Bungee jumping: Adrenalin dolu çılgın bir atlayış

Bungee jumping; insanların yüksek bir yerden aşağıya atladıkları ve atladıktan sonra bellerindeki esnek halat sayesinde yukarı çekildikleri bir etkinlik. Her yıl dünyanın her yerinden binlerce gerçekleştirdiği bungee jumping etkinliğinin temelinde, cesaret ve adrenalin tutkusu yatıyor. 

Peki bungee jumping’in nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?

Bilinen hikaye, Pasifik Adası’nda bulunan Pentecost Adası’nda ortaya çıktığı yönünde. Yerel halk için bir gelenek olarak yapılan bu uygulama, bölgeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor; ancak Batı dünyasının bungee jumping’i keşfetmesi Irving Johnson’ın konuyla ilgili National Geographic’te 1955 yılında yazdığı bir makaleden sonra gerçekleşiyor.

Bungee jumping’in Batı’da tarih sayfalarında yerini alması, 1 Nisan 1979 yılında Oxford Tehlikeli Sporlar Kulübü’nden 4 kişinin Bristol’deki Clifton Köprüsü’nde 76 metreden gerçekleştirdiği atlayışla oluyor.

Ticari anlamda gerçekleştirilen ilk atlayış ise Yeni Zelandalı girişimci Alan John Hacket tarafından 1986 yılında Auckland’daki Greenhithe Köprüsü’nde gerçekleşiyor.

İlgili yazı: Güney Afrika’da 200 metreden boşluğa atlayan macera tutkunlarının nefes kesici bungee jumping ve rope swing deneyimi

alan john hackett
Yeni Zelandalı girişimci Alan John Hacket, 1986 yılında ilk ticari atlayışı gerçekleştiren kişi olarak biliniyor.

Peki dünyanın ilk ticari atlayışının yapıldığı Greenhithe Köprüsü’nde gerçekleşen mükemmel bir atlayış videosuna ne dersiniz? İşte eşsiz görüntülerle bungee jumping atlayışları:

Extreme Bungy Jumping with Cliff Jump Shenanigans! Play On in New Zealand! 4K!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!