Başarılı kadınların 10 ortak özelliği

Artık hayat yarım asır öncesindeki gibi değil. Bundan 40 sene önceki kadınların “sadece” evinin kadını, çocuklarının anası olması gerektiğine olan genel inanışlar çoktan tarihe karıştı. Kadınlar artık toplum içerisinde daha çok görev ediniyor, bilinçaltındaki sadece anne olma kavramının ötesinde birçok başarıya ve yeniliğe imza atıyor. Her ne kadar ülkemizdeki kadın hakları ve kadınlara olan toplumsal bakış açısı bir Kuzey Avrupa ülkesi kadar iç açıcı olmasa da, bir şeyler yine de her geçen gün iyiye gidiyor. Ve biz kadınlar daha çok çalışarak, üreterek ve başarılı olarak yaşadığımız dünyayı daha güzel hale getireceğiz, buna inancım tam.

Peki bu başarılı kadınların genel olarak ortak noktaları neler? Tabiri caizse ellerini attıkları her işte parlayan bu kadınları neler farklı kılıyor?

1. Kendi kendilerini motive ederler

Etraflarındaki kişilerin övgüleri ya da yergileri onların kendilerine olan inançlarını ve işlerine olan bağlılıklarını kolay kolay etkilemez. En iyi motivasyon araçları kendi ruhları ve akıllarıdır.

2. Asla vazgeçmezler

Evet belki de bu listedeki en önemli özelliklerinden biri bu; karşılaştıkları zorluklar ne olursa olsun yaptıkları işi daha iyi yapmak adına denemekten, yeri gelince yanılmaktan ama daha iyisini yapmak için defalarca tekrar tekrar uğraşmaktan asla vazgeçmezler. Başarıya giden yolun engebeli ve çoğu zaman emek gerektiren bir süreç olduğunun farkındadırlar.

3. Kendilerine sürekli yatırım yaparlar

Yeni kurslara gitmek, farklı ilgi alanları keşfetmek, işleriyle alakalı kitaplar okumak bu kadınların hayatlarının içerisine yerleştirdikleri süreklilik içeren aktivitelerdir. Asla “ben her şeyi biliyorum” yalanının büyüsüne kapılıp kendilerini geliştirmekten vazgeçmezler.

4. İnsanlarla olan ilişkilerinde samimidirler

Onlarla konuştuğunuzda gerçekten söylediğiniz sözlerle ilgilendiklerini ve dikkatlerini %100 aranızdaki konuşmaya verdiklerini hissedersiniz. Üstün körü laf olsun diye yapılan sohbetlere dahil olmayı sevmezler. Hayatlarının her aşamasında hissettiğiniz bu samimiyet onları en özel yapan özelliklerden biridir.

5. Çalışkandırlar

İnsanların zekalarının ötesinde, gösterdikleri emekle belli bir noktaya ulaşacaklarına inanırlar. Tembellik etmeden, sıkı bir tempoda ve “süreklilik” teşkil eden bir çalışma programları vardır. Hayattaki şans faktörünün farkındadırlar ama kimsenin sadece şans ile bir yerlere gelip bir şeyler başarabileceğine inanmayacak kadar da gerçekçidirler.

6. Saygı duyarlar

Etraflarındaki insanların konumlarını ya da durumlarını önemsemeden her kişiye ve fikre aynı önemde saygı gösterirler. Herkesten her an yeni bir şey öğrenebileceklerine olan inançları gösterdikleri bu saygıdaki en önemli motivasyonlarıdır.

7. Hobileri vardır

Aktif çalışma tempolarının dışında mutlaka boş zamanlarında büyük keyif ve tutkuyla yaptıkları farklı hobileriyle uğraşırlar. İşten çıkınca doğruca pilates dersine giderler, koşu gruplarına yazılırlar, doğa yürüyüşleri yaparlar, karikatür çizerler, meditasyon yaparlar, yeni atkılar örerler. Bu hobilere onlarca değişik örnek bulabilirsiniz.

8. Erken kalkarlar

Birçoğunuzun bu maddeden hoşlanmadığını tahmin ediyorum ama ne yazık ki günümüzde birçok başarılı CEO’nun ve girişimcinin güne erken saatte başlaması bir tesadüf değil. Beynimizin en aktif çalıştığı ve yaptığımız işten en fazla verim aldığımız saatler sabah 07.00-10.00 arası. Hem düşünün sabah erkenden kalkıp birçok işimizi öğle saatlerine kadar bitirip daha farklı konulara yönelmek, istediğimiz şeyleri araştıracak vaktimizin olması sizce de çok güzel ve büyük bir lüks değil mi?

9. Kendi ruhlarına zaman ayırırlar

Evli ve de çocuklu olmaları ya da çok kalabalık bir sosyal çevrede sürekli farklı planlar içerisinde yer almaları kendi ruhlarını ve benliklerini dinlemek için ayırdıkları o zamandan vazgeçirmez bu kadınları. Hayatlarını gözden geçirdikleri, ruhlarının ihtiyaçlarını dinledikleri o zaman bu kadınlar için oldukça değerlidir.

10. İnsana yatırım yaparlar

Yeni seslere, farklı yeteneklere karşı gözleri her zaman açıktır. Etraflarında ilham verecek, başarılarını destekleyecekleri kişiler vardır. Başarının insanla değer kazandığını ve her bireyin farklı yeteneklerinin değerlendirilmesi gerektiğini bilir, özellikle gençleri desteklerler.

İlginizi çekebilir: 30 yaşında bir kadından öğütler

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Merve Kesat
2010 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümden mezun oldu. Yaklaşık 6 senedir aktif bir şekilde iş hayatında. Çocukluğundan beri kitap tutkusuyla yaşıyor, kitap biriktiyor; en ... Devam