Deneyimsel bir gerçeklik: Ritüellerin sembolizması

Ritüeller deneyimsel bir realitenin tiyatral anlatımıdır. Bu biçimsel pratiklerle bilginiz dışındaki duyumlar yavaş yavaş bilinç alanınıza akmaya ve onu genişletmeye başlar. Bu egzersizler temelde iç duyumların yükselmesini sağlar. Böylelikle gözlemleyebildiğiniz bazı duyumların kendilerini açığa vurmalarına neden olur.

Şu ana kadar dilini anlamasanız da bilinçaltının ve bilinç dışının size ne demek istediğini ilk başta çözemeseniz de egzersizlere devam ettikçe, yavaş yavaş size ne anlatıldığının sezgisel bilgisi gelecektir. Çünkü kişisel bilinç dışı, sizin için duyumların anlamlarının bilinciniz tarafından anlaşılabileceği işe yarar bir alfabe oluşturacaktır. Bu alfabeyi kullandığımız dilin alfabesi gibi düşünmeyin. Bu daha çok mistik keşif denilen ve kalp tarafından idrak edilen sessiz ve sözsüz bir anlama durumudur.

Deneyimsel bir gerçeklik: Ritüellerin sembolizması

Ritüellerle çalışmak kişiye ruhsal yolculuğunda iç disiplin kazandırır. Karmaşayı ortadan kaldırarak çalışmalara düzen verir. Ritüeller çoğunlukla simgesel çalışmaları da içerir ve simgeler ritüeller yoluyla arketipleri yeniden üretir ve kişiyi evrensel olanla tanıştırır. Kolektif imgeler havuzundan gelen bilinç dışı enerjiyi bilince aktarmada rol oynar.

İşte size çok tesirli bir ritüel

Ritüele hazırlanırken rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman seçin. Niyetiniz çok önemli, niyete girince mistik keşif bilgisini kalbinizle idrak etmeye başlarsınız. Dilerseniz bu çalışma için kokulardan ve bazı yağlardan da faydalanabilirsiniz. Çalışma öncesi ılık suyun içine damlattığınız lavanta yağı ile el ve ayak bileklerinize masaj yapabilirsiniz.

Şimdi bırakma zamanı gelmiş… Tüm olumsuz duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bırakmaya, sevgi, sağlık, huzur, bolluk, bereket dolu yeni bir hayatın tohumlarını ekmeye başlayalım. Bu çalışmayı dilerseniz uzanarak, dilerseniz sırtınız dik bir şekilde oturarak da yapabilirsiniz.

Ve hazır olduğunda burnundan sakin ve derin nefesler alıp, vermeye başlayabilirsin. Nefes al ve ver.  Nefesin bedeninde dolaştığını hisset. Seni yenilediğini, şifalandırdığını hisset ve zihnini ana odakla. Düşüncelerini özgür bırak. Onları değiştirmeye veya yok etmeye çalışma.

Deneyimsel bir gerçeklik: Ritüellerin sembolizması

Şimdi kendini yemyeşil çimenlerin olduğu bir yerde hayal et. Ayakların çıplak. Ayaklarının altındaki çimenlerin temasını hisset. Mis gibi toprağın kokusunu içine çek. Tenine değen güneş ışınlarının ısısını hisset. Rüzgar hafifçe esiyor. Bunu teninde hisset.

İleriye doğru bakıyorsun. Karşında iki kapı. Kapılardan birinin üzerinde geçmiş, diğerinde gelecek yazıyor. Geçmiş yazılı odaya giriyorsun. Bu odada geçmişte yaşadığın anlardan kareler var. Seni daha önce kırmış, üzmüş, öfkelendirmiş veya aldatmış kişilere ve olaylara tek tek bak.

Şimdi dikkatini kalp merkezine getir. Kalbinin içinde pembe bir ışık var ve ışık her nefes alış verişinde büyüyor. Eğer pembe kuvars taşın varsa bunu da kullanabilirsin. O pembe ışığın tüm içini kaplamasına izin ver. Ve şunu tekrarla: Yaşadığım her olumsuzluğu deneyim olarak kabul etmeye ve bunları yaşatanları affetmeye niyet ediyorum. Artık sizi geride bırakıyorum. Yaşadığım tüm güzel anlar için şükrediyorum.

Derin bir nefes al ve omuzlarındaki tüm yükü nefesinle birlikte bırak. Odadan çık. Aldığın her nefeste seni mutlu eden herkese ve her şeye teşekkür et. Bu duygunun bedenini kaplamasına, hücrelerine kadar işlemesine izin ver.

Şimdi niyetini düşün. Sınırsızca ve özgürce hayal et onu. O güzel hislerle birlikte üzerinde gelecek yazan kapıdan içeri gir. İçeride tüm sevdiklerin seni bekliyor. Herkes coşkuyla dans ediyor. Sen de şimdi onlarla dans et. Ve yüksek sesle şunu söyle: Ben bunu hak ediyorum.

Şimdi derin bir nefes al, nefesi ver ve bu hisle biraz dinlen.

 

İlginizi çekebilir: İlkbaharı ruhunda, güneşi içinde görebiliyor musun?

Yasemin Öner
Bu hayatta en çok inandığım şey yaşamın iyi ve kötü, aydınlık ve karanlık, hüzün ve mutluluk gibi karşıtların sonsuz dansından doğan ruhsal bir denge ... Devam