Açlık hissini bastırırken enerji veren sağlıklı atıştırmalık önerileri

Ara öğünler ve gün arası açlık hissini bastırmak için tükettiğimiz atıştırmalıklar hepimizin her gün ihtiyaç duyduğu şeyler. Gün içinde tükettiğimiz atıştırmalıkların besin değerleri de en az ana öğünlerde tükettiğimiz gıdalar kadar önemli. Dolayısıyla açlık hissini bastırmak için tüketilen çikolata ve bisküvi türevi sağlıksız ve katkı maddeli gıdalar uzun süreli tokluk hissi yaratmazken, başta enerjimizi yükseltip sonrasında daha çok düşürebiliyor.

Sağlıklı beslenme ve diyet programlarında dahi mutlaka ara öğünler ve düşük kalorili atıştırmalıklara yer veriliyor. Ne var ki vegan gıdalar ve raw food (pişirilmemiş gıda) ile beslenmeyi tercih edenler için çok fazla atıştırmalık seçeneği maalesef bulunmuyor. Besin değeri yüksek ve sağlıklı atıştırmalık olarak tanımlayabileceğimiz meyveler ve kuruyemiş çeşitleri, miktarına dikkat ederek tükettiğinizde, beslenme tarzınız ne olursa olsun ara öğün olarak nitelendirebileceğiniz gıdalar. İşte ara öğün olarak tüketebileceğiniz 8 faydalı besin:

Kırmızı meyveler

Kırmızı meyveler insan sağlığı için gerekli olan C vitamini, K vitamini, folik asit ve lifler açısından oldukça zengin meyvelerden. Ayrıca kırmızı meyveler, cildi toksinlerinden arındırma özelliğiyle cilt güzelliğine de iyi geliyor.

İçerdikleri lifle kırmızı meyveler, yendikleri zaman doygunluk hissi sağlıyor ve hücreleri yenileyici etkileriyle, unutkanlığı da azaltıyor. 

Badem

Zihin yorgunluğunu giderici özelliğiyle badem, içerisinde bulunan yağlar sayesinde tokluk hissi yaratıyor. Ara öğünlerde tüketeceğiniz 10 – 15 adet badem (çiğ badem) kilo vermenizi kolaylaştırıyor. 

Badem, içinde bulunan yağ asitleri sayesinde kolesterolü dengeleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kalp ve damar hastalığı olan kişilere öneriliyor.

Fındık

İçinde bulunan bol miktarda E vitamini sayesinde fındık, hafızanın korunmasına yardımcı oluyor. Ek olarak sahip olduğu A ve C vitaminiyle göz sağlığına da olumlu etkileri bulunuyor.

Fındık güçlü bir antioksidandır. Devamlı tüketildiğinde vücuda detoks etkisi yapıyor ve vücudu toksinlerinden arındırıyor. Diğer tüm kuruyemişler gibi fındık da tüketildiğinde tokluk hissi yaratıyor. Aynı zamanda cilde iyi gelen fındık, özellikle son yıllarda güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyor ve hücreleri yeniliyor.

Kuru erik

Özellikle kırmızı erik ve kurusu kan şekerini dengede tutuyor. Kuru erik içerisinde bulunan lifler sayesinde tokluk hissi süresini uzatıyor. Kuru erik tek başına kolesterolü düşürmek için yeterli olmasa da kolesterolün damarlarda birikmesini engelliyor. 

Ayrıca antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan kuru erik, vücuda gıdalar yolu ile alınan demir emilimini arttırıyor.

Elma

Genelde diyet listelerinde yerini tok tutucu özelliğiyle alan elma içerdiği C ve E vitaminleri gibi antioksidan özelliğine sahip vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca hafızayı destekleyici ve geliştirici özelliğiyle alzheimer gibi hastalıkların oluşumuna engel olabiliyor.

Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürmede önemli bir rol oynuyor.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, son zamanlarda cilde ve saça iyi gelen özellikleriyle biliniyor olsa da hindistan cevizinin vücut sağlığına katkıları da oldukça fazla. Öncelikle hindistan cevizi vücutta oluşan bakterileri temizliyor ve ve bulundurduğu yüksek miktarda kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığına önemli faydaları bulunuyor. 

Hindistan cevizi idrar söktürücü özelliğiyle idrar yollarını açıyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor.

Dut kurusu

Dut en zengin besin değerine sahip meyvelerden biri olmasıyla biliniyor. İçerisinde bulunan bol miktarda vitaminler, bileşenler ve mineraller sayesinde vücut metabolizmasını güçlendiriyor ve hastalıklara karşı vücudu koruyor. 

Dut kurusu ise egzama oluşumunu engelleme özelliğine sahip. Dut kurusu tam bir ara öğün gıdası. Özellikle enerji verici, zihin açıcı ve kan yapıcı özellikleriyle dut kurusu bir yandan midenizi oyalarken bir yandan günün geri kalanına daha dinç bir şekilde devam etmenizi sağlayacak.

Hurma

Ramazan ayının gelmesiyle etrafta bolca göreceğimiz hurma, faydaları oldukça fazla olan besinlerden biri. 

İçinde bulunan bol vitamin ve mineraller sayesinde hurma, hücreleri yeniliyor ve uzun süre tok tutuyor. Ayrıca içerdiği C, A, B1 ve B2 vitaminleri sayesinde güçlü bir antioksidan görevi görüyor. Barındırdığı flor sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken, diş sağlığına ve diş beyazlığına da önemli katkılarda bulunuyor.

Peki size tüm bu besinleri bir arada bulmanın mümkün olduğunu söylesek?

Rawsome, içeriklerinde yer alan doğal meyve ve kuruyemişlerle birlikte ürettiği glutensiz, çiğ, şeker ilavesiz, vegan, doğal ve düşük kalorili bar çeşitleriyle her türlü beslenme şekline hitap ediyor. Üstelik kilosuna ve sağlığına özen gösteren ve göstermek isteyen herkesin tüketebileceği bu lezzetli barlar doğaya ve canlılara zarar verilmeden üretiliyor.

Rawsome barlar, Nuts&Berries, Protein, Apple&Cinnamon, Coconut ve Raw Cacao olmak üzere 5 farklı çeşide sahip. Siz de günlük atıştırmalıklarınızı daha sağlıklı seçimlerden yana yapmak istiyorsanız Uplifers Wellness Shop‘tan Rawsome’ın birbirinden lezzetli barlarına ulaşabilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!