30 yaşında bir kadından öğütler

Hayal ettikleriniz konusunda kendinizi, beyninizi, ruhunuzu kısıtlamayın.
Cesur olun.

“Bunu yaparsam kim ne düşünür” diye korkmayın, yapmak istediğiniz neyse sonuna kadar arkasında durun ve yapın o şeyi. Hayal ettikleriniz konusunda kendinizi, beyninizi, ruhunuzu kısıtlamayın. Bir şeyi yapmamanın pişmanlığını ve korkaklık hissini tattırmayın kendinize. Cesur bir kadın olduğunuzda hayat size çok daha fazla güzel seçenek sunacak emin olun.

Seyahat edin.

Kazandığınız paranın bir kısmını yeni yerler görmek için ayırın. Farklı şehirlerde, farklı ülkelerde yaşayacağınız her deneyim size tahmin ettiğinizden çok daha fazla şey katacak. Geri dönüp baktığınızda dünyanın farklı yerlerinde, tanıştığınız farklı insanlarla anılarınız olsun.

Çalışın.

Bir işiniz, bir uğraşınız olsun. Neyi çok iyi yapıyorsanız, hangi konuda bir şeyler yapmayı arzuluyorsanız ona odaklanın ve çalışın. Yaptığınız işin sonuna kadar hakkını verin. Başarının birçok anahtarı olsa da, bilin ki çalışmak bunların en başında geliyor.

Güzel dostlar edinin.

Hayat paylaşıldıkça değer kazanan bir şey. Salya sümük ağladığınızda başınızı yaslayacak, çok önemli bir şey başardığınızda hemen arayacak ve sizi olduğunuz gibi sevecek dostlar edinin, sıkıca sarılın, bırakmayın.

Güzel dostlar edinin, hayat paylaşıldıkça değer kazanan bir şey.
Spor yapın.

Gerek beden, gerek ruh sağlığınız için belli zaman aralığı içine sporu yerleştirin. Bu ister yürüyüş olur, ister tenis olur, ister yoga olur tamamen sizin seçiminize kalmış. Kendinizi daha iyi hissetmek adına sporu hayatınızın bir parçası yapın.

Aşık olun.

Yanında nefes almanızın zorlaştığı, midenizin kasılmasına sebep olan o kişiyi bulun ve aşık olun. Mutlu sonuçlanıp sonuçlanmamasına odaklanmadan sadece istediğiniz şekilde yaşayın aşkınızı. Hayat akışınızın değişmesine izin verin, onsuzken saniyelerin geçmemesini tecrübe edin, deliler gibi özlemenin ne demek olduğunu iliklerinize kadar hissedin. Sonu ne olursa olsun hayatınıza çok şey katacak “aşk” kavramıyla 30’unuzdan önce mutlaka tanışın.

Kendiniz olun.

İnsanların sizi değiştirmesine, manipüle etmesine ve üzerinizde baskı kurmasına izin vermeyin. Kendinizin olumlu ya da olumsuz bütün özelliklerinizin farkında olun. Kendinizi geliştirin ve başkalarının sizi olmak istemediğiniz bir kişi haline getirmesine müsaade etmeyin. Herkesin sizi sevmesi gerekmiyor bu hayatta. Siz kendinizi sevin ve kendi yolunuzda emin bir şekilde ilerleyin.

Okuyun.

İster tarih kitabı olsun, ister roman olsun, ister çizgi roman olsun hiç fark etmez. Yeter ki okuyun. Öğrenilecek o kadar fazla şey var ki hayatta, kendinizi her gün yeni bir şeyler okuyarak besleyin. Hayatta tecrübe etmenize gerek olmadan birçok şeyi kısa zamanda bulabileceğiniz en muhteşem yer kitaplar. Okumaya günlük hayatınız içinde mutlaka bir yer ayırın ve o yeri ne yaşarsanız yaşayın muhafaza edin.

Okumaya günlük hayatınız içinde mutlaka bir yer ayırın ve o yeri ne yaşarsanız yaşayın muhafaza edin.
Yazın.

O gün ne yaptığınızı, ne hissettiğinizi, aklınıza gelen her şeyi yazın. Bir defteriniz olsun çantanızda taşıyacağınız; gittiğiniz kahvecide, seyahat ettiğiniz ülkede ya da arkadaşınızın evinizde kaldığınız o uykusuz gecede bile yazın. Yazarak biriktirdikleriniz hayatınızda yol göstericiniz olsun.

Şükredin.

Sahip olduğunuz her küçük şey için bile şükredin. Şükrettikçe hayatınızın nasıl güzelleştiğini, nasıl anlam kazandığını göreceksiniz. İç huzurunuzu şükrederek koruyun. Sabah uyandığınızda aldığınız ilk nefes, gittiğiniz o müthiş konserdeki keman sesi, kokladığınız kahve kokusu bu hayatta şükredilecek onca güzel şeyden sadece birkaçı olsun sizin için…

İç huzurunuzu şükrederek koruyun.

İlginizi çekebilir: Kalplerde bahar temizliği

Merve Kesat
2010 yılında Koç Üniversitesi İşletme bölümden mezun oldu. Yaklaşık 6 senedir aktif bir şekilde iş hayatında. Çocukluğundan beri kitap tutkusuyla yaşıyor, kitap biriktiyor; en ... Devam