Haftalık motivasyon: #Corachallenge

Sevgili Uplifers okuyucuları,

İyi bir organizasyon yapmadan hiç bir şey olmuyor. Multi-tasking bir insanım; ayrıca triatletim ve neredeyse haftada 12-14 saat antrenmandayım. Marmara Üniversitesi’nde Spor Psikolojisi ve Spor Yöneticisi yüksek lisansı yapıyorum, birkaç sporcuya triatlon koçluğu da yapıyorum, freelance çeviri yapıyorum, makale yazıyorum, spor dersi veriyorum, sağlıklı glütensiz keki de yapıyorum. O yüzden iyi organize olabilmenin nasıl uygulanması gerektiğini biliyorum. Bazen başarılıyım bazen daha az başarılıyım. Mesela iki haftadır sizinle #corachallenge‘ı paylaşmadım. Makine değiliz, insanız. O yüzden bazen her şeyi mükemmel yapamayabiliriz. Bunun için suçlu hissetmek gerekmiyor. Önemli olan ileriye bakmak ve her gün kalkınca dünden daha iyi olacağımı, daha iyi hissedeceğimi ve hayattan daha çok keyif alacağımı bilmek önemlidir. Bunun için #corachallenge size yardımcı olabilir.

Fazla uzatmadan sevgili Uplifers okuyucuları, bu haftaki #corachallenge’ı aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca Perşembe günü göreceğiniz gibi “görev”, “Cora ile spor yap”tır. Perşembe sabah erkenden Instagram‘da bir video paylaşacağım.

Daha önce bahsettiğim gibi #corachallenge sadece spor ile ilgili bir challenge değil; hayatımızı daha eğlenceli, mutlu ve sağlıklı yaşamak için öneriler de yer alıyor. Hazırsanız pazartesi günü başlıyoruz! #corachallenge’ın her gün iki veya üç hedefi var. Hedefe ulaştığınız veya gereken hareketi yaptığınız zaman Instagram’da fotoğraf ve videolarınızı #corachallenge etiketini ekleyerek paylaşın. En güzel paylaşımları instastory ve/veya normal post olarak buradan paylaşacağım. 3, 2, 1, başlıyoruz!

Bu arada, spora başlamadan önce lütfen sağlık kontrolü yaptırın.

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden spor hayatım çok yönlüydü ve çok erken yaşta sporcu beslenmesi, dinlemesi ve yaşam felsefesi gibi konular, her çocuk gibi bana da öğretildi. Mezun olduktan sonra dalmaya başladım ve çok hoşuma gitti. İsviçre'de üst düzey bir yöneticiyken her şeyi bırakıp dalmaya gittiğim Kaş'tan çok etkilenip Kaş'a yerleştim ve deniz rehberliği ve sualtı fotoğrafçılığı yaptım. 2011'de İstanbul'a taşındım. 2013 ve 2015 arasında birçok uzun mesafe (50 km ve 80 km) koşu yarışlarına katıldım. Her koşudan yeni şeyler öğrendim. Uzun koşularda kaçış noktası ve erteleme şansı yoktur. Başlarsınız ve bitirirsiniz. Bu, benim için yaşam felsefesi oldu. Ekim 2015 de “Likya Yolu Ultra Maratonu”na katılıp 6 günde 250 km koştum. Bu yolda tek başınadır herkes. Bu yolculuk sadece fiziksel değildir. Vücut ile başlar ama zihinle biter. Mayıs 2016 ilk triatlon yarışına katıldım ve 3. oldum. Dört ay sonra Eylül ayında Kuşadaşı'nda Türkiye Triatlon Şampiyonası'nda 30+ yaş kategorisinde üçüncülüğü kazandım ve Ekim ayında Antalya'da Gloria Ironman 70.3 yarışında 5. oldum. O kadar kısa bir sürede böyle sonuçlara ulaşmak disiplin, azim, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve iyi bir planlama ister. O dönemde istediğim sağlıklı tatlıyı bulamadığım için kendi keklerimi yaratmaya ve pişirmeye başladım; glütensiz ve rafine şekersiz "Cora'nın Kekleri” macerası bu şekilde başladı. Beş dil (Fransızca, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca) konuşuyorum. Çeşitli konularda motivasyon seminerleri veriyor, şirketler için ve bireysel spor koçluğu yapıyor, koscora.com blogunda (Avrupa'nın en iyi 3 koşu blogu arasına seçildi) ve Türkiye'de ve İsviçre'de spor ve sağlıklı yaşam konularında yazılar yazıyor, sosyal medya danışmanlığı yapıyor ve ayrıca çeşitli dillerde tercümanlık yapıyorum. Eylül 2016'den itibaren Marmara Üniversitesi'nde Spor Psikolojisi ve Spor Yöneticiliği yüksek lisans yapıyorum.