Erkeklerin her an bakımlı görünmesini sağlayacak en etkili tıraş ipuçları

Tıraş olmak, erkeklerin iyi görünmelerini, aynı zamanda temiz kalmalarını sağlayan kişisel bakım yöntemlerinden biri. Hem sağlık açısından hem de görünüm ve imaj açısından oldukça önemli olan bu kişisel bakım yöntemi birçok erkeğin haftada en az 3 gün uyguladığı bir rutinken, tıraş sırasında yapılan hataları minimuma indirmeye çalışmak bir gereklilik haline geliyor. Tıraş olurken yapılan en ufak hatalar kalıcı izlere, istenmeyen görüntülere ve kanamalara yol açabiliyor ve bu hatalar kalıcı hasarlara neden olabiliyor. 

İster uzun ve şekilli bir sakalınız olsun, ister kısa ve kirli, sakal tıraşı ve bakımı hakkında doğru bilgilere her daim ihtiyacınız olacak. Tıraş olurken kullandığınız jiletin kalitesinden tıraş olma yönüne kadar pek çok şey önemli. Peki tıraş öncesi, esnası ve sonrasında nelere dikkat etmeli?

Tıraş öncesi cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun.

Sabahları uyandığınızda cildiniz günün diğer saatlerine göre daha kuru olur. Dolayısıyla kesiklere ve çiziklere engel olmak istiyorsanız uyandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize 10 dakikalık bir süre tanıyın.

Tıraş olmadan önce duş almak, en çok önerilen yöntemlerden biri, çünkü sakal, ciltte bulunan nemin %30’unu çeker. Eğer duş almaya vaktiniz yoksa, ılık ve nemli bir havluyu cildinize birkaç dakika boyunca bastırabilirsiniz. Berberlerin sıkça kullandığı bu yöntem, size hem zaman kazandıracak hem de olası aksilikleri önleyecek.

Mühle tıraş bakım kremi

Vegan müşterilerini ayrıca düşünen Mühle, “Mühle Organik” serisini üretti. Serideki bulunan ürünlerin her biri BDIH sertifikasına sahip ve tüm cilt tipleri için uygun. Tıraş sonrası cildinizi rahatlatacak ve yatıştıracak tıraş bakım kremi de buna dahil.

Tıraş kreminizi seçerken titiz davranın.

Tıraş olurken en önemli noktalardan birinin cildi nemlendirmek olduğundan bahsettik. Cildinizi daha iyi nemlendirmek ve yaraları önlemek için faydalanacağınız bir diğer yöntem ise kremsi yapısı fazla olan tıraş kremlerinden faydalanmanız. Tıraş kremlerinin verdiği nem ne kadar fazlaysa, tıraş olurken o kadar az efor sarf edersiniz, bu da ulaşmak istediğiniz ideal görüntüye problemsiz ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Mühle tıraş kremi

Mühle’nin tıraş kremleri, cildinizi nemlendirirken aynı zamanda besler. Mühle’nin sakal kreminin tüm cilt tipleri için uygun olan deniz iğdesi özlü, hassas ciltleri şımartan aloe vera özlü ve kuruya dönük cilt tipleri için de sandal ağacı özlü olmak üzere 3 farklı seçeneği var. 

Tıraş fırçanızı doğru seçin.

Eğer tıraş seanslarında sorun yaşamak istemiyorsanız ve bu aşamayı kendiniz için en kolay hale getirmek istiyorsanız, bu konuda yapacağınız en iyi yatırım cildinize uygun bir tıraş fırçası satın almak olur. Tıraş fırçası, tıraş sırasında oldukça önemli 3 göreve sahip. İlk olarak tıraş fırçası, tıraş köpüğünün yüzünüze eşit miktarda dağılmasını ve köpüğün sakal aralarına dolmasını sağlar. İkinci olarak tıraş köpüğünü cildinize uygularken, tıraş fırçası bu sırada boş durmaz ve cildinizdeki ölü deriyi temizler. Son olarak ise tıraş köpüğünü daha kremsi bir hale getirerek, köpüğün gözeneklere ve kıl köklerine daha kolay ulaşmasını sağlar, bu da kusursuz bir sonuç almanıza yardımcı olur. 

Mühle Rytmo tıraş fırçası

Siyah ve mint yeşili seçenekleri bulunan Mühle Rytmo tıraş fırçası, hem şık hem de kullanımı oldukça pratik olduğundan tıraş rutinlerinizi çok daha konforlu bir hale getirecek.

Kaliteli bir jilet kullanın ve başlıkları sıklıkla değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Tıraş olurken kullandığınız jiletin kalitesi ve keskinliği en az tıraş fırçasının kalitesi kadar önemli. Zira tıraş olurken yalnızca sakalınızı değil, cildinizdeki deriyi de bir miktarda tıraş ediyorsunuz. Kör bir jiletle tıraş olduğunuz taktirde ömür boyu cildinizde kalacak çiziklere ve yaralara yol açmanız oldukça olası. Dolayısıyla sakalınızın sertlik derecesine göre değişmekle birlikte, jiletinizi her 3-10 sakal tıraşından sonra değiştirmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

Klasik tıraş aletleri için çift taraflı jilet
Jiletinizi doğru kullanın.

Tıraş olurken yapılan en büyük hatalardan biri de jileti yanlış ve bilinçsiz kullanmak. Her ne kadar sakalınız dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip olsa da, altındaki deriyi düşünmeden tıraş olmak oldukça ciddi olabilecek hasarlara yol açabiliyor. Öncelikle jiletinizi sakalınızın çıktığı yerden yani kulak altından çeneye, dıştan içe doğru uygulayın. İkinci olarak, jiletinizi tıraştan önce ve tıraş sırasında her 2-3 darbeden sonra sıcak suyun altına tutun. Son olarak en çok yapılan hatalardan birine değinelim. Birçok erkek tıraş olurken jileti bastırdığında daha güzel sonuç alacağını düşünür. Oysa jileti cildinize bastırmak, yara ve çizik oluşmasına yol açar. Jiletinizi cildinize dengeli ve hafif bir baskıyla değdirmeniz yeterli.

Mühle Traditional tıraş bıçağı

Mühle Traditional kapalı dişli ve krom kaplama geleneksel tıraş bıçağı cildinize oldukça nazik davranarak, tıraşlarınızı en az hasarla uygulamanıza yardımcı olacak. Ayrıca ideal bir boya sahip olması ve kapalı dişli olması seyahate çıkarken işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Tıraş sonrası bakımını atlamayın.

En az tıraş öncesi kadar tıraş sonrası da cildi ferahlatmak ve nemlendirmek çok önemli. Tıraş sonrasında cildiniz hassaslaşır. Hassas bir cilde sahip olan birçok kişi, tıraş sonrasında kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi problemlerle karşılaşır. Bu tür problemler için uygulayacağınız en etkili çözüm yoluysa cildinize nemini geri kazandırmak. Dolayısıyla tıraş sonrasında yağlardan, kremlerden ve losyonlardan yararlanabilirsiniz. Ancak söylemeden geçmeyelim, tıraş sırasında kullandığınız her alet ve ürün gibi, bakım ürünlerinin kalitesi de çok önemli.

Mühle tıraş sonrası losyonu

Mühle aloe vera özlü tıraş sonrası losyonu, cildinizin tüm hassasiyetini alır, cildinize nefes aldırır, dolayısıyla da oluşabilecek kızarıklıkları ve kaşıntıları önler. 

Eğer siz de tıraş rutininizi bir adım öteye taşıyarak daha sağlıklı ve bakımlı görünmek istiyorsanız bahsettiğimiz her bir öneriyi dikkate alabilir ve tıraş sırasında kullanacağınız ürünler için Mühle’nin birbirinden şık, kullanışlı ve kaliteli ürünlerine Uplifers Wellness Shop’tan ulaşabilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!