta, portakal yaprağı, passiflora (çarkıfelek çiçeği), roybos, tarçın, limonotu, portakal ve portakal çiçeği aroması

Şimdi arınma zamanı: Detox Tea

Gün boyu vücudumuzda biriken ve sağlık problemlerinin yanı sıra stresten yorgunluğa pek çok probleme neden olan toksinleri vücudumuzdan atmak, yenilenmenin öncelikli kuralı. İçeriğinde yer alan ısırgan ve kiraz sapının diüretik etkisinin yanı sıra biberiye ve yeşil çay gibi arındırıcı etkiye sahip bitkilerin yer aldığı detoks çayını, metabolizma hızlandırıcı özelliği için de tercih edebilirsiniz. Özellikle yeşil çay tüketmekte zorlananlar, yumuşak içimli Detox Tea’ye bayılacak.

İçindekiler: Isırgan, kiraz sapı, biberiye, mate, yeşil çay, nane, zencefil

Her yudumu canlılık dolu: Active Tea

Modern hayatın vücudumuzdaki en büyük etkilerinden biri de sürekli olarak hissettiğimiz yorgunluk ve bitkinlik. Active Tea, tam da bu noktada devreye girerek güne daha canlı başlamanız ya da gün içerisinde kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda canlanmanız için ferahlatıcı ve canlandırıcı etkisiyle bilinen mate, nane gibi bitkileri bir araya getiriyor.

İçindekiler: Mate, tıbbi nane, yeşil çay, tribulus / demirdikeni, stevya

Çayını yudumla, barış aynalarla: Skin Detox Tea

Tazelenmek ve cildinizi yenilemek için bitkisel bir çözüm mü arıyorsunuz? Detoks çayı ile vücudunuzu temizleyip arındırırken, skin detox tea ile bitkilerin faydalı etkilerini cildinize de yansıtmanız mümkün. Ödem atmaya yardımcı özelliği ile bilinen karahindiba ve mısır püskülü gibi bitkilerin bir araya geldiği Skin Detox Tea ile içinizin tazeliği dışınıza yansısın.

 

İçindekiler: Karahindiba, yeşil çay, at kuyruğu, mısır püskülü, mürver, mate, nane

Günü kaçırma: Hangover Tea

Hareketli geçen bir gecenin ardından, güne taze, dinlenmiş ve yenilenmiş bir başlangıç yapmak hepimizin öncelikli isteği. Midenizi rahatlatacak zencefil ve rezeneyi karanfil ve nanenin ferahlığı ile buluşturan Hangover Tea ile yorgunluğunuzu atın. Dünü fazla kaçırdıysanız da, günü kaçırmayın.

İçindekiler: Yeşil çay, karanfil, zencefil,rezene, tıbbi nane, limon kabuğu, bamya çiçeği

Herby ile her fincanda iyiliğin tadını çıkarın

Doğanın iyiliğini ve şifasını bilimin ışığıyla sizlerle buluşturma felsefesiyle yola çıkan Herby fonksiyonel çayların içerikleri, Hacettepe Üniversitesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı profesörü ve doktorları tarafından hazırlanıyor.

Metabolizma hızlandırmadan rahatlamaya, toksinlerden kurtulup arınmaktan cilt bakımına pek çok günlük ihtiyacınıza sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yardımcı olmak için hazırlanan Herby Fonksiyonel Çay çeşitleri ile siz de her fincanda mis gibi bir koku eşliğinde iyiliğin tadını çıkarın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!