Baharı daha esnek bir beden ve zihinle karşılamak için: Bahar yogası

Kış mevsiminin de güzellikleri var elbette ama kim ne derse desin baharın ılık havası, güneşin yavaş yavaş içimizi ısıtması hepimize iyi gelir… Baharla birlikte doğa sanki kabuğundan çıkar, şöyle bir gerinir, esner, yumuşar ve bu rahatlama ile rengarenk kıyafetlerini giyerek ortaya çıkar. Yenilenmiş, tazelenmiş bu enerjiyle, doğanın bir parçası olduğumuzu zaman zaman unutsak da, o bize kendisini hatırlatır. Madem doğanın bir parçasıyız o zaman biz de kışın ağırlığını üzerimizden atıp, bu ılık, tatlı mevsim ile birlikte hem bedensel hem de zihinsel biraz esneyip, hafifleyelim… Günde sadece birkaç dakika zaman ayırarak harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bacaklarınızı, gövdenizi, kollarınızı saran kasları esnetmek vücudunuzdaki stresi azaltmaya yardımcı olur, kalpteki kan akışını düzenler, fiziksel ve zihinsel farkındalığın oluşmasına ve konsantrasyonun artmasına yardımcı olur. Esneme hareketlerini uygularken, harekette beklemek, hissedilen gerilim ve yoğunluğa nefes ile tahammül etmek sinir sistemimize de olumlu etki eder. Tıpkı kaslarımız gibi zamanla daha esnek, tahammüllü, dayanıklı ve rahat bir zihne ve sinir sistemine sahip olmamıza yardımcı olur.

Uygulamayı sabah uyandığınızda yapmak günü daha enerjik ve pozitif karşılamanızı, gece uyumadan önce yapmak ise daha rahat ve kaliteli uyumanızı sağlar yani sabah biraz daha erken uyanmaya ya da akşam biraz geç uyumaya değer.

Hareketleri uygularken ne kadar esnek olduğunuz değil, pozisyonunuzu doğru konumlandırmanız önemlidir. Hareketlerde beklerken doğal nefesinize devam edin, nefesi asla tutmayın ve her nefes verişte uzama, bırakma ve rahatlama hislerine yoğunlaşın. Nefesleri burundan alıp ya burundan ya da ağızdan verin. Hareketlerde beklerken en az 10 a kadar sayabilir ya da en az 5 nefes boyunca harekette bekleyebilirsiniz.

Hareket – Hazırlık

Sırt üstü yatın, ayak tabanları birleşik ve ayaklar kuyruk sokumuna yakın şekilde olsun. Dizlerinizi iki yana bırakın. Sağ eliniz karnınızda, sol eliniz kalbinizde olsun. Nefesi önce karnınıza oradan göğsünüze doldurun, nefesi verirken önce göğsünüzü sonra karnınızı boşaltarak nefesi verin.

Hareket 1

Sırt üstü yatın, dizlerinizi karnınıza doğru çekerek kucaklayın. Bu şekildeyken dizleri küçük küçük sağa sola doğru sallayarak belinizi ve sırtınızı rahatlatabilirsiniz.

Hareket 2

Fotoğraftaki duruşa gelin, öne doğru uzattığınız bacağınıza doğru uzanın. Bu hareket özellikle arka bacak kaslarınızı esneterek rahatlatacaktır.

Hareket 3

Fotoğraftaki duruşa gelin ve yandan aynı bacağa doğru uzanın. Bu hareket ile gövdenizin yan kaslarini ve bacakların iç kaslarını esneterek rahatlatacaksınız.

Hareket 4

Fotoğraftaki duruşa gelin ve yerdeki dirseğinizin omuz hizasında olmasına dikkat edin. Aynı bacağın üst kaslarını esnettiğiniz bu harekette dizinizin yanda kalça hizasında olmasına dikkat edin.

Hareket 5

Fotoğraftaki duruşa gelerek iki bacağı birden öne doğru uzatın. Önce düz bir sırtla öne doğru eğilin daha sonra yavaşça sırtınızın, kollarınızın ve başınızın ağırlığını bacaklara doğru bırakın.

Son hareketten itibaren diğer bacak ile tekrar edin…

Hareket 6

Fotoğraftaki oturuşa gelin, kalçalarınız dengeli bir şekilde yerde olsun. Omurganızı önce yukarı çekerek uzatın daha sonra omurgaya rotasyon yaptırın. Gövdenizi saran kasları rahatlatacaktır.

Hareket 7

Fotoğraftaki oturuşa gelin ve omuzlarınızı geriye doğru esneterek arkada elleri buluşturun ve göğüs kaslarını da esnetin.

Hareket – Dinlenme

Aynı oturuşta, sırtı ve başın tüm ağırlığını yere doğru bırakın. Nefesi sırtınıza doğru alın ve nefes verirken karnınızı içeri doğru çekin. Baharı pozitif enerjilerle dolu, daha esnek, rahat ve neşeyle karşılamayı diliyorum…

Şebnem Sürücü
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına katıldım ve dansın ilk tohumları hayatıma orada atılmış oldu. 1999 senesinde Miss Fitness Türkiye 2.'si seçilerek ülkemizi Balkan Şampiyonası’nda temsil etme hakkını kazandım. Yarışmaya hazırlık döneminde beslenme ve egzersiz sistemleri hakkında geniş araştırma yapma şansım oldu ve İstanbul’ da çeşitli spor merkezlerinde egzersiz danışmanı ve stüdyo dersleri eğitmeni olarak görev aldım. Sultans of The Dance ve Night of The Sultans dans tiyatrolarında 4 sene dansçı olarak görev aldım. Profesyonel dans hayatım boyunca Türk ve yabancı çok değerli dansçı ve eğitmenlerden bale, jimnastik, ritm ve oyunculuk dersleri aldım. Dans çalışmalarım sonrasında çeşitli anatomi ve kinesiyoloji eğitimlerine katıldım. Postür, postür bozuklukları ve düzeltilmesine yönelik beden zihin bağlantısını güçlendiren çalışmalara yöneldim. Yoga Terapi ve Pilates eğitimleri ile beraber hamilelik döneminde pilates, osteoporoz ve skolyoz için pilates konularında çeşitli çalışmalara katıldım. Pilates ve Yoga eğitmeni olarak beden zihin bağlantısı ile bedenin hareket sınırlarını geliştirmek ve bu süreçte fiziksel beden ile ortaya çıkan farkındalığın, ruhsal ve duygusal duruma yansıması, çevre ile ilişkilere yeni bir bakış kazandırması her zaman heyecan duyduğum bir konu oldu. Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Ve Tasarım Bölümü mezunuyum ve aynı heyecan ile görsel sanatlar ve seramik konularında da çalışmalarıma devam ediyorum. [email protected]