İlkbaharı ruhunda, güneşi içinde görebiliyor musun?

İlkbahar yenilenmenin, tazelenmenin, yeni filizler vermenin, çiçeklenmenin mevsimi. Doğadaki değişim unsurunun sendeki izdüşümünü kendi psikolojinde ve bedeninde bulabildiğin zaman işte o zaman tüm varoluşla ve doğanın döngüsü ile bir olursun. Yaşamda sabit kalan hiçbir şey yok. Onları sabitlemeye çalışmak yaşama direnmektir. Mevsimlerin güzelliği döngüselliğinde saklıdır. Eğer aynı mevsime takılı kalsaydık en güzeli bile bereketini kaybederdi. Mevsimler gelir ve geçer; insanlar gelir ve geçer; durumlar gelir ve geçer. İlkbaharı kendi bahçende, güneşi kendi içinde görebiliyor musun? Baharın bereketini içine çek, kalbinin çiçeklenmesine izin ver. Şimdi ilkbaharın getireceklerine, değişime ve dönüşüme yer açmak zamanı. İçinde ilkbaharı hissedebilmek için uygulayabileceğin adımlar:

1. Geçmişi artık bırak

Bir bak içine, tam şu an geride bırakmakta zorlandığın bir kişi ya da bir olay var mı? Her ne olduysa, oldu ve bitti. Şu an gerçek olan tek an. Ve bitmiş bir şeye sıkıca tutunmak onun tutsaklığında yaşamaktır. Yaşananlar değişmese de, onlara olan duygusal esaret bitebilir. Serbest kalmasına izin ver, özgürleş… Bunun için çocukları gözlemleyebilirsin. Nasıl da her gelen duyguyu sonuna kadar yaşadıklarını ve sonra da tamamen ondan özgürleştiklerini hiç fark ettin mi? Bir mevsim için geleni bir ömürlük sanma.

Doğadaki değişimi psikolojine yansıt

2. Başkalarını suçlama

Hayatta yol alırken başına türlü türlü şeyler geliyor olabilir. Başkalarının bu olaylarda nerelerde yanlış yaptığını tespit etmiş olabilirsin. Ama asıl soru şu: Bu olay benimle ilgili neyi bana anlatıyor, burada kendimle ilgili görmem gereken şey ne? Şikayet ettiğimiz her şeyin altında duygusal bir haz yatar. Niyetimiz her olayda onu bulmak ve görmek olsun ki dönüştürelim.

3. Kendini suçlama

Hayatta yargı filtrelerini kaldırdıkça, hayatın içinde akışın kolaylaştığını, her anından keyif aldığını, içindeki dirençlerin ve gerginliğin azaldığını fark edeceksin. Yaşanılan her zor deneyim, yeni yeteneklerini keşfetmek ve gücünü bulmak için içinde hediyeler taşır. Sadece olabilecek olan oldu, kendini suçlaman durumdan alabileceğin hediyeleri görmeni engeller. Evrensel sistemin sana kendi yöntemleriyle öğretmesine izin ver.

4. Değişime direnme

Geçmişte gidemem dediğin yollardan gittin, kalamam dediğin karanlıklarda kaldın, dayanamam dediğin hüzünlere dayandın. Tüm bunlar değişime direnmekten başka bir şey değildi. Hayatta bitişler olmadan yeniye yer açılmadığını anlarız. Her türlü direncimize rağmen hayat kendi döngüsünde hareket eder. Kendimize izin verme ve kabul niteliklerimiz geliştikçe, en zorlu zamanların bile içinden geçerek ilerleriz. Hayatta değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Dirençleri azaltmak, hayattaki süreçleri daha huzurlu ve dingin zihinle karşılayabilmek dileğiyle…

Mucize Bilinci Bölüm 5: Niyetini Çabasızca Yaratmak

 

İlginizi çekebilir: Kalbine şüpheci zihnini dönüştürmesi için izin ver

Yasemin Öner
Bu hayatta en çok inandığım şey yaşamın iyi ve kötü, aydınlık ve karanlık, hüzün ve mutluluk gibi karşıtların sonsuz dansından doğan ruhsal bir denge ... Devam